KLP vazhdon intervistat me kandidatët e SPAK

21:35 | 10/07/201921:350

Pas këtyre dyerve po zhvillohet procesi me i rëndësishëm për përzgjedhjen e më të mirëve për në SPAK thënë ndryshe të prokurorisë së re që do hetojë krimin e organizuar dhe korrupsionin e zyrtareve të lartë. Në një proces që ka nisur që prej të hënës të gjitha ata që mendojnë se janë njerëzit e duhur për të hetuar korrupsionin janë ulur përballë Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Kandidatët kanë dhënë shpjegime jo vetëm karrierën, por edhe si do të hetojnë atë që pret i gjithë publiku. Këtë të mërkurë përpara anëtarëve të Këshillit të Lartë të Prokurorisë kanë qëndruar Edvin Kondili,  Elida Kaçkini, Dorina Bejko Behar Dibra, dhe kryeprokurorja e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj.

Kjo e fundit është pyetur për çështjen e ish-drejtorit të burgjeve, Artur Zoto, i cili ka marrë pafajësinë në Apel. Lidhur me të, Imeraj është shprehur se ka respektuar ligjin dhe do të vepronte po njëlloj edhe tani.

E pyetur se çfarë do bënte më shumë në SPAK, prokurorja Imeraj ka deklaruar se rezultatet do të jenë më të mira, pasi do kenë edhe Byronë e Hetimit dhe kushte më të mira për të luftuar korrupsionin.

Pyetjet me të cilat janë përballur kandidatët e SPAK lidhen me anën profesionale, shkollimin, mënyrën si janë hetuar emra të njohur të botës së krimit etj. Ky proces pritet që të mbarojë të premten, ndërsa hapi i radhës për KLP-në është renditja ose pikëzimi i kandidatëve.

Por që SPAK të ngrihet, duhet pritur përfundimi i procesit të vettingut. Prokurorët Arben Kraja dhe Dritan Prenci janë të vetmit, që e kanë kaluar zyrtarisht vettingun, pa u përballur me një ankimim./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono