Korea e Veriut, shefi i Inteligjencës kundër pretendimeve të Trump

23:43 | 29/01/201923:430

Pritshmëritë e presidentit Donald Trump nga takimi i dytë me liderin koreano-verior Kim Jong Un janë zbehur nga një raport i inteligjencës kombëtare, që thotë se vendi aziatik nuk do të heqë kurrë dorë nga armatimi bërthamor.

Korea e Veriut nuk ka gjasa të heqë dorë nga i gjithë arsenali i saj bërthamor dhe e ka vazhduar aktivitetin e pasurimit pavarësisht zotimeve për asgjësimin e tij. Deklarata është bërë nga shefi i Inteligjencës Kombëtare amerikane, Den Kots dhe bie ndesh me pretendimet e presidentit Donald Trump për progres në marrëdhëniet me Penianin. Sinjalizimet e zyrtarit të lartë, të bëra gjatë një raportimi në Senat, vijnë pak javë përpara takimit të dytë mes Trump dhe liderit koreano-verior Kim Jong un, nga i cili presidenti amerikan shpreson të shënojë një arritje në politikën e jashtme. Por raporti i publikuar nga Kots vë në dukje se pavarësisht se Peniani nuk ka kryer më teste raketash bërthamore, ai e ka çmontuar vetëm pjesërisht infrastrukturën e tij atomike dhe mund ta riaktivizojë atë në cdo moment.

“Ne besojme se Korea e Veriut nuk do të heqë dorë nga i gjithë armatimi i saj bërthamor dhe kapacitetet prodhuese, edhe pse po përpiqet të negociojë çarmatosjen e pjesshme për të përfituar koncesione nga Shtetet e Bashkuara dhe komuniteti ndërkombëtar”, ka deklaruar Kots.

Shefi i inteligjencës ka shtuar se, të dhënat e paraqitura bazohen në vëzhgimet që u janë bërë disa aktiviteteve në vendin e izoluar aziatik, të cilat sugjerojnë të kundërtëtn e pritshmërive amerikane, pasi regjimi vendas e sheh armatimin bërthamor si një mjet për mbijetesë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono