KLP: Shkarkimi Arta Markut në dorë të Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë

12:13 | 25/02/201912:130

Këshilli i Lartë i Prokurorisë pasi shpalli moskompetencë ndaj kërkesës së PD-LSI, për shkarkimin e Kryeprokurores, Arta Marku, saktësoi se procedimi ndaj saj mund të bëhet vetëm nga Inspektoriati i Lartë i Drejtësisë, strukturë kjo ende e pangritur në kuadër të reformës në drejtësi.

Në mbledhjen e fundit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë në datë 22 Shkurt u deklarua se vendimi për shkarkimin e kryeprokurores së përgjithshme të përkohshme nuk është në kompetencat e tij.

Kërkesa e PD-LSI për shkarkimin e kryeprokurores Arta Marku arsyetohet nga ana e përfaqësuesve opozitarë me argumentin se kryeprokurorja përcolli kandidaturën e Bujar Sheshit si kandidaturë që plotëson kriteret për të qenë pjesë e KLP, pa pritur përgjigjen e verifikimit mbi integritetin e figurës së tij. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono