“Korrupsioni”, Gjyqtari Miri kërkon liri

14:31 | 07/12/2017

Shkëlqim Miri, gjyqtari i Apelit i arrestuar në 10 nëntor për “korrupsion” kërkon të lirohet nga qelia për arsye shendetësore.

Te enjten Gjykata për Krimet e Rënda caktoi dy ekspertë mjeko-ligjore të cilët do të bëjnë ekzaminimin e gjyqtarit të pezulluar. Ata do të dalin me një raport mbi gjendjen shendetesore të tij dhe nëse qëndrimi në qeli i rrezikon apo jo jetën.

Shkëlqim Miri, gjyqtari i pezulluar i Apelit Tiranë, që po hetohet në masën “arrest në burg” për akuzën e “korrupsionit”, kërkon të dalë nga qelia.

Pak ditë pasi Apeli për Krimet e Rënda la në fuqi këtë masë sigurie Miri i është drejtuar me një kërkesë tjetër Shkallës së Parë.

Në kërkesën e shqyrtuar të enjten, gjyqtari i shprehte kolegëve të Krimeve të Rënda nevojën për t’i zbutur masën e sigurisë për arsye shëndetësore.

Pretendimet u parqiten nga avokati i tij mbrojtës, për shkak se i dyshuari Miri prej disa ditësh qëndron në Spitalin e Burgjeve. Në seancën e zhvilluar me dyer të mbyllura avokati ka argumentuar se problemi shëndetësor i klientit të tij të diagnostikuar me tumor, kërkon ndihmë mjekësore të specializuar dhe se mbajtja në qeli mund t’i rrezikojë jetën.

Në lidhje me këtë pretendim gjykata ka caktuar dy eskpertë të Institutit të Mjekësisë Ligjore.

Ata do të ekzaminojnë gjyqtarin Miri në ambientin e paraburgimit, për të dalë në një përfundim nëse qëndrimi në qeli është shkak që i rëndon gjendjen shëndetesore, apo paraqet rrezik për jetën.

Shkelqim Miri u arrestua në 10 nëntor 2017. Sipas Prokurorisë për Krimet e Rënda ai ka marrë një rryshfet prej 30 mijë euro në këmbim të një vendimi të favorshëm ndaj Gentian Dodës, i dënuar nga Gjykata e Matit për një ngjarje të ndodhur në vititn 1997 në Burrel.

Gjatë një kontrolli të ushtruar në banesën e gjyqtarit, për llogari të hetimit, policia gjeti dhe sekuestroi gati 30 milionë lekë të reja. Deri në këtë fazë të hetimit ai ka mbajtur qëndrim mohues për akuzën./abcnews.al

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono