Kërkesa për Sandër Lleshajn, Rama i kundërpërgjigjet Metës

15:18 | 10/11/201815:180

Ironia e një ditë më parë nuk e karakterizon më Presidentin e Republikës, Ilir Meta, një ditë më pas. Këtë e tregon reagimi i zëdhënësit të Presidentit të Republikës,Tedi Blushi në lidhje me propozimin e ri për emërimin e Sandër Lleshaj si Ministër i Brendshëm.

“Pas mbërritjes së propozimit, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka nisur procesin e bashkëpunimit me institucionet përgjegjëse për të marrë përgjigje të qarta, të plota dhe shteruese ndaj të gjitha çështjeve për të cilat Presidenti nuk mundi të sqarohej herën e parë pavarësisht nga përpjekjet e tij të vazhdueshme për bashkëpunim”.

I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Drejtorit të Komunikimit të Kryeministrit, Endri Fuga, i cili e përshëndet në emër të kreut të qeverisë, por edhe jep disa sqarime mbi herën e parë të mosbindjes së Presidentit.

“Herën e parë Presidenti i Republikës nuk ka kërkuar asnjë lloj sqarimi nga Kryeministri, përkundrazi ka qenë Kryeministri që i ka kërkuar një takim sqarues Presidentit, pas letrës së dërguar nga ky i fundit për të shprehur refuzimin e paargumentuar të gjeneral Sandër Lleshit, si Ministër i Brendshëm, Kryeministri Edi Rama, e siguron opinionin publik se ditën e hënë, Presidenti Meta do të marrë përgjigje të qarta e të plota, lidhur me pyetjet e tij të dërguara shkresërisht”. 

Jo vetëm kaq, po në funksion të adresimit shterues të problemit, që Presidenti i Republikës nuk e ka ngritur si problem në bisedën me Kryeministrin, por e ka ngritur shkresërisht, në formë pyetësori drejtuar ministres së Mbrojtjes, vetëm të premten, Presidenti do të marrë bashkë me përgjigjet edhe një zgjidhje shteruese, e cila nuk lë më asnjë shteg për interpretime të asnjë lloji, për asnjë pale, e siguron kryeminstria presidencën.

Megjithatë besimi që karakterizon deklaratën e Drejtorit të Komunikimit të Kryeministrit te Presidenti i Republikës, nuk do të ketë asnjë arsye të lëkundet në bindjen e vet për respektimin e Kushtetutës dhe do ta dekretojë Ministrin e Brendshëm, për të ngjitur me sukses krisjen kushtetuese që ka sjellë e shtuna e shkuar. Në fakt kreu i qeverisë e paralajmëroi këtë reagim të presidentit që të premten. Këtë herë duket e vërtetë shprehja e kryeministrit Rama se politika është si një lojë shahu./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono