Kontroll masiv në të gjithë territorin për kultivimin e bimëve narkotike

13:54 | 20/08/201913:540

1.600 forca policie kanë zbarkuar në terren në gjithë vendin në një aksion kundër kultivimit të kanabisit. Në të gjithë zonat e dyshuara po ushtrohen kontrolle nga ajri dhe nga toka. Deri tani janë zbuluar dy raste kultivimi kanabisi në Krujë dhe Vlorë.

Policia e Shtetit ka nisur një aksion masiv për kontrollin e të gjithë territorit për të parandaluar, evidentuar dhe goditur kultivimin e bimëve narkotike. 1.600 forca policie prej së hënës kanë nisur kontrolle në të gjithë vendin, për goditjen e kësaj veprimtarie të paligjshme.

Policia bën të ditur zyrtarisht se janë zbuluar dy raste, të kultivimit të lëndëve narkotike, një në Malësinë e Krujës me 93 bimë dhe një rast në Gjorm të Vlorës me 40 bimë narkotike, të dyshuara kanabis.

Në kontrolle janë angazhuar Drejtoritë Vendore të Policisë, Polica Kufitare, Forcat e Lëvizshme Operacionale, nën drejtimin e grupeve të posaçme nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit.

Gjithashtu monitorimi nga ajri po kryhet nga ana e Guardia di Financës, duke bashkëpunuar me grupet e kontrollit nga toka, në mënyrë që të bëhet verifikimi i çdo koordinate, ku dyshohet se mund të ketë të kultivuara bimë narkotike. Ndërkohë uniformat blu bëjnë me dije se kontrolli nga ajri do të vazhdojë edhe ditët në vazhdim./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono