Konfirmohet në detyrë Altin Dumani

11:41 | 31/07/201911:410

Kreu i Prokurorisë së Apelit për Krime të Rënda Altin Dumani ka kaluar me sukses sitën e Vettingut. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi që ta konfirmojë në detyrë, kandidatin potencial për drejtues të SPAK. Dumani është renditur i pari në listën e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi në detyrë drejtuesin e Apelit të Krimeve të Rënda, Altin Dumani.

KPK e zhvilloi hetimin në tre 3 kriteret e vlerësimit, ligjshmërinë e pasurisë, pastërtinë e figurës dhe aftësitë profesionale. Ku në të tre kriteret e vlerësimit Altin Dumani rezultoi të ishte i pastër.

Dumani është njëherazi kandidat për Strukturën e Posaçme Antikorrupsion, duke ju referuar kriterit të aftësive profesionale Këshilli i Lartë i Prokurorisë e ka renditur atë të parin në listë, duke ngritur dyshime se Dumani do të jetë edhe kreu i ardhshëm i SPAK.

Ajo që ishte e habitshme gjatë seancës dëgjimore për kreun e Apelit për Krime të Rënda  ishte reagimi i Theo Jacobs vëzhgues i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, që njihet për “dorën e hekurt”.

Jacobs nuk bëri asnjë pyetje dhe u shpreh se Dumani ishte me fat. Nga 15 kandidatët e SPAk deri më tani kanë kaluar Vetting 10 prej tyre, prej të cilëve vetëm Besnik Muçi është i akimuar nga Komisioneri Publik.

Ndërsa 5 kandidatët e tjerë për të cilët Komisioni i Pavarur i Kualifikimit e ka përfunduar hetimet por do ti njoh ata me rezultatet në Shtator. Kandidatët e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion që nuk kanë kaluar akoma në sitën e vettingut janë, Elisabeta Imeraj, Anton Martini, Doloreza Musabelliu, Ndini Tavani dhe Anita Jella./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono