Konflikti mes dy vendeve, ylli Arsenalit nuk luan dot në finalen Ligës së Europës

16:37 | 21/05/201916:370

Sulmuesi i Arsenalit, Henrikh Mkhitaryan, nuk do të mund të luajë në finalen e Ligës së Europës ndaj Chelsea-t. Kjo, sepse ai është armen, ndërsa ndeshja luhet në Azerbajxhan, një vend në konflikt me Armeninë.

Prezantimi i sfidës së shënuar ishte paqësor sa më nuk bëhet. Azerbajxhani ndihet krenar dhe i lumtur që finalja e Ligës së Europës këtë vit do të luhet në stadiumin “Olimpik” të kryeqytetit Baku, veçse diçka e rëndë ndodhi ende pa mbërritur dita. Henrikh Mkhitaryan, një nga lojtarët kryesorë të Arsenalit, nuk do të mund të jetë në fushë, për duelin vendimtar ndaj Chelsea-t.

Cila është arsyeja?

Mkhitaryan është nga Armenia, kapiten i ekipit kombëtar të vendit të tij dhe kjo mjafton që ai të mos jetë i mirëpritur në Azerbajxhan. Mes dy vendeve në kaukaze është konflikti i vjetër ndëretnik për rajonin e Nagorno-Karabakut, që ndodhet në brendësi të Azerbajxhanit, por me shumicë popullsie armene dhe që kontrollohet pikërisht nga armenët.

Fillimisht, Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit dha shpresë se Mkhitaryan mund të udhëtonte drejt Bakusë, por më pas u tërhoq duke mos garantuar dot sigurinë.

“Ju njoftojmë me zhgënjim të thellë se Henrikh Mkhitaryan nuk do të udhëtojë me skuadrën për finalen e Ligës së Europës ndaj Chelsea-t”, – ishte njoftimi i Arsenalit në rrjetet sociale.

Vetë futbollisti po ashtu, reagoi.

“Një ndeshje e tillë nuk ndodh ta luash shpesh, dhe duhet ta pranoj se më vret shumë mungesa e saj, – komentoi vetë Mkhitaryani në Twitter, – do të mbështes shokët e mi! Le ta sjellim kupën në shtëpi!”

Mkhitaryan e ka luajtur një finale të Ligës së Europës, atë të vitit 2017, fituar me Manchester United ndaj Ajaksit, madje duke shënuar edhe gol. Mungesa e tij është problem serioz për Arsenalin, veçse futbolli, pavarësisht përhapjes gjithnjë e më të madhe globale, shpesh e ka të pamundur të mposhtë armiqësitë e krijuara nga e kaluara./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono