Kim Jong Un gati të dërgojë motrën në SHBA për bisedime me Trump

13:44 | 08/03/2018

Mediat ndërkombëtare raportojnë se lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un është i gatshëm të dërgojë motrën e tij në Uashington për të negociuar me Trump. Motra e tij ka qenë përfaqësuese e vendit dhe lojërat olimpike dimërore të organizuara në Korenë e Jugut.

Nëse do të konfirmohej do të ishte një lajm i jashtëzakonshëm: lideri i Koresë së veriut Kim Jong-un mund të hapë negociatat e drejtpërdrejta me Shtetet e Bashkuara të Amerikës duke dërguar në Uashington motrën e tij Kim Yo-jong. Lajmi është raportuar nga e përditshmja e Hong Kong-ut e cila citon burime diplomatike të Koresë së Jugut.

Motra e liderit koreanoverior përfundou në qendër të vëmendjes së mediave gjatë lojërave olimpike dimërore në Korenë e Jugut ku drejtoi delegacionin e Koresë së veriut dhe u bë simpoli i paqes olimpike. E lindur në 1987-ën, Kim Yo-jong është më vogla e shtatë fëmijëve të ish liderit Kim Jong-il nga katër gra të ndryshme. Lidhja mes Kim Yo-jong e Kim Jong-un, që kanë të njëjtën nënë dhe një diferencë prej katër vjetësh me njëri tjetrin, u përforcua dhë më shumë gjatë studimeve në Zvicër. Mediat ndërkombëtare krahasojnë rolin e saj me atë të kreut të stafit ët Shtëpisë së Bardhë. Në vitin 2014 ajo u emërua zëvendës drejtoreshë e departamentit të propagandës duke punuar për të ndërtuar kultin e personalitetit të vëllait të saj si lider i mirë dhe i plotfuqishëm.

Nëse vërtet ajo do të shkonte në Uashington, sfida kryesore mbetet ajo e programeve raketore dhe bërthamore të Penianit. Presidenti i Shteteve të Bashkuara të amerikës Donald Trump, dhe pse ka shprehur interes për të hapur  një dialog me Kim, ka bërë të qartë se një gjë e tillë nuk do të ndodhë deri në momentin që Korea e Veriut të heqë dorë nga program bërthamor. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono