Këshilli i Legjislacionit vendos shqyrtimin e tre vendimeve të Gjykatës Kushtetueses

16:58 | 30/01/201816:580

Këshilli i Legjislacionit u mblodh për herë të dytë për të vendosur shqyrtimin e vendimeve të Gjykatës Kushtetuese që prekin ligjet e Reformës në Drejtësi.
Pas një debati të përsëritur nga mbledhja e mëparshme, Këshilli vendosi shqyrtimin e tre vendimeve të Gjykatës Kushtetuese që prekin ligjin për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë dhe atë për statusin e magjistratëve.
Nga dy ekspertë do të angazhojë seicila palë politike për shqyrtimin e tyre. Mbledhja e radhës u përcaktua për javën e ardhshme, ku anëtarët do të vendosin edhe kalendarin e punimeve bazuar në këto vendime të Gjykatës Kushtetuese.
Këshilli pa anëtare të re zëvendësuese, Vasilika Hysin të zinte karrigen e ish-ministrit Saimir Tahiri, anëtar i Këshillit nga mazhoranca, por i përjashtuar nga grupi parlamentar socialist. I njëjti zëvendësim nuk erdhi për Bashkim Finon, i dorëhequr nga i njëjti grup parlamentar që Tahirin e zëvendësoi në Këshill./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono