Koçijançiç: BE mbështet dialogun Kosovë-Serbi

16:30 | 30/04/201916:300

Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e komisionit evropian, Maja Koçijançiç, u shpreh se samiti i Berlinit tregoi qartë mbështetjen e Bashkimit Evropian për lehtësimin e dialogut Kosovë – Serbi.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Koçijançiç, ka deklaruar se takimi i Berlinit,  BE- Ballkan ka përçuar një sinjal mbështetjeje për më shumë angazhim nga Bashkimi Evropian për lehtësimin e dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit.

Koçijançiç ka nënvizuar, se puna dhe përpjekjet e Bashkimit Evropian në këtë drejtim do të vazhdojnë edhe në takimin e liderëve të Ballkanit në 8 dhe 9 maj në Tiranë në kuadër të procesit të Brdo-Brionit. Koçijaniç këtë deklaratë e ka bërë gjatë konferencës së mesditës së Komisionit Evropian.

“Takimi në Berlin prodhoi një sinjal të qartë për mbështetjen e mëtejshme dhe me më shumë angazhim  lidhur me vazhdimin e lehtësimi të dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit. Kjo është e rëndësishme, sepse çdo angazhim për lehtësimin nga BE-ja të bisedimeve midis Prishtinës dhe Beogradit është i mirëpritur.  Kjo nënkupton se do ketë takime të mëtejshme për dialogun. Çdo takim në këtë kuadër ndihmon dhe shihet si kontribut për mbështetjen e dialogut të ndërmjetësuar nga BE. Puna dhe kontaktet midis palëve vazhdojnë. Mogherini do jetë me liderët e Ballkanit pas dhjetë ditësh në Tiranë për procesin e Brdo-Brioni, ku pritet që të vazhdojë kontaktet edhe lidhur me dialogun Prishtinë-Beograd. Si u vutë në dijeni, ajo është takuar me liderët e Ballkanit në Berlin”, deklaroi Koçijançiç.

Procesi i Brdo-Brionit ka lindur zyrtarisht në 20 mars 2010 si një iniciativë e përbashkët e Sllovenisë dhe Kroacisë për të forcuar bashkëpunimin rajonal të vendeve të Ballkanit dhe përshpejtuar avancimin e vendeve në kuadrin e reformave të integrimit evropian./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono