Koalat, drejt zhdukjes pas zjarreve masive që kanë pushtuar Australinë

14:46 | 25/11/201914:460

Ditët e fundit Australia po përballet me verën më të nxehtë të të gjitha kohërave.
Për pasojë shumë zona janë përfshirë nga zjarret masive dhe autoritetet kanë shpallur gjendje emergjence.

Zjarret masive ndikojnë drejtpërdrejtë në biodiversitet dhe mediat ndërkombëtare kanë ngritur një shqetësim.
Ata shkruajnë se koala, kjo kafshë kaq e adhurueshme rrezikon të zhduket.
Nga zjarret masivë kanë ngordhur rreth 1000 koala dhe nëse zjarret vazhdojnë do të digjen të gjitha pemët eukaliptus, që janë edhe burimi kryesor i ushqimit të këtyre kafshëve.
Aktualisht ekspertët mendojnë se në Australi jetojnë gjithsej 16-18 mijë koala dhe zhdukja e tyre do të thotë shumë për këtë vend, pasi ato janë një simbol i shtetit.
Pemëtku rriten koalat janë shumë të rralla dhe për t’u rritur ato duan gati 100 vite. Australia është i vetmi habitat për Koalat./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono