Video

Knut-Fleckenstein-1-1280x720.jpg
ent ela14:14 | 20/06/2018

Në një intervistë eskluzive për ABC News, raportuesi për Shqipërinë, Knut Fleckenstein bën të ditur se edhe Gjermania është e bindur që tashmë negociatat me Shqipërinë duhet të hapen, edhe pse vendimi i Këshillit të ministrave të Bashkimit Europian mund të përmbajë kushte. Sipas Fleckenstein, e rëndësishme, është që edhe nëse ka kushte, vendimi të mos të kthehet sërish në Këshillin e ministrave pas raportimit të mëtejshëm të Komisionit Europian.

Knut Fleckenstein, Raportues për Shqipërinë: “Mesazhi kryesor është që parakushtet e përcaktuara për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE janë përmbushur. Kjo nuk do të thotë që puna ka mbaruar. Ne e dijme që ka probleme. Po, ka probleme me krimin e organizuar dhe korrupsionin. Edhe reforma në drejtësi është në zbatim e sipër, por nuk është zbatuar gjithçka. Pra, ka kaq shumë punë përpara. Duhet të përqëndrohemi te çështja e pronës, tek rritja ekonomike, punësimi dhe shumë kritere të tjera. Së pari, për qeverinë e Tiranës, por edhe për ne për të mbështetur dhe për të promovuar këtë punë, nëse ajo shkon në drejtimin e duhur. Por parakushtet për hapjen e negociatave janë përmbushur dhe ky është qëndrimi i pothuajse të gjitha grupimeve politike në Parlamentin Europian dhe Komisionit Europian”.

Herën e fundit që ju kam intervistuar ju folët për një proces dydimensional. Nga njëra anë, Shqipëria duhet të paraqisë rezultatve të mëtejshme në fushat që ju përmendët, gjyqësorin, luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, por nga ana tjetër duhen bindur shtetet anëtare të Bashkimit Europian. Ju thatë, që eurodeputetë si ju duhet të shkojnë në shtetet e tyre anëtare për të bindur parlamentet e tyre. Mendoni, se e keni bindur Bundestag që Shqipëria e meriton hapjen e negociatave?

Knut Fleckenstein, Raportues për Shqipërinë:“Jam i bindur që së bashku me David Mcallister ne e kemi bindur Bundestagun, Edhe pse i përkasim grupimeve të ndryshme politike, ne shkuam si vëllezër me një qëndrim në Berlin. Dje fola edhe me disa kolegë të Partisë Popullore Europiane. Ata mendojnë, se Shqipëria e meriton hapjen e negociatave, por nga ana tjetër, asgjë s’është e sigurtë deri sa të merret vendimi përfundimtar. Kjo pasi shtetet anëtare tentojnë të gjejnë kompromise, nëse disa prej tyre kanë rezerva në këtë drejtim”.

Ju e dini që formulimi i draftit aktual për Shqipërinë thotë që Këshilli ështw në favor të hapjes së negociatave, por i kushtëzuar me raportimin e Komisionit Europian në prioritetet e ndjeshme ku shtetet anëtare duan të jenë tw bindura plotwsisht që ato janë plotwsuar para se tw fiksohet një datë për hapjen e negociatave?

Knut Fleckenstein, Raportues për Shqipërinë:“Për mua më e rëndësishmja është që Këshilli të hapë negociatat, edhe pse mund të ketë disa kushte. Nuk e uroj një gjë të tillë, por ndoshta. Por kyçi është që vendimi përfundimtar të mos të kthehet sërish në Këshill. Nëse Komisioni duhet të raportojë sërish në Këshillin e ministrave, atëherë kjo do të thotë që negociatat nuk do të mund të konsiderohen ende të hapura”.

Por megjithatë, ju mbeteni optimist që Shqipëria dhe Maqedonia të martën e ardhshme do të marirn një lajm të mirë?

Knut Fleckenstein, Raportues për Shqipërinë: “Nuk jam naiv. Jam i informuar se ç’ndodh në prapaskenë dhe shoh që ka shtete anëtare që nuk e kanë shumë përzemër që të japin dritën jeshile tani. Ka disa që duan të presin, disa u frikësohen proçeseve zgjedhore në vendet e tyre, por shumica e shteteve anëtare janë të qarta mbi këtë pikë dhe kjo nuk ka ndryshuar edhe kur politikanë shqiptarë tentuan që të bindin shtete anëtare, që duhej treguar kujdes për këtë”. /abcnews.al

Intervistoi gazetarja e ABC News; Erisa Zykaj

TURIZIMI-NE-GJIROKASTER-1280x720.jpg
ent ela14:06 | 20/06/2018

Gjirokastra po vizitohet nga shumë turistë të huaj. Shifra tregojnë për rekord vizitorësh dhe vetëm gjatë muajit qershor në këtë qytet u regjistruan 14 mijë persona.

Kalldremi i Gjirokastrës është i populluar. Kanë ardhur në vende të ndryshme. Të organizuar ose jo. Por këtu në qytetin e gurtë mund të takosh njerëz të kombeve të ndryshme. Dinë pak për Shqipërinë, por u pëlqen.  Më të dashur shfaqen turistët që vijnë nga Turqia. Thonë se u duket sikur kanë shkuar në shtëpinë e njerëzve të tyre.

“Ne vimë nga Turqia dhe e duam vendin tuaj. Nndihemi se ju dhe zemra jonë janë sëbashku.Udhëtimi jonë nisi nga Durrsi ,Vlora,Saranda Ksmail, Syri i Kaltër ishte e pabesueshme gati perfekte . Na pëlqen ta vizitojnë këtë vend dhe që tani kemi nisur të planifikojmë të rikthehemi sërisht”.

Ka turistë që vijnë për herë të parë në vendin tonë. Ky çift është në mesin e 14 mijë personave që u ndalën në Gjirokastër vetëm në ditët e Qershorit.

Thonë se u pëlqejnë njerëzit dhe mund të merren vesh përmes anglishtes.

“Jemi nga Gjermania dhe është hera e parë qe vimë në shqipëri. Ne kemi udhëtuar në shumë vende por ende nuk kemi parë shumë nga shqipëria e di që ka shumë male të bukura ,det fantastik dhe njerëzit janë miqësor .Kaq mund te them për shqipërinë,di që qyteti juaj është në UNESCO .Njerëzit këtu janë të hapur dhe pjesa me madhe flasin anglisht kështu që është e thjeshtë  te komunikosh”.

Nga vendet e largëta për ta Shqipëria është kuriozitet. Një nga ato eksperiencat që më tepër do u ofrojë njohje.

Ky turist nga Amerika thotë nuk di asgjë për këtë vend, por po e shijon.

“Vij nga Amerika erdha në Shqipëri hyra nga Maqedonia. Po shoh që është një vend vërtet i bukur . Di fare pak për Shqipërinë është një eksperience e re për ne. Po e shijojmë mjaftueshëm por nuk dimë azgjë për këtë vend .E di që Gjirokastra është pasuri e mbrojtur nga UNESCO përpara se të vinim bëmë disa kërkime dhe për këtë arsye jam këtu”

Gjirokastra është destinacion i sigurtë për vizitorët dhe popullohet jo vetëm në sezon.

Statistikat tregojnë se që prej fillimit të vitit deri në fund të muajit Maj, 10 mijë persona e vizituan qytetin.

Por vetëm në ditët e qershorit u regjistrua shifra rekord, 14 mijë vizitorë. /abcnews.al

FIER-KISHA-E-MREKULLIVE-1280x720.jpg
ent ela13:10 | 20/06/2018

Në Fier është një kishë për të cilën banorët besojnë se bën mrekullira. Ajo është kisha e Shën Premtes në fshatin Povelçe, e cila daton që në shekullin 13-të.

Mund të mos e shihte dritën e diellit për kaq gjatë nëse nuk do të ishte për besimin e banorëve. Eshtë kisha e famshme e Shën e Premtes në Povelçë të Fierit. Shekullore, e bukur dhe mrekullibërëse.

E veçantë për arkitekturën dhe stilin, kisha i ka rezistuar 700 viteve madje edhe  gjyleve të topit gjatë luftës së parë botërore

Bashkëshortët Hoxhaj ndërtuan shtëpinë këtu pas ndarjes së tokave në vitin 1991. Në këmbim të mbarësisë që morën prej saj ata kujdesen dhe mirëmbajnë kishën.

Shteti socialist e ktheu në magazinë por i dha gjithsesi statusin e monumentit të kulturës. Shteti i pas viteve 90 e braktisi në mëshirë të fatit.

Misticizmi dhe magjia e Shën e Premtes megjithë harresën e qeverive, nuk ka lënë indiferentë historianët. Studime të shumta tregojnë se kisha është vetëm një tregues i qytetit të zhdukur spinarica. Vetë kisha është ndërtuar nga tregtarët venecianë

Kaq shumë histori por as një shenjë për t’u treguar turistëve. Apolonia antike është vetëm pak km prej këtu. Sinjalistika turistike do të shërbente edhe për ruajtjen e varreve të ushtarëve të luftës së dytë botërore që ndodhen përreth kishës.

Kisha e Shën e Premtes daton në shekullin e XIII. Ajo është e famshme në të gjithë trevën e Myzeqesë për mrekullitë që i atribuohen. Kisha ishte pjesë e ndalesave të Ismail Qemalit gjatë rrugëtimit të pavarësisë dhe gjithashtu pjesë e vendngjarjeve në romanin e të madhit Jakov Xoxa ” lumi i vdekur”. Qëndresa e strukturës së saj në shekuj  ka bërë që banorët përreth të besojnë se aty ka fuqi hyjnore duke e frekuentuar si vend pelegrinazhi. /abcnews.al

AHMETAJ-1280x720.jpg
ent ela13:07 | 20/06/2018

Ministri i Financave dhe ekonomisë Arben Ahmetaj është shprehur optimist për rritjen ekonomike në katër vitet e ardhshme. Në vitin 2021 qeveria synon të arrijë në shifrën 4.5 përqind.

Buxheti 2019-2021 ka në qendër qytetarin, rritjen e mirëqënies, rritjen ekonomike dhe cilësisë së jetës nga kryeqyteti e deri në skajet më të largëta të vendit.

Por kjo duhet kutuar drejtë nga të gjithë ata që duhet ta venë në zbatim nënvizoi ministri i financave dhe ekonomisë Arben Ahmetaj.

Rritja ekonomisë shqiptare vazhdon për të katërtin vit rradhazi tha ministri Ahmetaj. Për vitin 2018 rritja vlerësohet të jetë në nivelin 4 dhe 4.2 përqind ndërsa në periudhën 2019-2021 shifrat do të jenë akoma më të larta.

Koha kur kishte rritje ekonomike të pashoqëruar me punësim ka mbaruar theksoi ministri i financave dhe ekonomisë duke iu referuar statistikave. Në një janar të vitit 2013 kanë qenë rreth 431 mijë vende pune ndërsa në prill të vitit 2018 janë 667 mijë vende të reja pune.

Ky është modeli i ri ekonomik tha ministri Ahmetaj duke e sqaruar se është i fokusuar në rritjen vendeve të punës nëpërmjet rritjes së prodhimit./abcnews.al

rama-20-qershor-1280x678.jpg
ent ela12:53 | 20/06/2018

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar kryetarët e bashkive që nuk i përgjigjen kërkesave të qytetarëve  se nga tani e tutje do të bëjë publike emrat e tyre dhe rastet e mosveprimit. Në mbledhjen me koordinatorët e platformës së bashkëqeverisjes, kreu i qeverisë theksoi se drejtuesit vendor janë shndërruar në një problem të madh.

“Jemi këtu të gjithë për prezantimin e disa rasteve të përzgjedhura mes shumë e shumë të tillave”

Me shembuj konkretë kërkon të bindë shqiptarët se koha e mikut dhe rryshfetit ka ikur.

“Jo se pata ndonjë optimizëm të madh kur shkruajat por me dy rreshta të amrrësh një shërbim për qytetarët është e paimagjinueshme, por ja që ndodhi”

Rastet që përdorin platformën e bashkëqeverisjes shtohen cdo ditë tha kryeministri Edi Rama në takimin e me koordinatorët e kësaj platforme. Njëkohësisht  po reduktohet edhe numri i punonjësve të administratës që zvarrisin zgjidhjen e problemeve të qytetarëve.

 “Platforma garanton që më pas të fillojnë hetimet administrative për të gjithë ata që janë bërë pengesë. Ne vazhdojmë me largimet nga puna të punonjësve, deri edhe në ndjekje penale”

Këtë herë Kryeministri paralajmëron kryetarët e bashkive, ata meshkuj.

“Nuk kam dashur të publikoj drejpërdrejt emrat konkretë të bashkive dhe kryetarëve të bashkive që nuk përgjigjen, por do jem i detyruar ta bëj këtë, do të duhet ta llogarisin nga sot se do ballafaqohen publikisht”. /abcnews.al

LEZHE-VENDVARRIMI-I-SKENDERBEUT-1280x720.jpg
ent ela12:29 | 20/06/2018

Ministria e Kulturës miratori projektin e Bashkisë së Lezhës për të ndërhyrë në vendvarrimin e Skënderbeut me qëllim restaurimin e plotë të tij. Sipas përgjegjësit të Muzeut priten ndërhyrje të atilla që do të sjellin ndryshime të mëdha.

Vendvarrimi i Gjergj Kastriotit nuk do të jetë më kështu. Ndryshime thelbësore priten brenda 6 muajve të ardhshëm.

Ministria e Kulturës ka mbështetur projektin e Bashkisë Lezhë për rikonstruksionin e plotë të këtij objekti me rëndësi të madhe kombëtare, punimet e të cilit parashikojnë dhënien e një pamjeje tjetër pjesës muzeale.

Pas 37 vitesh, kjo është ndërhyrja e parë e këtyre përmasave në vendvarrimin e Gjergj Kastriotit në Lezhë. Bashkia kishte kërkuar vazhdimisht që objekti të merrte trajtim të veçantë. Përgjegjësi i muzeut, Paulin Zefi, thotë se do të preken të gjithë elementët përbërës, por duhej t’i jepej rëndësi edhe gërmimeve arkeologjike.

Pavarsisht kontratës, punimet në zonën muzeale të Lezhës ku përfshihet edhe restaurimi i plotë i vendvarrimit të Skënderbeut do të përfundojnë më shpejt. Kjo për t’u dhënë mundësi vizitorëve dhe turistëve që të marrin sa më shumë kujtime nga ky objekt historik.

Gazetar i ABC News, Lezhë: Gjergj Figuri

/abcnews.al

 

MBULIM-PD-1280x720.jpg
ent ela12:11 | 20/06/2018

Partia Demokratike ka marrë pjesë ditën e mërkurë në dy komisione parlamentare, atë të ekonomisë dhe sigurisë kombëtare, duke denoncuar edhe njëherë, se sipas tyre me Fatmir Xhafajn Ministër të brendshëm, shanset që Bashkimi Europian të hapë negociatat me Shqipërinë janë zero.

Në Komisionin e ekonomisë, ndërhyrjet e opozitës kanë bërë që kryetari socialist Erion Braçe të mbyllë mbledhjen pa diskutuar çështjet e rendit të ditës.

Të njëjtat debate vijuan edhe në komisionin e sigurisë, ku demokratët kanë devijuar axhendën, duke e akuzuar qeverinë si të lidhur me krimin, shkak sipas tyre, që do të sjellë rezultat negativ për vendin në samitin e 28 qershorit, kur vendet e BE, do të votojnë lidhur me hapjen e negociatave për antarësim. Sipas demokratëve vendi jo vetëm nuk ka bërë përparim në luftën kundër kriminalitetit, kusht ky i Bashkimit Europian, por vetë titullari i dikasterit që e ka për detyrë këtë qëllim, është i përfshirë në mbrojtjen e grupeve kriminale, si ai që sipas selisë blu, drejton vëllai i ministrit, Agron Xhafaj./abcnews.al

mustafa-nanoo.jpg
gra moz11:33 | 20/06/2018

Të ftuar në emisionin “Provokacija” nga Mustafa Nano ishin:

Ditmir Bushati. Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme foli rreth hapjes së negociatave me Bashkimin Europian. Siç dihet, Këshilli i Europës pritet të mblidhet në fund të Qershorit dhe vendet anëtare do të votojnë pro apo kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Bushati u shpreh se beson që BE do t’i japë Shqipërisë mundësinë për hapjen e bisedimeve.

Stela Dhima. Psikologia foli në emision rreth vetëvrasjeve, duke marrë shkas nga rasti i fundit, kur Xhafer Mata pasi vrau 19-vjeçaren Xhuljeta Çuni, disa minuta më vonë vrau edhe veten.

Ylli Rakipi dhe Enkel Demi. Botërori erdhi sëbashku me emisionet e shumta në televizionet shqiptare. Pikërisht për këtë ishin të ftuar dy gazetarët e njohur. Ndër të tjeram,Ylli Rakipi shtoi se e gjitha kjo është e lidhur me atë që bëjnë çdo natë të gjitha emisionet politike gjatë gjithë vitit./abcnews.al

violeta-donaj-ne-gjyq-1-1280x720.jpg
ent ela11:26 | 20/06/2018

Gjykata e Kurbinit la në burg gruan që vrau bashkëshortin në Pazarin e Milotit. Violeta Donaj tha në sallën e gjyqit, se bashkëshorti i saj e torturonte, luante bixhoz dhe pinte alkool.

Kur ekzekutoi burrin në mes të pazarit të Milotit e zemëruar mendonte vetëm torturat që ai i shkaktonte.

Kështu u justifikua para gjyqtarit në Laç, Violeta Donaj, 35 vjeçarja nënë e dy fëmijëve e akuzuar për vrasjen e Kujtim Donajt.

“Më çonte tek puna, merrte çelësin e makinës dhe rrinte tu u sjellë me shoqërinë.

Aq më tepër me kishte kërcënuar se po ta denoncoja për dhunë më thoshte se do të dënohej vetëm 3 apo 6 muaj.

Por kur të dal, çfarë mund të ndodhë ty më thoshte…

Disa herë u ngashërye në lot dhe u shfaq e penduar për atë çfarë kishte bërë.

Por në rrëfimin e saj gjatë seancës për masën e sigurisë, ajo kërkoi ta besonin. Tha se viktima e dhunonte, e përndiqte, luante bixhoz dhe pinte alkool.

Mëngjesin e së dielës, ajo mori makinën dhe shkoi direkte në treg. Burrw e grua kishim armë, pistoletë, të cilen e kisha fshehur në anë të makinës, tha ajo.

Me të e qëllova katër herë. Kur prokurori Bardhyl Shehu e pyeti përsëri për qëllimin e krimit, 35 vjeçarja tha se shumë gjëra nuk tregohen dhe nuk dua që ato të bëhen publike.

Në fund të rrëfimit, gjyqtari Ded Miri caktoi masën e sigurisë arrest me burg për 35 vjeçaren dhe çështja I kaloi për hetim të mëtejshëm Prokurorisë së Krimeve të Rënda./abcnews.al

VETINGUUU-1280x720.jpg
ent ela10:13 | 20/06/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi nga detyra Prokurorin e Apelit Tiranë, Gentian Trenova. Pas vendimit avokati i tij Sajmir Lame  e cilësoi të padrejtë dhe të gabuar shkarkimin nga detyra të prokurorit. Ai tha se do ta apelopjë vendimin.

Sajmir Lame:  “Është vendim totalisht i padrejtë dhe i gabuar. Pas dy dekadash kontribut në sistemin e drejtësisë prokurori ka deklaruar një pasuri të vetme një apartament 50 m2, në një godinë të kohës së diktaturës ndërtim i viteve ‘70. Kjo është pasuria e tij e vetme dhe kjo u gjet e papërshtatshme nga komisioni për të kaluar me sukses ktriterin e vlerësimit të pasurisë. Nëse as ky standard nuk vlen për të kaluar vettingun diçka është shumë gabim me metodologjinë që po përdor ky komision. Është për të ardhur keq, sepse Shqipëria nuk e ka luksin që të humbasë njerëzit e tij më të përgatitur në sistem në këtë mënyrë. Ne mendojmë se jemi të paragjykuar në këtë proces. Përse argumentat që ne dhamë nuk qëndronin. Në sigurisht që do ta apelojmë vendimin. Punonjës të sistemit të drejtësisë kanë punuar pa masë e me ndershmëri dhe sot trajtohen në këtë mënyrë.”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono