Kërkuan azil në Francë, riatdhesohen 60 shqiptarë

15:40 | 12/06/201915:400

60 shtetas shqiptarë që kishin kërkuar azil në Francë, janë riatdhesuar në aeroportin e Rinasit. Zv/ministrja e Brendshme Rovena Voda u bëri thirrje qytetarëve të mos kërkojnë azil pasi kjo mund t’i penalizojë në të ardhmen.

60 shqiptarë që kishin kërkuar azil në Francë janë riatdhesuar në vendin tonë. Të kthyerit u shoqërua me polici në aeroportin e Rinasit. Sipas zv/ministres së Brendshme Rovena Voda shanset për azil në vendet e Bashkimit Evropian janë zero.

Është një rrugë jo e drejtë dhe nuk i çon asgjëkundi, penalizohen dhe nuk lejohen të udhëtojnë në shtetet e zonës Shengen. Operacioni i Francës do të vazhdojë. Ndaj ju lutem qytetarëve shqiptarë, është e drejta e tyre të migrojnë, por të zgjedhin rrugën e migrimit të sigurtë”, tha zv/ministrja e Brendshme Rovena Voda.

Në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit është krijuar një strukturë e veçantë për identifikimin e Shqiptarëve që kanë kërkuar azil në vendet e BE./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono