Kina projekton të dërgojë miliona studentë të jetojnë në fshatra

23:15 | 12/04/201923:150

Me miliona studentë kinezë do të shkojnë të jetojnë në fshatra.Autoritetet kineze synojnë që me këtë vendim të nxitet zhvillimi ekonomik në zonat më të varfëra të vendit. Studentët që do të transferohen gjatë pushimeve të verës, do të vendosin vullnetarisht nëse do të shkojnë ose jo.

Kina po harton një plan për të dërguar më shumë se 10 milionë studentë të universiteteve që të jetojnë në fshatra dhe në zonat më të varfëra. Objektivi është që ata të kontribuojnë në zhvillimin teknologjik, kulturor dhe mjekësor në këto zona. Plani i mbështetur dhe nga Lega e Rinisë komuniste Kineze, duhet të vihet në zbatim në vitin 2022, në përpjekje për të ndihmuar zhvillimin ekonomik në zonat më të varfëra të vendit.

Studentët do të jetojnë në fshatra gjatë pushimeve të verës, dhe do ta bëjnë në mënyrë vullnetare. Vendet që do të kenë prioritet do të jenë ish-bazat revolucionare dhe zonat me minoritete etnike.

Britanikja “The Guardian” shkruan se plani është kritikuar shumë në mediat sociale në Kinë, ku kanë qenë të shumtë ata që kanë krahasuar këtë plan me revolucionin e madh kulturor të promovuar nga Mao Ce Dun në vitin 1966, ku milliona studentë u dërguan të jetonin në fshatra. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono