Korçë, zbulohen eshtra njerëzish gjatë punimeve për rikonstruksionin e lulishtes

16:37 | 11/07/201916:370

Dalin në sipërfaqe eshtra njerëzish gjatë punimeve që po kryhen për rikonstruksionin e lulishtes “Shën Maria” në Korçë. Eshtrat mendohet  të jenë qindra vjeçare dhe u përkasin varreve të vjetra ortodokse të cilat kanë qenë të vendosura pranë kishës së Shën Marisë.

Në qytetin e Korçës gjatë punimeve për rikonstruksionin e lulishtes Shën Maria kanë dalë në sipërfaqe eshtra dhe mbetje të tjera kockore. Eshtrat, të cilat janë zbuluar nga punonjësit e shërbimeve publike, kanë qenë pak centimetër larg sipërfaqes së tokës dhe mendohet të jenë qindra vjeçare.

Sipas banorëve, këto eshtra ju përkasin varreve të vjetra ortodokse, të cilat kanë qenë të vendosura pranë kishës së Shën Marisë. Sipas traditës ortodokse, varrezat ndërtoheshin brenda territorit të kishës.

Këto varre qëndronin të ndara nga varrezat e myslimanëve. Rreth viteve ‘60 ndërmarrja komunale, i ka zhvendosur një pjesë të tyre, por duke mos e pastruar plotësisht territorin.

Banoret ngrenë shqetësimin për përsëritjen e fenomenit, duke apeluar, që të gjitha eshtrat të zhvendosen në varrezat e qytetit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono