Klopp kritikon në sy të tifozëve Shaqirin

15:53 | 27/09/2018

Xherdan Shaqiri mori një kritikë të ashpër dhe publike nga trajneri Jurgen Klopp, pasi Liverpuli u eleminua nga Chelsea në Kupën e Ligës. Trajneri gjerman shpjegoi pas ndeshjes se përse e qortoi shqiptarin e Zvicrës.

Nuk pritej që përfundimi të ishte i tillë. Pak besohej se Liverpool-i do të eleminohej kaq shpejt nga Kupa e Ligës, dhe që trajneri Jurgen Klopp do të kishte kritika, madje publike, për shqiptarin e Zvicrës, Xherdan Shaqiri.

Gjermani nuk e mbajti dot veten pa i folur me nerva sulmuesit me numrin 23, që luajti titullar. Vetë Klop deklaroi pas takimit të humbur 1-2 në “Anfield” se ai thjesht i kërkoi Shaqirit që të kishte ekzekutuar ai, goditjen e fundit të dënimit në dispozicion të Liverpool-it, ndërsa gjuajtjen e bëri kapiteni Jordan Henderson.

Gjithsesi, pati edhe momente të tjera kur trajneri vendas u tregua i pakënaqur me lojtarin me origjinë nga Kosova, një herë kur kërkoi që Shaqiri të bënte më shumë presion ndaj kundërshtarëve, dhe një herë kur i kërkoi të mos vonohej në zonën e rreptësisë duke kërkuar penallti, por të ngrihej e të vazhdonte lojën.

Shaqiri bëri edhe gjëra të mira, duke krijuar raste për shokët, ndërsa vendasit kaluan në epërsi me anë të sulmuesit Daniel Starridge. Ish-lojtari i Chelsea-t realizoi në minutën e 59-të.

Gjithsesi, blutë e Londrës reaguan dhe ia dolën të fitonin, me rrjetat e shënuara nga Emerson dhe Eden Hazard. Ishte një ndeshje që Chelsea i trajnerit Maurizio Sarri e fitoi me meritë, ndërsa të dyja skuadrat nuk aktivizuan të gjithë lojtarët kryesorë.

Miqtë u duk se e qarkulluan më mirë topin dhe u ndjenë më mirë në fushën e një rivali të madh, që i kishte fituar të gjitha ndeshjet e këtij sezoni deri tani. Sidomos, goli i shënuar nga Hazar ishte i veçantë.

Ylli i Belgjikës jo vetëm tregoi se po i afrohet nivelit të më të mirëve të botës dhe se do të synojë Topin e Artë në të ardhmen, por dhe i dha shpresë Chelsea-t se mund të luftojë këtë vit për trofetë kryesorë, titullin në Angli dhe Championsin./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono