Kosova, Maqedonia pas zgjedhjeve lokale


16:47 | 30/10/2017

Gjatë këtij muaji në Kosovë e Maqedoni u mbajtën zgjedhjet lokale. Në të dyja vendet, pothuajse gjysma e komunave shkojnë në balotazh, në Kosovë në 19 nëntor dhe në Maqedoni me 29 tetor. Në Kosovë, partitë pësuan luhatje në rezultatet e tyre krahasuar me zgjedhjet parlamentare të qershorit. Në Maqedoni, shumica e komunave u fitua nga LSDM, ndërsa në balotazh, partitë shqiptare, “Aleanca per Shqiptarët” dhe Lëvizja “Besa” kanë formuar koalicion. Materiali për situatën paszgjedhore pas raundit të parë në të dyja vendet e përgatitur nga Bruna Çifligu.


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono