Kombëtarja dështoi ndaj një Izraeli të lodhur

18:34 | 15/10/2018

Kombëtarja humbi një shans të madh për të pasur sukses në Izrael. Specialisti i futbollit, Farruk Sejdini, bën përgjegjës trajnerin Panuçi për atë që e quan dështim.

Në pamje të parë luajtëm mirë, por analizat bëhen edhe ndryshe.

Një prej tyre e bën ish-zv/trajneri i kombëtares, Farruk Sejdini, i cili nuk ka shumë fjalë lavdërimi për ekipin e Panuçit pas humbjes në Izrael.

“Dakord ishte ndeshja më e mirë, por kush luajti mirë. Nuk mund të themi që një ndeshje e mirë se luajtën dy apo tre mesfushorë mirë se mbrojtja pësoi dy gola, nuk quhet mirë. Sulmi nuk bëri gol, nuk quhet mirë. Strategjikisht ekipi i Izraelit luaji shumë bukur pasi dihet se ai vinte nga një ndeshje rraskapitëse që vinte me Skocinë. Ai atë mesfushë na e la vetë dhe nuk na la më pas të futemi diku në 25 metrat-30 metrat e fundit. Ato raste që krijuam i krijuam me goditje standarde”, u shpreh Sejdini.

Përgjegjësinë kryesore për këtë, sipas tij, e ka vetë Panuçi.

“Lilaj ishte një lojtar parashutë, një lojtar që nuk ishte as në 25-së. Papritur na del lojtari i 12. Pse nuk stërvitej ky prej një jave apo 10 javësh. Zëvendësimi i Vrionit ishte ndoshta pa vend. Nuk mundesh në ato momente t’i vesh atij lojtari atë lloj presioni. Edhe Balaj ishte i vetmi i fuqishëm në sulm që krijoi ato dy-tri raste. Unë mendoj që ai mund të ishte dhe të bëhej me dy sulmues”, tregoi ish-zv/trajneri i Shqipërisë.

Çfarë duhet të bëjë presidenti i Federatës, Duka, ta shkarkojë apo ta mbajë trajnerin?

“Ne jemi bërë si parcelë eksperimentale megjithatë ne duhet t’i japim kohë këtij se prapë do të ketë një aventurë tjetër. Mendoj që hap pas hapi mundet të orientohet me futbollin shqiptar”, tha Sejdini.

Lajmet janë që një trajner shqiptar mund të vijë në kombëtare.

Mirë apo keq?

“Trajneri shqiptar nuk është se ka minuse, mund të kenë edhe pluse. Trajnerët shqiptarë i mungon një gjë. Presioni i një trajneri shqiptar janë shumë të mëdha. E kam pasur në kurriz dhe mund të kem qenë një nga njerëzit që janë influencuar më pak, por duhet të pranojmë që dashje pa dashje biem nën presion”, tha Sejdini./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono