Klej Tompson bën heroin për Golden State
Jan 21, 2015; Oakland, CA, USA; Golden State Warriors guard Klay Thompson (11) prepares to shoot the ball in front of Houston Rockets guard Jason Terry (31) during the fourth quarter at Oracle Arena. The Warriors won 126-113. Mandatory Credit: Kelley L Cox-USA TODAY Sports

16:55 | 27/05/201816:550

Golden Stejti i shpëtoi eleminimit në plej ofin e basketbollit amerikan falë kapitenit. Klej Tompson shënoi 35 pikë në fitoren vendimtare ndaj Hjustonit.

Jo më kot bën pjesë në katërshen magjike.

Klej Tompson është edhe kapiten i skuadrës së tij, por rrallë herë ndodh që të udhëheqë edhe si shënues, siç bëri mbrëmjen e fundit.

Falë 35 pikëve të shënuara prej tij, Golden Stejti shmangu eleminimin para kohe në gjysmëfinalen e plej ofit të NBA-së, duke mundur Hjustonin e duke barazuar rezultatin.

Përballë ekipit më të fortë të sezonit të rregullt, Tompson, u tregua më I fortë se Kevin Duranti apo Stefën Kërri, në sfidën që përfundoi 115-86.

Ishte një nga duelet më të çuditshme të vitit, me Hjustonin që udhëhoqi me 17 pikë epërsi në përfundim të periudhës së parë, pavarësisht se i mungonte lojtari i dytë më i mirë, organizatori Kris Pol.

Tompson jo vetëm realizoi 35 pikë, por edhe kapi 6 topa në tabela, dha dy asistë dhe i vodhi 4 topa kundërshtarëve.

Në krah tij, si në kohët e mëparshme, ishte Kërri me 29 pikë të shënuara, dhe dyshja e mbiquajtur “Vëllezërit Splash” arritën një fitore si dikur.

Edhe Kevin Durant nuk ishte tërësisht jashtë festës, por bëri më pak, ndryshe nga paraqitja e deritanishme në plej of.

Duranti realizoi 23 pikë, kapi 7 topa në tabela e shërbeu 4 pasime për kosh.

Një ndeshje të pazakontë luajti Drejmond Grin, që pati vetëm 4 pikë, por ishte i shkëlqyer me 10 topa në tabela, 9 asistë, 4 vjedhje topi e 5 bllokime gjuajtjesh.

A thua Golden Stejti e kaloi momentin e keq dhe tani mund të marrë titullin në Konferencën Perëndimore e të kalojë në finalen e NBA-së?

Nëse dëshiron të jetë për herë të katër aty, do të duhet të japë maksimumin në ndeshjen e 7-të, duke u gdhirë e marta, në fushën e Hjustonit./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono