Kosova 11 vjet Pavarësi, ABC News në Prizren

14:12 | 17/02/2019

Në këtë ditë të shënuar për Kosovën, ABC News ishte në Prizren, aty ku mbizotëron një atmosferë festive. U takua me banorë e mysafirë që kishin shkuar posaçërisht për 11-vjetorin e pavarësisë. Të shumtë ishin ata që festonin, por më i madh ishte  numri i personave që nxitonin për në punë.

Prizreni është zbukuar për këtë festë. Pak freskët dhe njerëzit nëpër rrugë janë të paktë. 11 vite nga shpallja e Pavarësisë. Por për shumë banorë të këtij qyteti të bukur është ditë pune.

Pyetje: Si është Kosova sot në këtë 11-vjetor të Pavarësisë?

Qytetari: Kurrgjo s’është arrit. Katastrofë.

Pyetje: Pse?

Qytetari: Duhet të shkoj se jam për punë.

Pyetje: Edhe sot punon që është dita e Pavarësisë?

Qytetari: Po.

Për brezin që i kanë kaluar të 50-at sigurisht janë kohë më të mira, por me vështirësi ekonomike.

“Ne i takojmë pak gjeneratës më të vjetër dhe jemi mësuar me pas punë tamam. Tash na mungojnë pak ato”.

Në Prizren gjen shumë edhe qytetarë të Shqipërisë. Bora në Brezovicë i ka joshuar të qëndrojnë në këtë territor. Kosova pas 11 vitesh ka arritur të marrë njohjen e 108 shteteve të botës, por ende 4 shtete të Bashkimit Europian nuk e kanë njohur.

I duhen akoma njohje për t’u bërë anëtare e Kombeve të Bashkuara, por ka arritur të bëhet anëtare e disa organizmave ndërkombëtare duke u përfaqësuar si shtet në shumë aktivitete ndërkombëtare kulturore e sportive./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono