Video

keshilltaret-e-lsi.png
gra moz12:02 | 22/03/2018

Katër këshilltar bashkiakë në Shkodër ikin nga LSI dhe i bashkohen PS. Sokol Jubica, Elton Radovani, Mirjan Bletaj dhe Roza Dedvukaj përmes një deklaratë për mediat njoftuan se i bashkohen PS.

Ata thonë se LSI dhe PD lanë pas krahëve ëndrrën e shkodranëve dhe të gjithë shqiptarëve, duke u investuar në një kthim të fuqishëm kursi nga e shkuara dhe jo nga e ardhmja.

“Koalicioni anti perëndimor LSI-PD është kthyer tashme në një koalicion anti shqiptar që me para të errëta kërkojnë të vënë në jetë një skenar ogurzi për Shqipërinë. Deklarojmë largimin nga politika anti shqiptare e Lulzim Bashës dhe të koalicionit LSI-PD të bekuar nga qarqet pro-ruse që kërkojnë të marrin peng të ardhmen europiane të Shqipërisë”, thonë ndër të tjera ata.

Në fund ata u bëjne thirrje të gjithë këshilltarëve në bashkitë e vendit të largohen nga LSI./abcnews.al

stuhi-e-frikshme-bore-1280x664.jpg
gra moz10:35 | 22/03/2018

Në Bulqizë ka nisur një stuhi e fuqishme e shoqëruar me erë dhe borë. Temperaturat janë ulur ndjeshëm dhe në qytet nuk ka asnjë lëvizje. Banorët janë mbyllur brenda, pasi qarkullimi është i pamundur.

Ende nuk raportohen dëme në qytet, por në zonën periferike, situata është më e rëndë. Bora ka arritur në dhjetë centimetra brenda pak minutash dhe policia u kërkon drejtuesve të mos lëvizin pa zinxhirë.

Nuk dihet sa do të zgjasë ky acar në Bulqizë, ndërkohë që raportohet për mungesë të energjisë në pjesën më të madhe të territorit./abcnews.al

 

kukes-borta-1280x661.jpg
gra moz09:43 | 22/03/2018

Siç ishte parashikuar nga sinoptikanët për këtë periudhë të fundit të Marsit, verilindja e vendit është përfshirë nga moti i keq, i shoqëruar me erëra të forta e stuhi bore. Temperaturat zbritën në minus 2 gradë celsius.

Reshjet e borës nuk kanë intensitet të lartë, gjithsesi një shtresë e hollë ngrice mbuloi rrugët dhe aksin kombëtar nga Morini deri në Reps të Mirditës. Mjetet borëpastruese u stacionuan që në orët e mbrëmjes, duke monitoruar situatën dhe duke ndërhyrë për të shmangur problematikat.

Policia rrugore e patrullimit të autostradës ka ngritur postblloqe në disa segmente, duke këshilluar drejtuesit e mjeteve dhe kontrolluar për pajisjet dimërore. Qarkullimi nuk është ndërprerë as në rrugët e tjera, që lidhin Kukësin me Hasin Peshkopinë e Pukën.

Edhe rrugët rurale janë të qarkullueshme. Në zonat ruale ka pasur disa herë ndërprerje të energjisë, por është stabilizuar nga grupet e avarisë./abcnews.al

aksidenti-mat-1280x660.jpg
gra moz09:35 | 22/03/2018

Dy persona humbën jetën dhe një tjetër mbeti i plagosur, në një aksident rrugor në Mat. Në njoftimin e policisë lokale, thuhet se në aksidentin që ndodhi tek vendi i quajtur ‘Lapidari’, u përfshi një automjet dhe një motoccikletë. Për pasojë gjeti vdekjen Gentjan Hani, 28 vjecc, dhe ndërroi jetë gjatë rrugës për në spital, 35-vjeccari Alfred Balla. Kurse i plagosuri tjetër, rreth 18-vjecc, po merr ndihmën mjekësore në spitalin e Traumës në Tiranë. Mësohet se motoccikleta është goditur nga pas nga mjeti tip “Opel” që po udhëtonte drejt Burrelit. Kjo ka bërë që drejtuesi i mjetit të humbë kontrollin dhe të aksidentojë dy persona që gjendeshin në trotuar. Drejtuesi i automjetit pasi shkaktoi aksidentin është larguar nga vendi i ngjarjes. Por disa orë më vonë, në polici janë paraqitur drejtuesi i mjetit, një 50-vjeccar dhe djali i tij. Ky i fundit, sipas policisë, drejtonte makinën në momentin që ndodhi përplasja./abcnews.al

VETINGU-FATOS-LULO-PARA-KPK-1280x720.jpg
ent ela16:51 | 21/03/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit zhvilloi të mërkurën seancën e parë dëgjimore për llogari të procesit të vettingut, që i përkiste anëtarit të Kushtetueses, Fatos Lulo. Përmes avokaktit të tij, Lulo mohoi pretendimet e ILDKPI-së për burime financiare të paligjshme dhe deklarim të rremë të pasurisë.

Në këtë mënyrë nisi seanca e parë e dëgjesave publike ndaj gjyqtarëve që po i nënshtrohen procesit të vettingut. I pari që u ftua të dalë para një trupe gjykuese të  Komisionit të Pavarur të Kualifikimit nga gjyqtarët dhe prokurorët që po vetohen me përparësi ishte anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo. Gjyqtari nuk ishte prezent në seancë, ku u përfaqësua nga avokati i tij, Ardian Visha.

Duke cituar raportin e përcjellë në KPK nga ana e ILDKPI-së, relatorja Etleda Çiftja tha se për subjetin e rivlerësimit Fatos Lulo ka mungesë të burimeve financiare të ligjshme dhe deklarim të rremë të pasurisë.

Ndërkohë që nga pikëpamja e integritetit të figurës dhe aftësive profesionale KPK nuk ka ngritur asnjë dyshim ndaj anëtarit të Kushtetueses.

Avokati Visha, mohoi pretendimet e ILDKP-i. Sipas mbrojtësit, Lulo ka qenë subjekt që ka deklaruar pasurinë për 14 vite me radhë dhe në asnjë rast nuk është konstatuar ndonjë problematikë.

Visha tha se gjyqtari Lulo e ka siguruar pasurinë e deklaruar para viteve 2000, kur ai ka ushtruar profesionin e avokatit. “Zyra e avokatisë së Fatos Lulos ka qenë bashkë me avokatët Kleanthi Kocci dhe Stavri Ccecco, emra të shquar në fushën e jurisprudencës shqiptare, çka përbën provë të suksesit profesional”, tha Visha. Mbrojtësi shpjegoi se Lulo ka paguar detyrimet në organet tatimore, për të cilat zotëron librezë. Por sipas tij, në përgjigjen që i kanë kthyer KPK-së për rastin Tatimet kanë pohuar se nuk disponojnë dokumentacionin para vitit 2004.

Gjatë punës së tij si gjyqtar Lulo ka shtuar vetëm dy pasuri jashtë mundësive të tij financiare, pretendoi avokati. Ato janë 100 mijë dollarë për shkollimin e fëmijëve dhe një zyrë në rrugën e Durrësit, dhurata të bëra nga motra e tij, e cila zotëron 1/3 e fitimeve të një shoqërie ndërtimi.

Në lidhje me një shifër prej 480 mijë dollarësh, Visha saktësoi se këtë shumë gjyqtari ia ka huajtur motrës me qëllim blerjen e një shtëpi dhe ngritjen e një biznesi në Kanada në vitin 2000. Por, ndonëse ka prenotuar një banesë, ai ka hequr dorë nga ky plan dhe ia ka kthyer paratë familjares së tij.

Pasi administroi provat e paraqitura nga avokati Visha, deklaratat vjetore tatimore të motrës së gjyqtarit Lulo, trupi gjykues ndërpreu seancën për në 23 mars ora 11:00, ku pritet të shpallë vendimin. /abcnews.al

 

BASHKIA-THYEN-REKORDIN-E-PEMEVE-1280x720.jpg
ent ela16:45 | 21/03/2018

Bashkia e Tiranës thotë se ka thyer rekordin që i vendosi vetes për mbjelljen e pemëve të reja. Kryetari i bashkisë Erion Veliaj deklaroi se tashmë kryeqyteti ka më shumë gjelbërim dhe oksigjen dhe se aksioni mbjelljeve do të vazhdojë.

Me 800 pemët e mbjella në Mjull Bathore, bashkia thotë se e theu rekordin që i kishte vendosur vetes dhe tashmë Tirana ka 100 mijë pemë të reja. Në Ditën Botërore të Pyjeve kryebashkiaku Erion Veliaj deklaroi se aksioni, që prej disa muajsh iu bashkuan donatorë e qyetarë do të vijojë.

 “Kemi pasur një fushatë me energji fantastike për Tiranën, e cila nisi thuajse si një lojë, duke mbjellë një pemë këtu e një atje, por siç gur-gur bëhet mur, edhe pemë-pemë bëhen 100 mijë pemë. Sot e kemi kaluar me disa dhjetëra pemë qëllimin tonë për 100 mijë pemët. Falenderoj të madh e të vogël: patëm donatorë që dhuruan nga 3 mijë pemë, por edhe fëmijë që dhuruan një pemë për ditëlindjen e tyre. Duke qenë se kemi mbi 100 subjekte dhe mbi 1 mijë individë që janë ende në listë pritje për të dhuruar pemë, po mendojmë ta shtyjmë me disa ditë afatin dhe fushatën e mbjelljeve. Kështu, nesër pasi të bëjmë një bilanc të 100 mijë pemëve, do të deklarojmë datën e fushatës së re”, tha Veliaj.

Kryebashkiaku theksoi se nga ky aksion Tirana sot ka jo vetëm më shumë gjelbërim, por ka ndryshuar edhe mentalitetin e qytetarëve.

“Ndryshimi më i madh nuk është në relievin e qytetit, pavarësisht se është shtuar hijeshia dhe oksigjeni. Ndryshimi më i madh është ajo që kemi mbjellë në mentalitetin e qytetit tonë. Një qytet, i cili nuk i shikon gjërat e ndara, veç punët private, veç ato të qytetit, po ku secili e kupton që, para se të jetë biznesmen, para se të punojë në telekomunikacion, para se të bëjë një shërbesë fetare apo para se të jetë një bankier, ka detyrën e qytetarit. Kjo është puna jonë me kohë të plotë, të qënit qytetar”

Në mënyrë simbolike, për ditëlindjen e tij, Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra, mbolli pemën e 100 mijtë./abcnews.al

NENKALIMI-KU-NUK-KALOHET-1280x720.jpg
ent ela16:19 | 21/03/2018

Banorët e zonës pranë Kopshtit Zoologjik në Tiranë i kërkojnë Bashkisë t’ju pastrojë nënkalimin që i lidh me Parkun e Liqenit artificial. Ata thonë se ka humbur funksionin për të cilin është ndërtuar dhe është kthtyer në banjo publike.

Tabela lajmëron një nënkalim për këmbësorët, por këtu nuk kalohet.

Banorët e përshkruajne të tillë.

Lidh zonën pranë ish -Kopshtit Zoologjik me atë të Parkut të Liqenit Artificial në Tiranë, por e ka humbur funksionin për të cilin është ndërtuar.

Kalimtarët tregojnë se i qëndrojnë larg.

Ditën i druhen pamjeve të pahijshme, natën i frikësohen errësirës.

Banorët tregojnë se nuk është pastruar kurrë, ndonëse reshjet e fundit e kanë rënduar më tej situatën. Apeli i tyre shkon për Bashkinë, të cilës i kërkojnë të kthejë vëmendjen dhe nga kjo zonë shumë e frekuentuar e Tiranës.

BALLA-PER-FINANCIMIN-E-PD-1280x720.jpg
ent ela16:01 | 21/03/2018

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i kërkon prokurorisë ta thërrasë urgjentisht kreun demokrat Lulzim Basha. Sipas tij,  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dështoi në skanimin e finacimeve, qe dyshohet se  ka bërë Rusia për selinë blu.

Thirrjen drejtuar Lulzim Bashës për të bërë transparencë mbi akuzat për financimin rus  të Partisë Demokratike , Taulan Balla nuk ka shpresë se do të dëgjohet. Pas dështimit të Komsionit qendror të zgjedhjeve ai I kërkon Prokurorisë ta marrë në pyetje urgjentisht.

Një ditë më parë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve publikoi raportin financiar të Partisë Demokratike për vitin 2017 ku sipas kreu të grupit parlamentar socialist mungojnë deklarimet e Partisë Demokratike për disa shpenzime në vlera të mëdha. /abcnews.al

VOLTANA-KUNDER-MESIT-1280x720.jpg
ent ela15:45 | 21/03/2018

Zv/ kryeministrja Senida Mesi tha sot se situata në Shkodër është nën kontroll dhe po menaxhohet orë pas ore. Por në një reagim, kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi njoftoi bashkëqytetarët e saj se qeveria ka refuzuar shpalljen e emergjencës në këtë qark.

“Të dashur banorë të zonave të përmbytura të Bashkisë së Shkodrës. Jam e detyruar t’u jap një lajm jo të mirë: Qeveria shqiptare e refuzoi zyrtarisht kërkesën tonë për shpalljen e emergjencave civile. Këmbëngulja jonë 15 ditore, rezoluta unanime e Këshillit Bashkiak të Shkodrës fatkeqësisht nuk u morën parasysh nga qeveria në Tiranë”.

Kryebashkiakja e Shkodrës thotë se u detyrua ta japë këtë lajm të trishtë pas prononcimit të zëvendëskryeministres Senada Mesi.

 “Më e keqja është se këtë përgjegjësi të rëndë refuzuese të një të drejte legjitime të banorëve në zonat e përmbytura, ia lanë një bashkëqytetareje, e zgjedhur deputete edhe me votat tuaja. Këtë herë Shkodrën qeveria ka vendosur ta dënojë duke përdorur një shkodrane dhe kjo, të gjithëve ne, na lë një shije të keqe”.

Numri dy i qeverisë mblodhi Komitetin e Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave për të marrë të tjera vendime për të menaxhuar situatën në shërbim të banorëve.

“Vendosëm: Të shtojmë furnizimin me bazë ushqimore për banorët dhe uji të pijshëm. Edhe pse ujësjellësi funksionon në disa zona të prekura, është më mirë të mos përdoret. Të shtojmë furnizimin me bazë ushqimore për gjënë e gjallë. Të shtojmë forcat në terren për tu ardhur në ndihmë banorëve sipas nevojave të tyre. Në këtë moment është e rëndësishme manaxhimi i situatës me të gjitha kapacitetet në dispozicion. Në fazën e rekuperimit është shumë e rëndësishme të evidentojmë dëmet dhe pasojat dhe të marrim masat për parandalim të mëtjeshëm”.

Ky vendim për kryetaren e Bashkisë së Shkodrës është një tjetër konfirmim i trajtimit diskriminues që qeveria i bën Shkodrës dhe qytetarëve të saj. /abcnews.al

KINOPROVAT-E-FILMIT-TANA-1280x720.jpg
ent ela15:36 | 21/03/2018

“Tana”, filmi i parë shqiptar artistik mbush plot 60 vite nga projektimi i tij i parë. ABC News ka siguruar planet e kinoprovave xhiruar në vitin 1958.  Drejtoresha e arkivit Iris Elezi thotë se ky është një vit i rëndësishëm për Arkivin e Filmit dhe pritet që ky përvjetor të jetë mjaft special.  Filmi “Tana”mban firmën e regjisorit  Kristaq Dhamo e ku në rolet kryesore interpretojnë Tinka Kurti dhe Naim Frashëri./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono