Konfindustria kundër vendimit që ndalon importin e automjeteve të vjetra

14:21 | 03/11/2018

Konfindustria mendon se vendimi i qeverisë për të ndaluar importin e automjeteve më të vjetra se dhjetë vjet nuk përmbush qëllimin që pretendon ekzekutivi, atë të uljes së ndotjes në mjedis.

Administratori i Konfindustrias, Gjergj Buxhuku, përmes një njoftimi për shtyp thotë se mbi 95% e ndotjes shkaktohen nga cilësia e karburanteve jashtë standardeve që qarkullon në treg.

“Rregulli bazë në çdo vend është kontrolli i nivelit të gazrave dhe jo ndalimi mbi bazën e vitit të prodhimit të automjeteve”, shkruan Buxhuku.

Zyrtarisht Konfindustria do t’i propozojë qeverisë të rrisë me të paktën 5 vjet afatin e lejuar të automjeteve në qarkullim dhe publikimin e një plani të qartë masash shtrënguese ndaj operatorëve që tregtojnë karburant në vend./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono