Katër raste zjarresh brenda pak orësh në disa zona të vendit

22:29 | 26/09/201822:290

Pasditen e së mërkurës u shënuan katër raste zjarresh në të gjithë vendin. Era e fortë ndikoi në përhapjen e flakëve në sipërfaqe të madhe dhe riaktivizmin e vatrave që ishin fikur ditë më parë.

Kodrat e Levanit u përfshinë nga zjarri pasditen e së mërkurës.  Ullishtet dhe shkurret u shkrumbuan brenda pak minutave.

Era favorizoi flakët. Zjarrfikëset arritën në kohë në vendngjarje, por ndërhyrja u bë vetëm me mjete rrethanore për shkak të terrenit. Për këtë u kërkua edhe një helikopter nga ajri, i cili ndihmoi për vënien në kontroll të flakëve. Shkak për zjarrin mendohet të jetë bërë rënia e një peme në shtyllën e tensionit të lartë.

Një tjetër vatër zjarri u ndez pranë linjës hekurudhore Ishëm-Vorë. Kjo pezulloi trenin e mallrave, i cili udhëtonte nga Shkodra drejt Elbasanit. Për dy orë me radhë treni qëndroi pranë stacionit të Ishmit. Nga zjarri është dëmtuar afro dy km hekurudhë.

Një tjetër zjarr u shfaq në Zejmen. Flakët përfshinë edhe traversat e hekurudhës Lezhës- Laç. Vatra e zjarrit mori përmasa të mëdha nga era e fortë dhe rrezikoi dy biznese të zonës.

Ndërsa në Vlorë në një banesë në lagjen 29 nëntori ra një zjarr. Nuk pati të lënduar, vetëm dëme materiale. Ndërhyrja e forcave zjarrfikëse bëri të mundur shmangien e shpërthimit të një bombole gazi në shtëpi. Shkak për zjarrin dyshohet të jetë bërë një shkëndijë elektrike. Në një hark të shkurtër kohor u regjistruan disa raste zjarresh. Megjithëse ditët e fundit janë shënuar ulje temperaturash, era e fortë ka ndikuar në përhapjen dhe riaktivizmin e vatrave të zjarrit. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono