Klosi në ABC News: Në vitin 2021 do të kemi 10 milionë turistë

20:58 | 31/08/2018

I ftuar në Mbrëmje në ABC News ministri i Turizmit dhe i Mjedisit Blendi Klosi. Një diskutim për sezonin turistik në vend. Sipas tij, ky ka qenë një sezon i suksseshëm dhe se akoma jemi në kulmin e tij. Ai falenderoi “Edicionin Veror” për reklamimin që i ka bërë anëve turistike të Shqipërisë.

Ministri u shpreh se disa prej kompanive më të mëdha në botë janë drejtuar në Shqipëri këtë vit. Ky vrull i këtij sezoni i gjeti të papërgatitur për fluksin e madh. Sipas Klosit, 1 milion e 430 turistë janë futur në Shqipëri vetëm gjatë gushtit, me 25% rritje krahasuar me vitin e kaluar. “Ne kemi rritje galopante çdo vit. Këtë vit ka pasur 4.5 milionë shtetas të huaj, të cilët i kanë sjellë buxhetit të shtetit 1.7 miliardë euro të ardhura.”

Këtë vit ka pasur 300 milionë euro më shumë.Ne nuk vlersojmë potencialin e madh që kemi. Turizmi është, biznes, industri, ekonomi. Sipas ministrit, duhet të shtojmë dëshirën e të rinjve që të zgjedhin profesionet në ndihmesë të turizmit. Ai tha se ka ende probleme në lidhje me derdhjen e ujërave të zeza në det por që nga ky vit do të fillojnë përmirësimet, ashtu siç është bërë dhe në plazhin e Durrësit.

Superarritja këtë sezon është sistemi baywatch, me 13 jetë të humbura krahasuar me 40 të vitit të kaluar. Gjithashtu është rregulluar dhe çështja e zhurmës në plazhe ku pas orës 23:00 vazhdon qetësia. Ai u shpreh se nuk jemi gati për vënien e yjeve nëpër hotele për shkak se Shqipëria është në fillimet e saj në zhvillimin e turizmit. Prioritet për sezonin e ardhshëm do të jetë pastërtia, rendi, mikëpritja. Thelbi i Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit është vazhdimi më intesitet maksimal i zhvillimit të infrastrukturës dhe krijimi i një aeroporti të ri./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono