Katër familje shqiptare flenë në rrugë

09:31 | 30/01/2019

Disa villnetarë si dhe ndihmës të azilkërkuesëve kanë denoncuar situatën aktuale të katër familjeve nga Shqipëria, të cilat aktualisht jetojnë në Macon.

“Në total, dymbëdhjetë njerëz, duke përfshirë një fëmijë 13-vjeç dhe një grua shtatzënë 6-muajshe janë lënë në rrugë në Macon. Ndërsa një familje tjetër ka që nga 10 Dhjetori që jeton në rrugë. Ne ia kemi dërguat si rast prefektit, por asgjë nuk ka ndryshuar. Ne jemi të zemëruar nga kjo situatë”, tha një vullnetar.

Sipas grupit, këta emigrantë janë regjistruar të gjithë në platformën e pritjes për azilkërkuesit në Mathieu, në qendër të qytetit të Macon. Vullnetarët  janë duke i kërkuar Prefekturës “strehimin”,  për azilkërkuesit që jetojnë rrugëve prej disa javësh. “Disa familje janë ende të vendosur në gjimnazin Perrières. Aty ka vend edhe për familjet që janë në rrugë, mund të vendosen aty”, thotë një tjetër vullnetar./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono