Koçi: Pavioni i luftës antifashiste do të rikonceptohet

22:40 | 09/04/2019

Muzeu Historik Kombëtar kujtoi 80-vjetorin e dëshmorëve gjatë qëndresës së armatosur kundër agresionit fashist. Drejtori i këtij  institucioni Dorian Koçi thotë se pavioni i luftës do të pasurohet me fakte dhe artefakte pas restaurimit të muzeut.

Kanë kaluar 15 vite pas rinovimit të pavionit të Luftës Nacional Çlirimtare, por ky pavion ende nuk pasqyron gjithë protagonistët, pasi dokumentet e reja sipas drejtorit të Muzeut Historik Kombëtar, Dorian Koçi duhen përfshirë në të, e kjo do të ndodhë pas rikonceptimit të muzeut, i cili pritet të ndodhë sa më parë.

Krahas dokumenteve të kancelarive evropiane, në  këta stenda duhen shtuar edhe fakte të reje dhe artefakte, thekson Koçi.

Ne  aktivitetin “80 vite nga pushtimi italian” organizuar nga Muzeu Historik Kombëtarë historianit Dr. Moikom Zeqo theksoi faktin se  Ahmet Zogu nuk bëri rezistencë ndaj pushtuesve. Për herë të parë për publikun u prezantuan edhe disa fotografi të Mujo Ulqinakut./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono