Komisioni Hetimor njihet me informacionin “Top Secret” për Metën

16:37 | 22/11/201916:370

Maxhoranca nuk ka hequr dorë nga nisma e saj për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Komisioni Hetimor në Kuvend mori në shqyrtim informacionin “Top Secret” të paraqitur nga institucioni i Presidencës lidhur me arsyet që u anuluan me dekret zgjedhjet e 30 qershorit.

Në shqyrtim u mor edhe raporti paraprak i Venecias, ndërkohë që shumica ka paralajmëruar që do të kërkojnë shtyrje të afateve të Komisionit dhe zgjerim të objektit të hetimit për Ilir Metën.

Pavarësisht se Komisioni i Venecias ka dalë me raport final për shkeljet e Presidentit të Republikës, komisioni hetimos vendosi në unanimitet të marrë në konsideratë edhe raportit paraprak të Venecias që trazoi politikën për shkak të qëndrimeve që shpreheshin.

Anëtarëve të Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës iu vu përballë edhe një informacion “TOP SECRET” i ardhur nga institucioni i Presidencës.

Gjatë seancës dëgjimore që vetë Ilir Meta zhvilloi pak javë më parë në Kuvend foli për informacione të djegies së Kuvendit në një nga protestat e opozitës. Dhe kur bëhet fjalë për informacion të klasifikuar, paralajmërimi i Ulsi Manjës ishte i prerë për ligjvënësit.

Në 8 dhjetor, afati i komisionit hetimor për shkeljen e kushtetutës të Presidentit Meta përfundon. Por shumica ka deklaruar se shkeljet e reja të kushtetutës që Meta po konsumon me Gjykatë Kushtetuese do të bëjnë që afatet e komisionit të zgjaten dhe objekti i komisionit të zgjerohet./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono