Kim Jong Un i gatshëm të takohet sërish me Donald Trump

17:11 | 13/04/2019

Me anë të një deklarate në televizionin shtetëror, lideri koreano verior Kim Jong Un u shpreh i gatshëm për një takim të tretë me kreun e shtëpisë së bardhë Tramp. Kushti i vetëm i tij, është që takimi të përfundojë me firmosjen e një marrëveshjeje.

Lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un, u shpreh i gatshëm për një takim të tretë me presidentin e shteteve të bashkuara të amerikës Donald Tramp. Por kushti kryesor është që Uashingtoni të japë një ofertë të pranueshme për armatimin bërthamor të vendit, dhe një marrëveshje e firmosur deri në fund të vitit. Pas hapit të parë të bërë nga kreu i Shtëpisë së Bardhë të enjten, gjatë takimit me Presidentin e Koresë së Jugut, Kim tha se nuk do të pranonte një përsëritje skenari të samitit në Hanoi. Në këtë rast Presidenti Amerikan Tramp braktisi negociatat pa një marrëveshje. Lideri koreanoverior theksoi se shtetet e bashkuara të amerikës paraqesin kërkesa të njëanshme dhe ky qëndrim duhet të ndryshojë. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono