Kërcënon Irani: Do dëbojmë ambasadorin britanik

08:06 | 14/01/202008:060

Irani ka kërcënuar se do të dëbojë ambasadorin britanik në Teheran, Rob Macaire, në rast të “provokimeve” të reja nga Londra.

Republika Islamike “kërkon një ndalesë të menjëhershme të të gjitha ndërhyrjeve dhe provokimeve nga ambasada britanike”, tha ministria e jashtme në një deklaratë.

Dy ditë më parë diplomati u arrestua nga policia iraniane për pjesëmarrjen në një “demonstrim të paligjshëm”, një nga protestat e organizuara pas rrëzimit të avionit ukrainas.

Ndërkaq, Macaire u lirua menjëherë, ndërsa u thirr qeveria iraniane për të dhënë argumentet e tij.

Macaire tha se shkoi në protestë për 176 personat që vdiqën kur Irani gabimisht rrëzoi një avion ukrainas./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono