Kombet e Bashkuara për vrasjen e 40 fëmijëve në Jemen

22:50 | 10/08/201822:500

Kombet e Bashkuara kanë kërkuar një hetim serioz mbi sulmin e armatosur të së enjtes në Jemen, ku mbetën të vrarë 40 fëmijë. Ndërkohë, koalicioni ushtarak i vendeve arabe ka konfirmuar nisjen e procesit hetimor.

Këshilli i Sigurimit të OKB-së ka bërë thirrje për një hetim transparent dhe të besueshëm për sulmin e koalicionit ushtarak në Jemen, që u mori jetën disa dhjetëra fëmijëve. Ambasadorja britanike në Kombet e Bashkuara, Karen Pierce ka deklaruar se vendet anëtare janë shprehur shumë të shqetësuara për ngjarjen e së enjtes. Duke reaguar, koalicioni ushtarak arab i udhëhequr nga sauditet ka bërë me dije se do ta hetojë sulmin, duke ndryshuar këtu qëndrimin e shprehur më herët, kur e kishte cilësuar veprimin një mbrojtje legjitime nga rebelët e etnisë huthi.

Të paktën 40 fëmijë mbetën të vrarë kur autobusi me të cilin po udhëtonin u qëllua nga një raketë në veri të Jemenit. Sulmi i kryer nga vendet arabe të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara shkaktoi irritimin e grupeve të të drejtave të njeriut. UNICEF deklaroi se akti i “frikshëm” është dëshmi se lufta brutale e Jemenit ka prekur fundin. Ndërkohë, banorët në Saada, provinca ku ndodhi ngjarja, kanë nisur të hapin varret për varimin e fëmijëve të tyre, që do të mbahet të shtunën./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono