Konferenca Albanologjike kushtuar Skënderbeut, nderohet albanologia kineze

22:16 | 02/11/201822:160

Në konferencën e tretë dhe përmbyllëse të albanologjisë kushtuar kohës dhe gjurmëve që la në histori heroi kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, çmimin për punën më të mirë e dorëzoi kryeministri Edi Rama.

Në konferencën ndërkombëtare të albanologjisë kushtuar Gjergj-Kastriot Skënderbeut, kohës dhe gjurmëve që ai la në histori, për të shprehur vlerësimin për punën më të mirë, medaljen për të cilën e dorëzoi vetë kryeministri Rama, ky i fundit përdori fjalët e shkrimtarit Ismail Kadare.

“E dashur profesoreshë Kejin, para dy vjetësh në një takim në tiranë, kadare është shprehur në adresë tuaj se ju i jeni kushtuar nëj gjuhe të vogël dhe vështirë dhe mund të ndodhë se nuk kujtohemi për ju. Të gjithë gabojnë edhe kadare sepse ne u kujtuam për ju”.

Nuk mundi mos e shfrytëzonte momentin edhe për pak politikë.

“Kur pranë UT u themelua instituti Konfuci, unë pranova të merrja pjesë në ceremoninë përuruese, nuk para shkoj në ftesa që vijnë nga ambasadat, porn ë atë rast shkova për arsyen se ftesa ishte e hartuar në shqip pa asnjë gabim ortografik. Kjo është shumë e rrallë në ditët tona. Po të filloja të flisja kinezçe do isha me per të qeshur se gjysma e deputetëve që flasin shqip. Po flas për deputetët e opozitës”.

Fituesja e çmimit profesorja Kejin vjen nga universiteti i studimeve ndërkombëtare të pekinit. Konferenca është zhvilluar në tre faza, kohë gjatë të cilës janë referuar 40 tema në tërësi nga studiues të shteteve të ndryshme. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono