Kinë, komuniteti mysliman sfidon qeverinë

21:29 | 10/08/2018

Komuniteti mysliman në Kinë ka vendosur të sfidojë urdhërin e qeverisë për prishjen e një xhamie të ndërtuar sipas stilit arab. Qytetarë të shumtë janë mbledhur duke mbrojtur me trupin e tyre objektin e kultit.

Disa qindra myslimanë në veri-perëndim të Kinës kanë zgjedhur t’u bëjnë rezistencë autoriteteve që kërkojnë të shembin xhaminë e tyre. Autoritetet deklarojnë se xhamia e re e ndërtuar në rajonin Ningxia është ngritur pa lejet e duhura të pushtetit vendor. Por besimtarët refuzojnë të tërhiqen. Një prej tyre ka deklaruar se nuk do ta lejojë qeverinë të prekë xhaminë. Kina ka një minoritet mysliman prej 23 milionë banorësh dhe feja islame ekziston në rajonin Ningxia prej shekujsh.

Por grupet për mbrojtjen e të drejtave të njeriut deklarojnë se në vendin aziatik është rritur ndjeshëm armiqësia ndaj kinezëve myslimanë dhe besimeve të huaja në përgjithësi. Objekti i kultit, i cili ka disa minare dhe salla, është ndërtuar sipas modelit të xhamive të Lindjes së Mesme. Prej shekujsh, xhamitë e myslimanëve Hui janë ndërtuar sipas stilit kinez dhe mesa duket, struktura e re shihet nga autoritetet lokale si shembull i arabizimit të islamit kinez. Protestat nisën të enjten dhe kanë vijuar edhe të premte. Jashtë xhamisë janë mbledhur turma të mëdha njerëzish./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono