Kinë, arrestohet në rrethana misterioze diplomati kanadez

16:16 | 11/12/201816:160

Një diplomat kanadez është arrestuar në Kinë, duke ngjallur frikën se e gjitha mund të jetë një hakmarrje e qeverisë së Pekinit ndaj arrestimit të menaxheres së gjigandit kinez të komunikimit “HUA UEI”. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia “REUTERS”, e cila citon burime të rezervuara, ndërkohë që në rrugë zyrtare nuk është konfirmuar ende. E sigurt është se arrestimi i Meng Uanzhou më herët gjatë muajit në aeroportin e Vankuverit acaroi pa masë Kinën. Sipas “REUTERS”, diplomati i arrestuar është Majkëll Kovrig, ekspert për Azinë veri-lindore pranë Grupit Ndërkombëtar të Krizave. Përmes një komunikate, GNK ka deklaruar se është në dijeni të ndalimit të funksionarit të tij dhe se është në kontat me autoritetet kineze për të siguruar lirimin. Aktualisht vendndodhja e Kovrig nuk dihet dhe thirrjet në adresë të numrit të tij të telefonit nuk marrin përgjigje. Edhe motivet e arrestimit janë të paqarta. Ambasada kanadeze në Pekin refuzoi të bënte komente dhe po ashtu Ministria e Jashtme dhe ajo e Brendshme kineze nuk iu përgjigjën interesit të mediave. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono