Video

PROTESTE-NE-XHAFZOTAJ_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
G. P.15:24 | 16/12/2018

Banorë në Xhafzotaj të Durrësit kanë protestuar për infrastrukturën. Në shenjë proteste ata kanë bllokuar për 15 minuta me kazanët e mbeturinave, rrugën nacionale Durrës-Shijak, duke i vënë zjarrin. Ata shprehen se protesta e tyre synon sensibilizimin e institucioneve përgjegjëse për rehabilitimin e rrugës, e cila është tejet e amortizuar. 

Banori 1: “Rruga është copë-copë, katastrofë. Nuk kalohët, jo me makinë por as më biçikletë nuk kalohet në Durrës.”

Banori 2: “Ka 20 vjet që banoj këtu dhe është copë-copë. Nuk është vënë dorë ansjëherë.”

Banori 3: “U lodhëm në këtë rrugë nga 20 vjet. Nuk mendon kush për ne a ka popull a nuk ka popull. Këtu jemi jug dhe veri bashkë. Ne na quajnë zero.”

Banori 4: “Kjo rrugë është premtuar në vitin 2013 dhe nuk është realizuar, u premtua në vitin 2017 dhe nuk u realizua. Tani jemi në vitin 2018, 10 kilometra rrugë janë.”

Banori 5: “Jemi shumë pak, por për zgjedhje këtu mos të afrohet asnjë kuti votimi, në qoftë se nuk rregullohen rrugët.”

Kjo nuk është e vetmja protestë që banorët bëjnë për këtë segment rrugor. Në mënyrë të vazhdueshme ata janë organizuar duke kërkuar rehabilitimin e rrugës, por pa gjetur një zgjidhje./abcnews.al

MOTI-KRONIKE.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
G. P.14:48 | 16/12/2018

Java e re pritet të nisë me reshje. Instituti i Gjeoshkencave Energjisë Ujit dhe Mjedisit parashikon shtrëngata në qarkun e Vlorës dhe Gjirokastrës dhe borë në veri e lindje të vendit.

Reshjet pritet të rikthehen të hënën në të gjithë vendin. Parashikimi është i Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë Ujit dhe Mjedisit, sipas të cilit në shumicën e qarqeve intensiteti i tyre do të arrijë deri mesatar. Ndërkohë në Vlorë dhe Gjirokastër priten reshje intensive dhe nuk përjashtohen shtrëngatat.

Zonat mbi 400 m mbi nivelin e detit në veri dhe lindje të vendit pritet të mbulohen nga bora, ndërsa bregdeti të përfshihet nga era e fortë.
Ndërkohë vlerat e termometrit kanë pësur rritje për shkak të masave më të ngrohta me origjinë oqanike në bregdet ato shënojnë 6 / 12 °C në vendet e ulëta 4 / 8 °C në vendet malore: -4 / 5 °C

Meterologët thonë se 15 ditëshi i fundit i dhjetorit do të jetë i paqëndrueshëm. Megjithkëtë, Krishtlindja parashikohet të vijë me mot të mirë, po ashtu edhe ndërrimi i viteve./abcnews.al

KRONIKE-GUNA-ME-RREKE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
G. P.14:08 | 16/12/2018

E krijuar me mjeshtëri deri në detaje, pa kontraste të forta, prodhuar në tezgjah, kjo veshje tradicionale i mbijetoi shekujve dhe është shndërruar në trend. Por duke qenë e lakmuar, guna po ekspozohet edhe ndaj imitimit dhe kopjimit amator.

Guna me rrëké, e quajtur kështu për shkak të vijave që simbolizojnë rrëketë e ujit, për ekspertët është unike dhe duhet duhet marrë në mbrojtje pse jo edhe në nivel ndërkombëtar.

Maksim Zarka: “Është e vetmja si ndërtim, si ngjyrë, si lloj, si model në Shqipëri, në Ballkan dhe në Europë. Nuk ka një të dytë Gunë me rrëké, ka vetëm në Myzeqe. Pra është unike.”

Veshjet e fundit të prodhuara mjeshtërisht u realiziuan nga një grup i posaçëm artizanësh i ngritur nga autoritetet e kohës 30 vjet më parë. Tani që mjeshtrat nuk janë më, bashkia mund të bëjë vetëm një gjë, ta ruajë dhe promovojë këtë aset.

Adriana Mile, drejtoreshë e turizmit: “Kjo është origjinalja, kjo është unikja, kjo është tradita që ne duhet ta përcjellim ta ballafaqojmë me ato prurjet që nuk janë tradita. Duke i përballin me njëra-tjetrën, i gjithë komuniteti që sjell kulturën ta shikojnë këtë model të traditës dhe ta kopjojnë siç është.”

Vetëm 12 kostume janë ruajtur nga kjo trashëgimi. Mes tyre guri i kurorës, veshja e nusërise, me rëkè të bardha dhe një gunë e eskpozuar në zyrën e kryebashkiakut, janë kopje unike 120 vjeçare. Të tjerat janë riprodhim nga modeli origjinal. Finesa deri në detaje, stili dhe mjeshtëria në krijim, justifikojnë pasionin e studiuesve të saj.

“Guna me rrëké është princesha e veshjes Myzeqare, krenaria e veshjes toske dhe perla e Shqipërisë. Këtë duhet ta kuptojnë mirë të gjithë entografët. Kjo është një pasuri jo vetëm Myzeqare, por kombëtare.”

Mes një beteje të vazhdueshme ku folklori shërben si provë e popujve autoktonë dhe pavarësisht kopjimeve brenda vendit, veshja myzeqare i ka shpëtuar deri tani plagjiaturave nacionaliste.

“Dokumentat për Gunën me rrëké na i jep shumë mirë Kodiku i Manastirit. Aty do të gjeni se në pajën e çdo vajze Myzeqare ishte dhe Guna me rrëké.”

Si veshje tipike ceremoniale, guna bashkë me fustanellën myzeqare, kanë lënë mbresa edhe te udhëtarë të famshëm si Edit Durham. Guna, mendohet të datojë 120 vjet më parë por studiuesit thonë se origjina është më e hershme se kaq. Vitet e fundit është riprodhuar në masë në mënyrë amatore për tu përdorur si veshje tradiocinale në tregun e muzikës folklorike. Në kushtet kur mungojnë artizanët për riprodhimin e modelit origjinal, guna me rrëke rrezikon të zhduket ose të deformohet nga kopjimet jo profesionale./abcnews.al

E-DIEL-PROTESTE.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
G. P.12:06 | 16/12/2018

Studentët vijojnë dhe sot protestën në ditën e 12 të rezistencës së tyre, në këmbëngulje të plotësimit të tetë kërkesave të tyre nga qeveria “Rama”. Ata kanë paralajmëruar protestë masive të hënën me pjesëmarrjen edhe të qytetarëve. Ndërkohë ditën e djeshme studentët e fakultetit Ekonomik kërkuan dorëheqjen e dekanit Dhori Kule me pretendimin se nuk i ka pritur në takim për të diskutuar problematikat.

Kule, thanë studentët, kishte kërkuar një përfaqësi prej 20 studentësh, gjë që nuk është pranuar prej tyre. Përballë grupimit më të madh në numër të studentëve, duket se dekani ka preferuar të mos përballet me nxënësit. Studentët, nën argumentin se dekani nuk po i mbështet në tetë kërkesat e parashtruara, kërkojnë dorëheqjen e tij. Pas kësaj kërkese ka reaguar Dekanati i Fakultetit ekonomik, i cili ka hedhur poshtë pretendimin e studentëve dhe ka sqaruar se paraditen e së hënës do të zhvillohet një takim mes përfaqësuesve të dekanatit dhe studentëve.

E diela nuk është pushim për studentët. Ndonëse më vonë se zakonisht e më të pakët në numër dolën sërish para Kryeministrisë. Në ditën e 12 të protestës studentët flasin për transformim të saj.

Studenti 1: “Protesta është transformuar, nuk është më ajo masivja e ditëve të para por është nj ëprotestë e cila ka kaluar në kufijtë e rezistencës dhe rezistenca vazhdon nga orët e para të mëngjesit e direi në orët e vona të natës. Rezistenca jonë është një gjë që i bën akoma dhe më shumë presion kryeministrit.”

Studentët vijojnë të kërkojnë vendime për tetë kërkesat e tyre, ndërsa kryeministri vijon të kërkojë dialog.

Studenti 2: “Nuk ka nevojë për bisedime për këto kërkesa, bsedimët janë për gjëra më madhore. Këto janë kërkesa tepër minimale.”

Këtë herë me ndjekësit e tij në Instagram shefi i qeverisë ka ndarë një foto të studentëve në Shtete e Bashkuara të Amerikës për të cilët thotë se pasi u ulën në tryezë me autoritetet morën një marrëveshje të favorshme, por studentët në Shqipëri e përjashtojnë këtë mundësi.

Studenti 3: “Jo nuk dorëzohemi dhe nuk kemi për tu dorëzuar kurrë. Nuk kemi bërë asnjë lloj plani, plani i vetëm jemi ne.”

Studentët nuk besojnë prandaj thonë se do të vijojnë të qëndrojnë në bulevard. Të hënën tregojnë se po përgatisin një protestë masive e kombëtare pasi studentët nga rrethet rikthehen në Tiranë, ndërkohë presin t’ju bashkohen edhe prindër pedagogë e qytetarë.

“Ne shpresojmë që kryeministri ti thërrasë mendjes dhe ti plotësojë 8 pikat sepse protestat dhe bojkoti nuk do të jenë vetëm këtë javë që hyn, por do të vazhdojë deri në janar derisa kërkesat tona të plotësohen.”/abcnews.al

tirane-moti.jpg
G. P.22:43 | 15/12/2018

Sipas MeteoAlb: mbetemi nën dominimin e masave ajrore te paqëndrueshme duke ndikuar vranësira dhe shira ne territor, ne zonat malore do të ketë reshje të pakta dëbore. Më të dendura shirat paraqiten në zonat perëndimore. Pjesa e dytë e ditës sjell përmirësim gradual të motit duke rikthyer kthjellimet në vend, përjashtuar ekstremin verior, i cili mbetet me reshje të izoluara dëbore.

Temperaturat e ajrit rriten në të dy vlerat ekstremale ditore duke u luhatur nga -1°C në mëngjes deri në 17 °C shënon mesdita. Era do fryjë me shpejtësi mestare gjatë paradites, por forcohet pasdite deri në 35 km/h nga drejtimi Juglindor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.

Prezantoi: Fioralba Dizdari

 

/abcnews.al

protesta-e-studenteve.jpg
G. P.21:43 | 15/12/2018

Edhe orët e mbrëmjes së të shtunës kanë gjetur një grup studentësh protestues përballë kryeministrisë. Të rinjtë nuk janë larguar nga vendi i protestës pavarësisht shiut të vazhdueshëm që ra këtë pasdite. Ndërkohë, nga protestuesit nuk kanë munguar thirrjet për qytetarët që t’i bashkoheshin protestës, apo dhe parullat si: “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”.

Ndërkohë, pasditen e kësaj të shtune duket se ka patur një rivitalizim të protestës, pasi një grup i studentësh të Fakultetit Ekonomik i janë bashkuar protestuesve para Kryeministrisë. Studentët e Ekonomikut në protestë deklaruan se kërkojnë largimin nga detyra të dekanit Dhori Kule, i cili sipas tyre nuk ka shkuar në një takim me studentët.

Kule, thanë studentët, kishte kërkuar një përfaqësi prej 20 studentësh, gjë që nuk është pranuar prej tyre. Përballë grupimit më të madh në numër të studentëve, duket se dekani ka preferuar të mos përballet me ta. Studentët, nën argumentin se dekani nuk po i mbështet në tetë kërkesat e parashtruara, kërkojnë dorëheqjen e tij./abcnews.al

energjia-elektrike.jpg
G. P.21:33 | 15/12/2018

OSHEE nuk do të kërkojë ndryshim të çmimit të energjisë për abonentët familjarë. Në propozimet që do t’i dërgohen Entit Rregullator të Rnergjisë rritje ka kërkuar vetëm Operatori i Transmetimit të Energjisë.

Edhe për vitin 2019 çmimi i energjisë nuk ka gjasa që të ndryshojë.

Televizioni Klan ka mësuar nga burime zyrtare se kompania e shpërndarjes së energjisë nuk do të kërkojë tarifë tjetër për konsumatorin familjar nga ajo 9.5 lekë për kilowatt orë që është sot.

OSHEE akoma nuk ka dërguar aplikimin për çmimin e ri të energjisë në Entin Rregullator, ndërsa Operatori i Sistemit të Transmetimit kërkon rritje të tarifës për transmetimin e saj në tensionin e lartë me 46%, nga 0.75 në 1.39 lekë për kilovat.

Tashmë mbetet në dorën e Entit Rregullator të Energjisë miratimi i tarifave, por gjithçka do të varet edhe nga çmimi i energjisë që do të vendosë për kompaninë e prodhimit të saj, KESH, qeveria.

Ka 4 vjet që çmimi i energjisë në Shqipëri për klientët familjarë dhe bizneset nuk po ndryshon, ndërsa kompania e shpërndarjes ka arritur që në këto vite të përmirësojë performancën e saj financiare dhe të realizojë fitime neto në vlerën e 300 milion dollarëve, para që kanë shkuar për të rritur planin e saj të investimeve.

Ky vit pritet që të mbyllet me 35 milionë dollarë fitim për OSHEE-në, por burime nga kompania thonë se të gjitha do të shkojnë për të rritur investimin në rrjetin e shpërndarjes së energjisë./abcnews.al

kejvina-kthjella123.jpg
G. P.21:22 | 15/12/2018

Jemi mësuar ta shohim ekstravagante në skenë, por “Thumb” e sjell këtë puntatë Kejvina Kthjellën si rrallë herë. Bukuroshja e “Xing me Ermalin” hoqi takat e larta dhe u kthye në një gocë fshati. Ajo nisi punët që në mëngjes punët gjë që është mësuar ta bëjë duke qenë se ka lindur në një fshat të Lezhës.

Kejvina: Kam lindur në një fshat të Lezhës dhe pak a shumë edhe pse kam shkuar në Itali edhe kur u ktheja isha në atë ambientin e kopshtit serave, pulave, lopës.

Nëse personi yt i zemrës do jetonte në një fshat dhe ty duhet të bëje gjithë jetën punë të tilla do e bëje këtë sakrificë?

Kejvina: Po pse jo.

Qofsh ti që je, unë nuk do e kisha bërë kurrë.

Kejvina: E para punës të kesh gjithë këtë do ishte shumë mirë sepse do rriteshe shëndetshëm duke e ditur çfarë po ha. Edhe do e bëja nuk është diçka që më tremb sinqerisht.

Jo vetëm kaq. Të jetosh në fshat do marrësh edhe qumështin dhe vezën, por përpara se t’i bësh duhet të ushqesh lopën dhe pulën. Sfidë e vështirë, por që Kejvina e realizoi. Në fund ajo përgatiti recetën e saj, por për personin që i rrëmbejë zemrën në të ardhmen ka disa fjalë që ndoshta nuk do t’i pëlqejnë.

“Të them të drejtën nuk jam as unë ai tipi i darkës me qirinj. E them tani që burri im i ardhshëm do hajë nga unë vetëm sallatë dhe bukë të thatë”, tha ajo./abcnews.al

sajmir-vishaj.jpg
G. P.21:09 | 15/12/2018

Formimi i institucioneve të reja të drejtësisë, KED, KLP dhe KLGJ dhe ato që pritet të ngrihen në vijim ka shtuar besimin për një drejtësi të pavarur edhe tek avokatët. Gjatë aktivitetit “Toga e Artë 2018”, kreu i Avokatëve Penalistë, Saimir Vishaj, tha se politikanët i druhen Prokurorisë dhe Gjykatës së Posaçme Anti-Korrupsion. 

Për të pestin vit radhazi avokatët penalistë nderuan me çmimin “Toga e Artë” pesë kolegë të tyre. Në aktivitetin e zhvilluar pak ditë pas formimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe atij të Prokurorisë, kreu i Avokatëve Penalistë, Sajmir Vishaj, tha se institucionet e reja që vijnë pas tyre,

Prokuroria dhe Gjykata e Posaçme Antikorrupsion do shmangin ndikimin e politikës tek drejtësia.

“Politika është larg institucioneve të reja kushtetuese”, tha Vishaj.

Sipas Vishajt, njëkohësisht Anëtari i Këshillit të Monitorimit të Institucioneve të Drejtësisë, SPAK do të hetojë çdo politikan apo zyrarë të korruptuar, për vepra të ndodhura që nga viti 1991.

“Ligji i ri, që i jep të drejtë SPAK-ut, Prokurorisë së Posaçme, Gjykatës së Posaçme i jep të drejtë të gjitha veprat penale që kanë të bëjnë me korrupsionin apo krimin e organizuar t’i shtrijnë efektet përtej afatit të parashturar që nga vit 91. Prandaj politikanët dridhen sot sepse e ndjejnë frikën. Kush i ka ngjyer duart, kush i ka duart e pista do jetë në bankën e të akuzuarit sepse gjyqtarë dhe prokurorë nuk do kenë më frikë nga politikanët siç ka ndodhur deri më sot. Ata do jenë vërtetë të pavarur”, tha Vishaj.

Një nga fituesit e “Togës së Artë 2018” ishte avokatja Eni Çobani, e mirënjohur për publikun nga rubrika e saj “Shihemi në gjyq” tek “E diela shqiptare” në TvKlan.

“Pavarësisht se dikur kam qenë pedagoge në fakt vazhdoj të jem studentë. Çdo të dielë jap një provim përpara jush”, tha Eni Çobani.

Të vlerësuarit e tjerë ishin avokatët Përparim Noka, Ylli Kameri, Ndre Molla, Liljana Tanko./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono