Khashoggi, identifikohet agjenti sekret që koordinoi vrasjen e gazetarit

23:07 | 06/12/201823:070

Autoritetet turke kanë identifikuar personin që konsiderohet si çelësi i misterit të vrasjes së gazetarit Xhamal Kashogi. Sipas Ankarasë zyrtare, bëhet fjalë për një agjent sekret saudit që koordinoi planin e ekzekutimit në bashkëpunim me zyrtarë të Riadit.

Hetuesit turq kanë identifikuar një agjent ndërlidhës të shërbimeve sekrete saudite si personin që ka luajtur rolin kyç në planifikimin dhe vrasjen e gazetarit Xhamal Kashogi. Sipas hetuesve, agjenti në fjalë ka shërbyer si korrier për llogari të inteligjencës së Riadit. Gazeta “Hurriet” e ka identifikuar atë si Ahmed Abdullah al Muzaini, shef i agjentëve pranë konsullatës saudite në Stamboll, përpara vrasjes së reporterit. Sipas burimeve, oficeri ka shkuar në Arabinë Saudite 29 shtatorin e kaluar, një ditë pas vizitës së parë të Kashogit në selinë diplomatike, për t’u takuar me gjeneralin Ahmet al Asiri.

Së bashku ata kanë përcaktuar detajet, kanë formuar grupin e vrasësve dhe më pas Al Muzaini është kthyer në Stamboll, në vigjilje të vrasjes. Ndërsa një ditë më pas, ai është larguar përfundimisht nga Turqia. Më herët, prokuroria e Stambollit shpalli dy urdhër-arreste për ekzekutimin e Kashogit, konkretisht për Saud al Katani, bashkëpunëtor i afërt i princit saudit Mohamed bin Salman dhe ndaj gjeneralit Ahmed al Asiri, ish-numri dy i shërbimeve sekrete. Të dy zyrtarët u shkarkuan nga detyra menjëherë pas vrasjes. Aktualisht ata ndodhen në Arabinë Saudite dhe mbretëria ka refuzuar kërkesën turke për ekstradim./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono