Kompanitë më të mëdha teknologjike që po ndryshojnë realitetin tonë

15:38 | 02/08/2018

Teknologjia në ditët e sotmë ecën më hapa galopante drejt zhvillimit dhe ndërveprimit me jetën tonë të përditshme. Kompanitë më gjigande të cilat ofrojnë këto shërbime, kanë rritur vlerën e tyre në stratosferë duke e penetruar ndikimin ne mënyrë te padiskutueshmë tek të gjithë kategoritë e njerëzve. Po cilat janë disa nga ndërmarrjet më të mëdha dhe fitimprurëse në fushën e teknologjisë?

-Apple
Kjo kompani legjendare mbetet pa diskutim më e dallueshmja në çdo lloj forme të saj. E themeluar në vitet ’70 Apple lançoi rrjeti e saj të kompjuterave dhe shpikjen e telefonave më të suksesshëm të të gjitha kohërave: iPhone.

-Amazon
Amazon.com mbetet shitësi më i madh online në ditët e sotme. Fillesat e saj i pati në një garazh të thjeshtë të një shtëpie përdhese, derisa u vendos që të ofronte shërbimet e saj nëpërmjet internetit. Kështu u bë funizuese nëpër të gjithë e botën me materiale nga më të larmishmet.

-Facebook
Një ndër rrjetet sociale më të përdorshëm në përditshmërinë e gjithsecilit, Facebook tashmë ka pushtuar realitetin dhe privatësinë tonë duke u kthyer në një nga mediat më të nevojshme dhe argëtuese.

-Microsoft
Gjigandi kompjuterik Microsoft u themelua nga Bill Gates në vitet ’70 ne Meksikë. U deshën 10 vitë për ti sjellë plotësisht në jetë idetë e tij. Tashmë Microsoft është emri më dominues në botën teknologjike.

-Netflix
Nisi fillimisht si një ide për të shitur DVD online dhe më vonë u bë dominuese nëpër të gjithë globin. Netflix ka përthithur më shpejtësi vëmendjen e konsumatorëve të saj dukë bërë që përdorimi i medias të shihet në dimensione të tjera. Tashmë shumë prej filmave dhe serialeve në TV, prodhohen dhe publikohen ekskluzivisht për rrjetin Netflix./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono