KLGJ: Gjykata e Lartë nis plotësimin në fillim të Shtatorit

15:50 | 10/07/201915:500

Këshilli i Lartë Gjyqësor parashikon të plotësimi i Gjykatës së Lartë, ku po presin për shqyrtim 31 mijë dosje, të nisë në muajin shtator. Kryetarja e KLGJ-së i tha Komisionit të Ligjeve se Gjykata e Posacme Antikorrupsion do të fillojë të ngrihet sapo SPAK-u të jetë gati.

31 mijë dosje presin drejtësi në raftet e Gjykatës së Lartë.

Ky institucion është nxjerrë jashtë funksionit, pasi procesi e vettingut shkarkoi 17 gjyqtarë të lartë dhe konfirmoi në detyrë vetëm 2 prej tyre.

Por që drejtësia e vonuar, si një drejtësi e mohuar të mos zgjasë, Këshilli i Lartë Gjyqësor angazhohet që plotësimi i Gjykatës së Lartë të fillojë në shtator.

Kryetarja e KLGJ-së ju përgjigj dhe interesimit të Komisionit të Ligjeve, për ngritjen e Gjykatës së Posaçme Antikorrupsion që do të zëvendësojë Krimet e Rënda.

Llagami pranoi se mungesat në gjyqësor kanë shkaktuar vështirësi në sistem, por tha se institucioni që ajo drejton do të jetë serioz, për të mos bërë asgjë me shpejtësi, që mund të cënojë profesionalizimin e të emëruarve në sistem./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono