Komisioni i Ligjeve rrëzon dekretin e Presidentit Meta

12:42 | 04/02/201912:420

Komisoni i Ligjeve ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta për ligjin e “Noterisë” i kthyer për rishqyrtim. Votën kundër të mazhorancës e ka mbështetur edhe përfaqësuesja e misionit Euralius sipas të cilës ligji është në përputhje me standardet e Bashkimit Evropian.

Nuk kalojnë pa debat dekretet e presidentit Ilir Meta. Diskutimi u bë për ligjin “Për noterinë” i kthyer nga kryetari i shtetit për shqyrtim pasi ka të meta që duhet të rishikohen.

“Disa dispozita nuk janë të plota, paraqesin probleme”.

Në cfarëdo situate normale kthimi i ligjit nga presidenti duhet të ishte një këmbanë alarmi tha deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj.

“Pa Gjykatë Kushtetuese, Gjykatë të Lartë. Me gjithë respektin e madh për dhomën e Noterëve, Këtu duhet të ishte edhe ministri i Drejtësisë. Ky është teatër hipokrizie. Parlamenti do të duhet ta marrë seriozisht për shkak të interesit publik”.

Kundër dekretit të presidentit nuk u shpreh vetëm mazhoranca dhe Dhoma e Noterisë, por edhe misioni Euralius në Shqipërisë përfaqësuesja e të cilit tha se dispozita të tilla gjenden edhe në vende të tjera të Bashkimit Evropian.

“Ligji bën balancë dhe e vlerësojmë se arrin balancën e duhur. Janë zgjidhje të ngjashme edhe me vendet e tjera. Dispozita të tilla gjenden dhe në vende të tjera të BE. Është në përputhje me standardet e BE”.

Kanë mjaftuar 10 votat e mazhorancës në komisionin e ligjeve për të rrëzuar dekretin e presidentit për shqyrtim të ligjit të “Noterisë”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono