Video

IDRO-TE-BURGOSURIT-_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.32-1280x720.jpg
ent ela23:15 | 19/03/2019

Të arrestuarit për protestat anti-qeveritare në Serbi duket se janë në mëshirën e presidentit Aleksander Vuçiç. Ky i fundit ka akuzuar sërish opozitën se kërkon destabilizimin e Serbisë dhe se ka keqpërdorur protestuesit për qëllimet e saj.

Presidenti serb, Aleksandër Vuciç ka patur një ditë  të  qetë. Ka ndarë medalje dhe ka bërë takime. Protestat duan destabilizimin e Serbisë dhe sërish ka akuzuar opozitën për dhunë. Tani është  bërë  çështje nëse të arrestuarit do të rrinë në burg. Pesë prej tyre janë dënuar dhe ndodhen në burg. 30 apo 60 ditë dhe rreth 300 orë punë me dobi shoqërore. Por, shtypi ka shkruar se presidenti Vucic mund të ketë mëshirë për ta. Si president ndoshta mund tua falë burgun.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Nuk mund të ndikoj në ketë, por si njeri i thjeshtë mund të them që do të doja të liroheshin në shkallën e dytë, pasi besoj se nuk janë ata përgjegjës, por ata që dje u thanë ‘ejani fëmijë të luftoni me ne’ dhe i keqpërdorën që në pushtet të vijnë dy miliarderë dhe një fashist”.

Vuçiç i qeshur ka dalë edhe me anëtarin e Presidencës boshnjake nga radhët e serbëve, Millorad Dodik.

Opozita ka paralajmëruar protesta, por pa saktësime. Është përmendur edhe televizioni privat Pink si mundësi protestash pasi shihet si mbështetës i Vuçiç. Presidenti ka rrëfyer ditën e tij brenda presidencës.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Unë i kam pritur këtu dhe konferencën e kam bërë që t’u them ‘ejani futuni, pasi këtu nuk jemi më shumë se 20 veta, pasi e keni parë që nuk ka patur policë’. Ata ikën pas një ore pasi shkuan të hanin bukë dhe lanë fëmijët dhe nënat e tyre”.

Tetë nga 18 të arrestuarit janë të akuzuar për vepra penale dhe jo për shkelje të lehta. Opozita i ka dhënë  afat Vuçiç pas kalimit të ankesave se nëse nuk lirohen do të organizojnë protesta vazhdimisht. /abcnews.al

protestaaaaaaaa-1280x707.jpg
G. P.22:12 | 19/03/2019

Lulzim Basha i është bashkuar mbrëmjen e të martës protestuesve tek Unaza e re, pasi sic deklaroi ka pasur një përpjekje të policisë për të ndërhyrë me forcë ndaj tyre.

Protesta e së martës ka tejkaluar orarin e zakonshëm, e bllokimi i rrugës ka zgjatur tre orë, ç’ka ka shkaktuar pakënaqësi të drejtuesve të mjeteve. Policia devijoi trafikun, duke zhvendosur edhe trafikndarëset dhe u largua pas mbërritjes së Bashës, rreth orës 21:00.

“Mbi katër muaj që protestojnë natë për natë për pronat e tyre nga afera më korruptive për të cilën sot duhet të ishte në burg Damian Gjiknuri dhe duhet të ishte marrë i pandehur Edi Rama. Ky është informacioni që ka rrjedhur në mënyrë të besueshme që një urdhër politik i ardhur në nivele më të larta, supozohet Sandër Lleshaj apo dhe nga Edi Rama për të kryer akte reprezalje mbi banorët.

Interpretimi im është që bisha e tërbuar bëhet më e rrezikshme në momentet e fundit dhe në vend që ti venë gisht kokës ushtrojnë terror mbi banorët. Mbi ç’bazë hodhën gaz mbi protestuesit ditën e shtunë? Me të njëjtët argumente se kanë dalë nga bandat dhe u shërbejnë bandave”, tha Basha./abcnews.al

armando-bora.jpg
G. P.22:02 | 19/03/2019

Regjisori Armand Bora ishte i ftuar këtë të martë në emisionin “Provokacija”. Ai ka qenë në Australi, ku tregoi se ka punuar me dy aktorë vendas atje. Sipas tij, ai synon të rikthehet pasi në të gjitha drejtimet, Australia është një vend që i ka portat e hapura.

Sipas regjisorit, problemi me integrimin e emigrantëve më shumë është te pritësist se sa te ardhësit dhe këtu është ndryshimi me Australisë dhe Europës.

“Mendoj gjithmonë që nëse ka një problem me integrimin më shumë se sa te ardhësit, problemi është te pritësit. Nuk ka ndodhur në Kanada, nuk ka ndodhur në Australi, nuk ka ndodhur në Amerikë ku ka dyndje masive, ndodh në Europë. Më tepër se sa te pamundësia, unë mendoj se janë disa politika që e çojnë situatën në një moment të tillë ku ti fillon dhe nuk kuptohesh me tjetrin. Jo rastësisht Australia nuk ka emigracion nga vendet arabe, por ka kryesisht nga Azia. Azia është vendi nga dynden emigrantët”, tha ai.

Regjisori komentoi edhe ngjarjen në Zelandën e Re ku dhjetëra persona humbën jetën si pasojë e një sulmi terrorist në dy xhami. Armand Bora tha se Zelanda e Re dhe Australia janë dy vende të ndërtura mbi mirëkuptimin dhe multikulturalitetin.

“Zelanda e Re dhe Australia janë shtete që janë ndërtuar mbi këtë lloj mirëkuptimi, janë shtete multikulturale, ku politikat e multikulturalizmit janë parësore dhe në themel të shtetit dhe pikërisht në momentin ku tronditet ku taban i shtetit dhe tabani është i fortë. Unë dua t’ju kundërshtoj për termin islamofobi. Kam idenë që përdoret pak jo në vendin e duhur. Për ç’arsye? Nëse ka fobi, ajo ç’ka lind si reagim ndaj një fobie është mbrojtja, ndërkohë ne kemi sot sulm, po shohim që sulmohet komunisteti mysliman. Në këtë rast unë nuk mendoj se nëse ke fobi ndaj diçkaje të lind instikti për të sulmuar. Unë mendoj që ka kategori të caktuara, ndoshta me inspirim politik që inspirojnë njerëz të dhunshëm dhe kanë urrejteje. Është urrejtja ajo që ka ndezur shkëndijën e parë në atë që ka ndodhur në Zelandën e Re”, tha Bora.

PROVOKACIA-19-MARS-KOCO-KOKDHIMA-PJESA-2.mpg_snapshot_05.00-1280x720.jpg
ent ela21:46 | 19/03/2019

“Djegia mandateve është provokuar nga rënia e marrëveshjes së fshehtë të 18 majit”. Është kjo bindja që kia kreu i  Zgjidhjes sa i takon djegies së mandateve nga opozita, për të cilat shprehet se nuk sjellin asgjë të mirë përveçse përkeqëson Shqipërinë.

“Është jo produktive, është destruktive, nuk prodhon asnjë të mirë përveçse vë në dukje krizën që ka Shqipëria dhe burimin e krizës. Djegia mandateve është provokuar nga rënia e marrëveshjes së fshehtë të 18 majit, që do dilnin nga zgjedhjet një i pari, tjetri i dyti, do bënin një qeveri të përbashkët. E kam denoncuar që atehëtë këtë marrëveshje, kam thënë që këta do shkojnë bashkë në qeveri, ra ajo marrëveshje u provokua djegia e mandateve”.

Sipas tij kjo është një krizë që buron nga kriza e sistemit politik, nga kriza mungesa e përfaqësimit të popullit dhe nga kriza e zgjedhjeve dhe e gjithë kjo nuk zgjidhet me djegie mandatesh, por me reformim zgjedhjesh dhe qeveri tranzitore, ku të përfshihen akademikë e teknikë.

“Nëse nuk i zgjidhin dot, Shqipëria do vazhdojë të përkeqësohet. Nga gjithë kjo situatë e vështirë dhe e komplikuar që është sot, largimi i tyre nuk mund të zgjidhet me sajesa që bëjnë këta, me këta deputete e sajuar këta janë deputetë pa parti që shkojnë ato. Zgjedhjet pa reformë kushteuese dhe zgjedhore nuk janë hap përpara, që Shqipëria mos dakë e humbur. Kjo që kanë bërë këta do të prodhojë vetëm dëme si për këta dhe për Shqipërinë. Po kjo mund të shërbejë që të nxjerrim një përfitim të madh për Shqipërinë. I vetimi përfitm është që nëse reformohen zgjedhjet, nëse ngarkohet një qeveri tranzitore me teknikë akademike, me njerëz me integritet, një qeverisje që ta vlerësojë përgjegjësinë historike dhe të bëjë këtë refomë shumë të rëndësishme dhe të shkojë në zgjedhje. Në zgjedhje pa bërë reformë zgjedhore nuk duhen bërë zgjedhjet vendore jo më të përgjithshmet, Shqipëria kështu përkeqëson situatën e saj”.

Për Kokëdhimën opozita ka lënë popullin pa asnjë mbrojte dhe nuk ka asnjë kërkesë apo projekt, pasi do këtë sistem zgjedhor që kanë

“Këta kanë lënë parlamentin, e kanë lënë pa asnjë imunitet popullin pa asnjë mbrojtje, dhe ke dëgjuar ndonjë kërkesë, s’kanë kërkesa këta. Këta të thuash të ikë Rama është gjithë ditën e natën e drejtë ta thotë çdo shqiptar se ai nuk duhet të qeverisë, po kjo nuk është një kërkesë kur ka krizë. Nëse ti do të bësh reformat. Bëj projektin si i do zgjedhjet.  Ata duan këto zgjedhje që janë, këtë sistem politik e kushteues që është. Duan një marrëveshje më të madhe. Këta janë të tërë servila”.

I pyetur nëse partia e tij do të shkojë në zgjedhje Kokëdhima përgjigjet:

“E para ne përgatitemi intensivisht për të marrë pjesë në zgjedhje.

E dyta ne nuk futemi në zgjedhe që nuk janë gjithëpërfshirëse, nuk bëhemi farsë, nuk i hedhim benzinë zjarrit dhe nuk duam ta përçajmë Shqipërinë më shumë se ç’është

E treta ne i kemi thënë PD e LSI që ato kane mundësinë historike të shpëtojnë vetveten aq sa mund ta shpëtojnë të përqafojnë kauzat e mëdha të popullit shqiptar.

 Pprojekti që ne kemi prezantuar për të ribalancuar pushtetet. Këta e kanë ç’bërë Presidentin, e kanë katandisur noter, parlamenti servilësh, mediat e institucionet e tjera i kontrollon qeveria. Çfarë republike është kjo është autokracia e shpifur e Tiranës për t’i mbajtur shqiptarët në këtë gjendje që i ka. Projekti i zgjidhjes është rruga e vetme që ka Shqipëria”.

 

MOGHERINI-DHE-HAHN-PER-BALLKANIN-PER-ABC.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
ent ela21:41 | 19/03/2019

Brukseli ka deklaruar se shtetet e Ballkanit të përfshira nga protestat politike duhet t’i zgjidhin vetë problemet e tyre dhe jo të presin ndërhyrjen e BE-së. Për Federika Mogerinin dhe komisionerin Johanes Hahn, BE-ja nuk është një trupë ushtarake që të ndërhyjë në shtetet e rajonit.

Pyetjes nëse janë të shqetësuar për situatën e krijuar nga protestat në disa vende të Ballkanit, si Shqipëria, Serbia dhe Mali i Zi dhe nga kritikat drejtuar Bashkimit Europian, se në emër të ruajtjes së stabilitetit në rajon po tolerohet devijimi i shtetit ligjor dhe demokracisë, Federica Mogherini dhe Johannes Hahn i kanë dhënë përgjigjje të ndryshme:

Federica Mogherini, shefe e Politikës së Jashtme të BE:  “Ne akuzohemi se jemi shumë striktë përsa i takon sundimit të ligjit. Unë pyes nëse është dikush tjetër në të gjithë botën përveç Bashkimit Europian që promovon sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut sa ne. Jo, unë nuk jam e shqetësuar sa i takon kësaj. Ai që po garanton që të ketë një vëmendje të veçantë ndaj anti-korrupsionit, sundimit të ligjit dhe një hapësirë të përshtatshme për shoqërinë civile në të gjithë botën dhe sidomos në rajonin tonë, është Bashkimi Europian. Për këtë arsye nuk kemi pse të akuzohemi aspak në këtë drejtim”.

Johannes Hahn, komisioner për Zgjerimin dhe Politikën e Fqinjësisë: “Unë do të bëj çdo gjë për të mbrojtur të drejtën për lirinë e shprehjes, të drejtën për të protestuar dhe për t’u shprehur. Ata kanë shqetësime dhe këto janë pikëpamjet e tyre, por unë dënoj çdo lloj përdorimi të dhunës. Kjo nuk është ajo që ne mund të pranojmë apo të shohim. Por duhet të them se nuk jemi nga ata që mund të futemi në një vend si një forcë ushtarake dhe të largojmë një qeveri e ta zëvendësojmë atë me një tjetër. Kjo nuk ka të bëjë me botëkuptimin tonë të funksionimit të ligjit. Botëkuptimi ynë për sundimin e ligjit, demokracinë dhe transparencën e sistemit gjyqësor është që: Po, aty mund dhe duhet të ketë ndryshime politike, por ama me kusht që të jenë të bazuara në procese demokratike; në zgjedhje të lira, të ndershme dhe transparente. Kjo është ajo që ne përpiqemi të lehtësojmë dhe të mbështesim. Por të besohet se ne jemi ata që veprojmë si arbitra, se kush është i mirë e kush është i keq, se njëri duhet të largohet dhe tjetri duhet të vijë, ky nuk është qëndrimi ynë. Kush beson se ne veprojmë në këtë mënyrë e ka gabim. Ne do të bëjmë gjithçka për të forcuar demokracinë në rajon”.

Këto deklarata Mogherini dhe Hahn i kanë bërë në konferencën përmbyllëse të takimit të 15-të të Stabilizim-Asociimit BE-Maqedoni e Veriut. /abcnews.al

PROVOKACIA-19-MARS-KOCO-KOKDHIMA-PJESA-2.mpg_snapshot_06.28-1280x720.jpg
ent ela21:34 | 19/03/2019

Kryetari i Partisë Zgjidhja Koço Kokëdhima deklaroi në studion e emisionit Provokacija të Mustafa Nanos se vendi ynë sundohet nga marrëveshja mes 3 partive të vjetra PS-PD-LSI, dhe jo nga ligji. Duke folur për  situatën aktuale politke në vend, Kokëdhima tha se këto parti i kanë marrë sovranitetin Shqipërisë dhe shqiptarëve.

“Punët në Shqipëri po shkojnë keq, kur ka të gjitha arsyet që të shkojnë mirë, por pushtetin në Shqipëri e kanë njerëz që nuk punojnë për popullin, nuk janë aleatë të popullit tonë. Personaletitet më në zë janë me të shkuar problematike dhe sot udhëheqin një marrëveshje që i ka shkatëruar liritë e shqiptarëve, marrëveshja mes lidershipit të tre partive të vjetra, ajo e sundon Shqipërinë, jo ligji, nuk ka institucione demokratike, nuk ka rrugë që populli të zgjedhë vetë i kanë marrë sovranitetin Shqipërisë dhe Shqipëri,  edhe shteti, edhe politika, edhe ekonomia, edhe zgjedhjet janë në duar të 3-4 njerëzve”.

Kokëdhima nuk sheh si zgjidhje largimin e Ramës nga politika, i cili sipas tij ka marrë gjithë pushtetet,  por zgjidhje sipas tij është ndryshimi i sistemit, ndryshe do dalë një autokrat i ri.

“Jo nuk është, zgjidhja është pikërish “Zgjidhja”. Rama është një fenomen, është autokrat që ka gjithë pushtetet, gjithë paratë e shqiptarëe dhe të drejtat e zhvillimit, por edhe po të ikë ky sistem do bëjë një autokrat të ri, me shumë gjasa, pak me i poshtër se ky që kemi sot. Dhe po të ikë ky vjen një tjetër si ky, për një vit më i pasur, nga e keqja në një më të madhe”.

Kreu i Zgjidhjes thekson se në këtë vend është pushkatuar roli i sovranit në demokraci, ndërsa apelon për reformim të sistemit politik dhe zgjedhor.

“Pse  e mbështetëm Ramën? Për të bërë një qeverisje ndryshe nga Saliu, ne donim të ikte salizmi nga Shqipëria dhe të konkuronte merita, të ketë entuziazëm, zhvillim, hapësira.

Nëse Shqipëria nuk është vend demokratik, kjo pasqyrohet në qeverisje, gjëja e parë të reformohet sistemi politik,  që roli i sovranit të jetë ai që duhet këtu. Është pushaktuar roli i sovranit në demokraci. S’ka populli sovranitet për asgjë”.

Për Kokëdhimën zgjedhjet janë shkatërruar nga numëruesit dhe komisionerët e 3 partive kryesore politike në vend, ndërsa sugjeron sistemin grek për të shëruar plagët e sistemit aktual zgjedhor.

“S’ka krim në të madh dhe turp që në 30 vjet nuk bënë zgjedhje të pakontestueshme. Zgjedhjet duhet të kenë integritet të plotë, kjo ka lidhje me shoqërinë . Çdo qelizë e shtetit shqiptar do jetë e kompromentuar.

Zgjedhjet i kanë shkatërruar komisionerët, numëruesit dhe sekserët e PS,PD,LSI. Ato i kanë shkatërruar.

Ka gjithmonë mënyrë për të korrigjuar plagët e sistemit, ne nuk rregullojmë probleme, e keqja këtu nuk luftohet, por sofistikohet. Partitë duhen zhdukur nga administrimi i zgjedhjeve. Në modelin grek janë gjykatat dhe një ministër i brendshëm”.

Por këtë model, thekson kreu i Zgjidhjes, nuk e bën asnjë nga 3 partitë, sepse janë në marrëveshje të pplotë me njëra-tjetrën, për sistemin politik dhe zgjedhor, pasi ky sistem që kanë u jep tepsinë dhe amnistinë për krimet e korrupsionit.

“Pse nuke bëjnë? Opozita dhe qeveria janë një, PD, PS E LSI janë në marrëvehsje të plotë për sistemin politik dhe zgjedhor. Ato duan ta mbajnë lojën të mbyllur se atyre u jep tepsinë dhe amnistinë për krimet e korrupsionit. Janë në marrëveshje të plotë”.

Dhe ky sistem sipas Kokëdhëmiës i lejon Ramës dhe kujtdo tjetër që vjen në pushtet të marrë gjithçka, zgjedhje, media, kompani private e tendera.

“Si është mundur që një njeri të marrë gjithçka në këtë vend? Mediat, zgjedhjet gjithë kriminelët, gjithë kompanitë private, gjithë tenderat. Si është ky? Me shtatë koka është ky? Është alien? Dhe të ikë ky vjen tjetri bëhet me keq se ky, ikën Saliu i parë vjen i dyti më keq, Ikën Saliu i dytë vjen Nano më keq, Ikën Nano vjen Saliu, edhe më keq. Nga e keqja, një e keqe më madhe dhe varfëri.

Rama i ka marrë pushtet në mënyrë jo kushtetuese. Ai i bën me korrupsion i merr drejtuesit e mediave i korrupton u jep tendera, buxhete publike, koncesione, të marrin para nga xhepi i popullit, ky është puç.  Ai mediat i ka aleate në çdo moment të vështirë”.

Për të gjitha këto Kokëdhima beson se zgjidhja do të vijë nga reforma në drejtësi dhe ndarja e pushteteve që nuk do t’i lejojë politikanët të fusin dorën në xhepat e shqiptarëve. /abcnews.al

hentri-cilii.jpg
G. P.21:21 | 19/03/2019

Për analistin Henri Çili, dy partitë më të mëdha në Shqipëri, PD dhe PS, janë mbi nivelin e Shqipërisë. I ftuar në emisionin “Provokacija”, Çili tha gjithashtu se këto parti kanë sakrifikuar shumë për vendin.

“Unë jam totalisht establishmentin. Çdo zgjidhje kundër establishmentit mua më shtin të dridhurat. Sistemi bipartizan apo dy partian është interes publik dhe interes kombëtar. Pa dy partitë e mëdha ne shpërbëhemi si shoqëri. Imagjinoni që marrëveshjet ndërkombëtare t’i ketë në dorë një parti e vogël, ose që vota të varet nga këto. Unë mendoj që PD dhe PS janë mbi nivelin e Shqipërisë. Shqipëria është më poshtë se PD dhe PS. Partia Demokratike dhe Partia Socialiste kanë sakrifikuar shumë për Shqipërinë. Dhe e fundit le t’i japim sistemit bipartizan, instrumentet e tij. Instrumenti kryesor i tij është sistemi mazhoritar. I pastër, pa kompensime, pa forma të tilla që zhvillojmë një luftë të vërtetë politike dhe të stabilizojmë spektrin politike. Establishmenti është i keq, anti-establishmenti është edhe më i keq”, tha ai.

Sipas Çilit, PD dhe PS që në fillimin e tyre janë krijuar mbi nivelin e shoqërisë. Për të profesorët, gazetarët dhe intelektualët në Shqipëri janë nën nivelin e politikanëve.

Henri Çili: PD dhe PS që nga fillimi kanë qenë krijime që janë krijuar mbi nivelin e shoqërisë dhe kanë qenë relativisht të përgjegjshme. Ne kemi elitën politike më të mirë të mundshme. Shikoj profesorët në Shqipëri, shikoj gazetarët, shikoj intelektualët, janë nën nivelin e politikanëve. Kush është këtu më i zoti se Berisha? Kush është këtu më i zoti se Rama?

Mustafa Nano: Si e mat zotësinë?

Henri Çili: Nuk ka rëndësi, në polivalencën e vet. Nuk e kam në tërësi. Për shembull e di ti që forcat politike, qeveritë, kabinetet kanë rekrutuar forcat emë të mira universitare që nga vitet ‘90. E di ti që niveli jonë profesional i ministrave ka qenë absolutisht nga njerëzit më të zgjedhur? Në këtë sens për mua PS dhe PD janë mbi nivelin e Shqipërisë. Çdo gjë tjetër në Shqipëri janë më poshtë./abcnews.al

PROVOKACIA-19-MARS-KOCO-KOKDHIMA-PJESA-2.mpg_snapshot_14.44-1280x720.jpg
ent ela21:10 | 19/03/2019

Ka befasuar në studion e Provokacija kreu i partisë “Zgjidhja” Koç Kokëdhima. Duke folur për situatën aktuale në vend, ai tha se para viti 2008, gjërat në Shqipëri shkonin më mirë se tani. Dhe këtu Kokëdhima i referohet lirisë së tregut. Në këndvështrimin e Kokëdhimës, periudha e Sali Berishës , mund të konsiderohet si më e errëta që prodhoi kriza dhe viktima, por në atë kohë kishte më shumë liri sesa sot. Dhe referuar përvojës së tij, ai shprehet se Berisha e konceptonte armik dhe e luftonte, por në atë kohë ai ka pasur shumë sukses dhe ka bërë më shumë para.

Berisha nga ‘94-‘96 instaloi plotësisht sistemin  e vjedhjes së zgjedhjeve në Shqipëri. Ishte atentati i parë i madh që zhgënjeu shpresat e shqiptarëve kur instaluan një sistem pluralist në Shqipëri. Saliu donte ta mbante pushtetin me zor, por periudha e Saliut sado e errët, që prodhoi kriza dhe viktima kishte më shumë liri se sot. Unë jam njeri që kam punuar në ekonomi gjithë kohën dhe unë kam bërë shumë para në kohën e Saliut. Saliu më konceptonte si armik, më ka konceptuar gjithë jetën si armik  politik dhe më ka luftuar gjithë jetën me instrumentat që ka pas, por kam bërë shumë suksese se kishte me shumë liri”.

Ndërsa tani ai akuzon Ramën se e ka kthyer çdo gjë dhe çdo vendim në monopol, duke fuqizuar autokracinë.

“Tregu nuk ka rol tani, janë të gjitha monopol janë të gjitha vendime të pushtetit të Edi Ramës. Ai vendos për çdo pushtet në Shqipëri. Do punë? Do biesh dakort te ai me sekserët e tij, Do marrësh punë do biesh dakord me sekserët e tij. Ai prodhon vetëm monopol. Nuk ka dëshirë për konkurencë, dhe kur një shërbim të shtetit kur e bën outsore, nuk e bën me 3 konkurentë, jo nuk ndodh kështu. Autokracia është fuqizuar”.

/abcnews.al

henri-cili.jpg
G. P.20:55 | 19/03/2019

Themeluesi i gazetës “Liberale”, Henri Çili ishte i ftuar këtë të martë në emisionin “Provokacija” ku komentoi edhe situatën aktuale politike. Sipas tij po ndodhin tre zhvillime të rëndësishme në vend.

“Në Shqipëri po ndodhin të paktën tre zhvillime të rëndësishme. Në radhë të parë kemi ndjesinë e ngecjes, të pesimizmit, të një horizonti të mbyllur. Deri në 2015, 2016, 2013 Shqipëria ka pasur një sens prespektive, ka pasur një sens horizonti të hapur. Elementi i dytë është fakti që në mënyrë të ngushtuar, modeli aktual, oferta ose struktura aktuale qeverisëse pothuajse i ka shteruar mundësitë e veta dhe lideri i saj, Rama. Por mbi të gjitha Shqipëria po rrezikon të rivulosë fatin e vet si një vend i prapambetur. Në teoritë e zhvillimit ka një moment, kur një shoqëri e pazhvilluar kalon në e zhvilluar. Ne nuk po kalojmë dot atë Take off-in. Është një fazë që ne nuk po e bëjmë 30 vjet pas rënies së komunizmit nuk po bëjmë take off-in drejt një Shqipërie të zhvilluar”, tha Çili.

Për sa i përket djegies së mandateve nga opozita, Çili theksoi se është dakord si akt i fundit për të shokuar demokracinë. Sipas tij kjo është mënyra që ka zgjedhur kreu i demokratëve.

“Jam dakord, si akti i fundit për ta shokuar sistemin politik. Rrugës fitorja e ngushtë e 25 Qershorit u bë e diskutueshme. Pse ndodhi kjo? Partnerët përgjuan disa grupe kriminale dhe na doli një gjë e caktuar, të cilën ne nuk kemi një sistem drejtësie funksional që të themi që kjo është kështu ose kështu. Atëherë çfarë ndodh? Cila është e keqja që palët të ritestohen në kushte neutrale. Ç’do të thotë kushte neutrale? Si funksion në Shqipëri industria elektorale, funksionon në mënyrë të tillë që na ka ardhur në majë të hundës. Implikim i administratës, shfrytëzimi i pozicionit, fushatat e legalizimeve, populizmi dhe erdhëm te lidhjet e qarta me krimin dhe kandidatët. Sikur kjo mos të mjaftonte, kjo nuk po ecën, ne nuk po bëjmë hap në integrim. Çfarë do themi në Qershor nëse do refuzohet prapë hapja e negociatave? Ka tre mënyra se si mund të përqasim një situatë me anë të profilaksisë, terapisë ose shokut. Lul Basha ka zgjedh shokun ta shokojë sistemin e demokracisë”, tha ai./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono