Konfirmohet takimi Kim Yong Un-Vladimir Putin

23:23 | 23/04/201923:230

Takimi mes presidentit Vladimir Putin dhe liderit koreano-verior Kim Jong Un është çështje ditësh. Por ndërsa është caktuar vendi i takimit, ende nuk dihet se cilat do të jenë temat që do diskutohen në të. Përmes një analize të detajuar, BBC përpiqet të hedhë dritë mbi skenarin e takimit të shumëpritur.

Media shtetërore koreane ka konfirmuar se lideri Kim Jong Un do të udhëtojë së shpejti në Rusi për takimin e parë me presidentin Vladimir Putin. Edhe pse ende nuk ka një datë të saktë, si Peniani dhe Kremlini kanë deklaruar se takimi do të ndodhë në gjysmën e dytë të prillit. Ndërkohë, sa vijnë e rriten spekulimet se ata do të takohen më vonë gjatë javës në portin lindor të Vladivostokut, vetëm disa orë larg nga kufiri i përbashkët.

Takimi mes tyre vjen pas dështimit të samitit Trump-Kim në Hanoi, por secila palë do të dalë me një axhendë krejtësisht ndryshe në tryezë. Nga ana e saj, Korea e Veriut kërkon kontakt me këdo që mund ta ndihmojë të dalë nga izolimi i sanksioneve amerikane. Për të është i mjaftueshëm edhe një kontakt modest diplomatik për t’i thënë Shteteve të Bashkuara se Peniani nuk është i vetëm.

Ndaj në këtë drejtim, Rusia është një opsion atraktiv duke pasur parasysh se Kim është mjaft i zoti për të luajtur lojëra diplomatike në interes të ekonomisë së vendit të tij dhe mbijetesës së regjimit të tij.

Nga ana tjetër është presidenti Putin, i cili prej kohësh ka qenë i interesuar për një takim me liderin korean. Pas dështimit të samitit të Hanoit, një takim me Kim Jong Un është një shans i mirë që Putin të futet në çështjen e çarmatimit bërthamor të vendit aziatik.

Sikurse Shtetet e Bashkuara dhe Kina, edhe Rusia nuk ndihet e qetë me kapacitetet bërthamore të Koresë së Veriut, por duke e konsideruar çarmatosjen një skenar jorealist, Kremlini ka zgjedhur të bisedojë me Penianin për të stabilizuar situatën.

Përfshirja e Rusisë është gjithashtu një çështje prestigji dhe reputacioni. Pavarësisht se si do të jetë e ardhmja e marrëdhënieve SHBA-Kore, Rusia është e prirur që të jetë e përfshirë në kontekst në një mënyrë apo në një tjetër. Nëse Putin arrin të thotë fjalën e tij lidhur me situatën, ai mund të tregojë se Rusia ka ende ndikim në Azi.

Dhe nëse Kremlinit do t’i kërkohet të kontribuojë për zgjidhjen e çështjes bërthamore koreano-veriore, atëherë për Putin do të jetë edhe më mirë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono