KE reagon ndaj deklaratës së Ramës për President të përbashkët Kosovë-Shqipëri

15:24 | 19/02/201815:240

Komisioni Europian ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Edi Rama në parlamentin e Kosovës, në seancën solemne që u mbajt me rastin e dhjetëvjetorit të shpalljes së pavarësisë së vendit. Gjatë fjalsë së tij kryeministri shqiptar Edi Rama tha se Shqipëria e Kosova mund të kenë një President të përbashkët.

Zëdhënësja e KE-së Catherine Ray tha se këto deklarata janë të papërshtatshme. Ajo shtoi se deklaratat që mund të interpretohen si një ndërhyrje politike në vendet fqinje nuk ndihmojnë në ndërtimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore.

Më tej Ray theksoi se Bashkimi Europian pret që në të gjithë rajonin të vazhdojë ndërtimi i marrëdhënieve konstruktive dhe bashkëpunuese. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono