Koret raciste të tifozëve çekë ndaj Lukakut, UEFA merr vendim

22:16 | 28/11/201922:160

Koret raciste nuk munguan në ndeshjen Slavia Prague-Inter dhe Romelu Lukaku ishte shënjestra e tifozëve çekë. Sulmuesi belg zbuloi gjithçka pas ndeshjes, theksoi se në dy raste mbështetësit e Slavias nuk i kishin kursyer koret e tyre dhe i bëri thirrje UEFA-s të reagojë.

Qeveria europiane e futbollit ka marrë një vendim në lidhje më këtë situatë. Gazzetta dello Sport raporton se UEFA nuk do të hapë asnjë hetim. Shkaku? Arbitri dhe delegati i ndeshjes nuk kanë dëgjuar asgjë, kështu që kjo ngjarja aspak e këndshme kalon pa asnjë “ndëshkim”.

Racizmi është shtuar shumë këtë sezon në futboll dhe në stadiume dhe lojtarët me ngjyrë bien pre e koreve dhe provokimeve të tifozëve të ndryshëm. Një çështje delikate që po i shqetëson të gjithë, teksa palët janë të ndarë nëse lojtarët duhet të largohen nga fusha në situata të tilla apo jo. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono