KLP miraton metodologjinë, anëtarët deklarojnë dyshimet për konfliktin e interesit

11:11 | 12/11/201911:110

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka miratuar me 11 vota pro metodologjinë orientuese për vlerësimin dhe renditjen e kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm.

Anëtari Tartar Bazaj jep shpjegime para Këshillit, duke deklaruar se nuk ka konflikt interesi me Prokuroren e Përgjithshme të Përkohëshme Arta Marku.

Kujtojmë që Ligji nr. 9367/ 2005 “Për parandalim të konfliktit te interesit për personat që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike”, mund ta pengojë atë të marrë pjesë në fazat të fundit të procesit e përzgjedhjes të kandidateve për Prokuror të Përgjithshëm.

Marku ka hequr dorë nga shqyrtimi i dosjes së Tartar Bazaj duke deleguar këtë kompetencë.

Këshilli arriti në konkluzionin se znj. Keshi nuk është në konflikt interesit për shkak se është një akt administrativ i cili nuk pengon znj. Keshi mund të marrë pjesë në procesin e pikëzimit të kandidatëve për PP.

Me 11 vota pro Këshilli vendos se ky vendim mund të aplikohet edhe në rastin e prokurorit kandidat për SPAK, Besnik Muçi për shkak se ai ka pranuar tashmë detyrën si anëtar në Gjykatën Kushtetuese./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono