KLP prezanton listën me kandidatët për SPAK

12:50 | 16/07/201912:500

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka prezantuar 15 kandidaturat për njësinë antikorrupsion e njohur ndryshe si SPAK. Renditja e tyre është bërë sipas pikëzimit që ata kanë marrë gjatë prezantimit të tyre në KLP.

I pari që kryeson listën është Aldin Dumani, menjëherë pas tij Anton Martini dhe Elisabeta Imeraj. Donika Prela, kreu i Prokurorisë së Krimeve të Rënda nuk ia ka dalë të renditet brenda 15 kandidatëve të tjerë për SPAK.

Po kështu jashtë listës janë edhe Besim Hajdarmataj, Vladimir Mara, Dritan Prençi, të tre prokurorë të Krimeve të Rënda, si edhe Enkeleda Xhengo, Maksim Sota dhe Dorina Bejko.

Kryetari i KLP-së, Gent Ibrahimaj tha se SPAK do të ngrihet menjëherë sapo një numër i konsiderueshëm nga kandidatët për Prokurorinë e Posaçme, të kalojnë të dyja shkallët e Vettingut, Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, dhe atë të Apelimit.

I vetmi prokuror në listën e të përzgjedhurve që ka kaluar të dyja hallkat e Vettingut, është prokurori Arben Kraja./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono