Komisioni i Ligjeve diskuton kërkesën e 55 deputetëve për shkarkimin e Metës

13:49 | 24/06/201913:490

Në Komisionin e Ligjeve në Parlament është diskutuar sot kërkesa e 55 deputetëve të Kuvendit për të shkarkuar presidentin e republikes nga posti i tij.

Mazhoranca  e quan dekretin e  Metës për të anuluar datën e zgjedhjeve një shkelje te rëndë Kushtetuese.

Ndërkohë në këtë komision deputeti i Grupit Parlamentar të Pavarur, Ralf Gjoni tha se kërkesa për shkarkimin e Metës është e nxituar dhe po përdoret për të zhurmë mediatike.

Por deputeti i PS, Bashkim Fino theksoi se vendimi i Metës përbën shkelje shumë të rëndë të Kushtetutës. Sipas Finos, mazhoranca është e detyruar të marrë këtë masë për Presidentin, si reagim për shkeljen e Kushtetutës nga ana e tij.

Gjatë mbledhjes  së Komisionit të Ligjeve deputeti socialist, Spartak Braho theksoi se ky Komision nuk merr vendim për shkarkimin e Metës, por për ngritjen e Komisionit Hetimor që do të përcaktojë nëse Presidenti është ose jo në shkelje të rëndë Kushtetuese.

Vete Meta disa ditë më parë iu përgjigj me një letër ftesës së Komisionit për të marrë pjesë në mbledhje, duke u shprehur se e konsideron këtë procedurë të rreme dhe verbërisht politike. /ABC news Albania 24/7

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono