KLP emëron Bledar Velikajn prokuror

14:57 | 25/03/2019

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka vendosë me 6 vota pro ekzekutimin e menjëhershëm e kërkesës së Bledar Valikaj duke i dhënë pozicionin prokuror. Kreu i KLP-së, Gentian Ibrahimi, gjatë zhvillimit të mbledhjes ka kërkuar që Velikaj përpara së të emërohet më parë duhet që të kaloj procesin e Vettingut.

Kërkesën Bledar Velikajt e shqyrtoi Komisioni i Zhvillimit të Karrierës i KLP-së, ku propozoi  ekzekutimin e vendimit të Gjykatës Admistrative të Apelit dhe emërimin e Bledar Valikaj pranë Prokurorisë së Tiranës.

Gjatë zhvillimi të mbledhjes me dyer të mbyllura janë zhvilluar edhe debate midis anëtarëve të Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Arben Dollapaj dhe Nurihan Seiti propozuan pezullimin e marrjes se një vendimi para ndjekjes së hapave të tjera gjyqësore për verifikimin e rastit në fjalë.

Ndërsa Gentian Ibrahimi është shprehur se thelbi i çështjes është tashmë i ezauruar nga Gjykata Administrative e Apleit me vendim të formës së prerë. Bashkëshorti i deputetes së PS, Ermonela Felaj kërkoi që të kalonte nga oficer të Policisë Gjyqësore në Prokuror në 2015, por nuk u dekretuar nga ish-presidentit Bujar Nishani.

Bledar Velikajt fitoi betejën ligjore dhe Gjykata Administrative e Apelit, i kërkoi KLP emërimin si prokuror në Prokurorinë e Tiranës të Velikajt./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono