Katica Janeva kërkon lirimin nga paraburgimin, ofron garanci 3 apartamente

08:42 | 18/09/201908:420

Katica Janeva kërkon të lirohet nga paraburgimi në Shutkë. Ish-prokurorja speciale ne Maqedonine e Veriut garanton se nuk do të arratiset dhe ofron si garanci 3 apartamente. Janeva kërkon një masë më të butë për shkak të përkeqësimit të shëndetit në burg. Avokatja e saj dorëzoi në gjykatë kërkesën për të shfuqizuar masen e paraburgimit.

Aviokatja Irena Fërçkovska pretendon se Janeva nuk ka pse të jetë në paraburgim, pasi ajo eshte shkarkuar nga posti i Prokurores Publike Speciale, si dhe nga posti prokuror publik në Gjevgjeli, duke mos pasur mundesi të ndikojë  te dëshmitarët apo te lëndët.

Nderkaq  Prokuroria e Krimit të Organizuar po analizon nëse ish-shefes së Prokurorise Speciale do t’i zgjatet apo t’i zëvendësohet paraburgimi me masë më të butë.

Paraburgimi 30-ditor i Katica Janevës skadon të premten. Ajo, së bashku me Bojan Jovanovskin dhe Zoran Mileski -Kiçec, janë të dyshuar ne rastin “Zhvatja”, për marrjen e një milion e gjysmë eurove, për shfuqizimin e paraburgimit të nje biznesmeni. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono