Kosova, fare pak progres/ Skepticizëm për liberalizimin e vizave

21:12 | 17/04/2018

Sa i takon Kosovës raport-progresi i BE-së vlerëson se shteti i vogël ballkanas është ende larg hapjes së negociatave të anëtarësimit. Në dokument, Kosovës i bëhet thirrje të vijojë me përmbushjen e kritereve dhe të zbatojë marrëveshjet me Serbinë.

Kosova duhet të vazhdojë rrugën e përmbushjes së kritereve europiane përpara se të llogarisë hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE. Kështu thotë progres-raporti i publikuar të martën, në të cilin thuhet se sundimi i ligjit, ekonomia e lirë dhe përshtatja e legjislacionit vendas me atë të BE-së mbeten parakushtet kryesore në procesin e integrimit.

Në reagimin e saj, shefja e Politikës së Jashtme të BE, Federica Mogherini ka deklaruar se, Prishtina duhet të vijojë zbatimin e marrëveshjeve të arritura në dialogun me Serbinë. Në këtë aspekt, Mogherini ka vlerësuar nisjen e procesit për krijimin e Shoqatës së Komunave Serbe.

Ndërkohë, ambasadorja e BE-së në Prishtinë, Natalija Apostolova, e cila u ka dorëzuar raportin autoriteteve lokale, nuk ka qenë në gjendje të thotë nëse 2018-a do të jetë viti i liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Diplomatja e BE-së ka bërë me dije se javën e ardhshme Brukseli do të dërgojë në Kosovë një grup ekspertësh, të cilët sipas saj do të bëjnë vlerësimin e fundit dhe më pas do të raportojnë tek Komisioni Europian. Ajo ka nënvizuar se liberalizimi i vizave varet nga progresi i vetë Kosovës dhe ajo çka do të vendosin vendet anëtare të Unionit.

Në komunikimin e saj, Apostolova ka komentuar edhe arrestimin e politikanit serb Marko Gjuriç, episod të cilin nuk e ka cilësuar si provokim, por një incident të pafat që ka ndodhur 3 ditë nga seanca e radhës e dialogut të nivelit të lartë Kosovë-Serbi.

Ndërsa sa i takon mundësisë së zgjedhjeve të reja, ajo u ka bërë thirrje autoriteteve që të mendohen dy herë, pasi mbajtja e zgjedhjeve para kohe dëmton procesin e reformave. Në reagimin e tij, presidenti Hashim Thaçi ka deklaruar se Kosova mbetet e përkushtuar për zbatimin e reformave evropiane dhe të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit.

“Tani, pa humbur kohë, të gjitha institucionet duhet të reflektojnë mbi përmbajtjen dhe konstatimet e raportit, në mënyrë që të adresohen problemet dhe sfidat e evidentuara”, ka thënë Thaçi në Facebook. /abcnews.al

 
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono