Kipçoge thyen rekordin botëror në garën e atletikës

21:41 | 16/09/2018

Një rekord i madh u vendos në garën e maratonës në atletikë. Në Berlin, kampioni nga Kenia, Kipçoge vrapoi shumë më shpejt sesa rekordi i dikurshëm.

Sa kohë do të duhet për të ulur kufirin mitik të 2 orëve?
Ndoshta 10 vjet apo më pak, ndërsa triumfi më i fundit i njeriut në garën e maratonës ndodhi këtë të diel në Berlin.
Keniani Eliud Kipçoge jo vetëm mbrojti titullin e fituar vjet në kryeqytetin e Gjermanisë, por edhe e uli në mënyrë dramatike kohën e rekordit të mëparshëm.

Ai kaloi finishin e garës më të gjatë e më të vështirë të atletikës, me kohën 2 orë, 1 minutë e 39 sekonda, plot 78 sekonda më pak sesa Denis Kimeto në vitin 2014 po në Berlin. Veterani 33-vjeçar i shtoi emrit të tij edhe një tjetër lavdi, pas titullit kampion olimpik dhe sukseseve të shumta në karrierë. Kipçoge u bë keniani i katërt radhazi që ia del, ndërsa vendi afrikan po krijon një traditë që më parë i takonte sidomos Etiopisë.

Koha e tij pritet të pranohet zyrtarisht nga Federata Botërore e Atletikës, pas kontrollit antidoping, por besohet se rekordi të mbetet. Përparimi njerëzor në Maratonë ka qenë madhështor, me gati 55 minuta të fituara në 110 vjet që rekordi njihet zyrtarisht. Kanë kaluar 2500 vjet që kur ushtari grek Feidipidi përshkoi distancën prej 42 kilometrash e 195 metrash pas betejës së Maratonës për të dhënë lajmin e fitores mbi persët, ndërsa sot ka shumë më pak dramë, por shumë më tepër aftësi nga atletët profesionistë si Kipçoge./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono