Video

aaa-1.jpg
G. P.22:59 | 16/06/2019

Në pjesën e parë të rubrikës “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare” në Tv Klan, Oriklinda u njoh dhe u takua me dy motrat të cilat kishte rreth 30 vite pa i parë. Në pjesën e dytë të kësaj rubrike, është takimi më nënën biologjike, Thëllëzën. Ardit Gjebrea udhëtoi drejt Vlorës për t’u takuar me znj. Thëllëza.

Historia e saj nuk është e lehtë. Që në moshë të re u përball me peripecitë dhe vështirësitë e jetës. Kur ishte 20 vjeç takoi dashurinë e parë. Me të bëri edhe një vajzë, Oriklindën. Por, familja e saj nuk e pranonte djalin që ajo kishte zgjedhur. Madje, prindërve u tha shumë vonë që kishte mbetur shtatzënë. Kështu që, ajo lindi e vetme dhe u largua nga Selenica. Shkoi në Orikum tek kushërinjtë e saj, dhe për shkak të këtij vendi, i vendosi dhe emrin vajzës Oriklinda. Fatkeqësisht, u detyrua ta çonte të shtëpia e fëmijës. Babai i vajzës kishte vdekur aksidentalisht.

Më pas u martua me bashkëshortin e dytë, me të cilin ka edhe dy vajzat, Klean dhe Marinelën. Edhe burri i dytë vdiq pas 5 vitesh martesë në një aksident në punë. Vështirësitë e jetës e detyruan që edhe dy vajzat e tjera t’i linte tek shtëpia e fëmijës. Aty i kishte njohur tre vajzat me njëra-tjetrën, megjithëse ato ishin shumë të vogla.

Pas disa vitesh, znj. Thëllëza shkoi të merrte dy vajzat që kishte me partnerin e dytë dhe mësoi se vajzën e parë, Oriklindën, e kishin birësuar tek një çift italian, por këtë fakt ja kishin mbajtur të fshehtë. Ajo shprehet se ka bërë përpjekje për ta gjetur vajzën e madhe, por nuk ka mundur.

Ardit Gjebrea: Më treguan që ke një histori shumë interesante.

Thëllëza: Kam lindur në Selenicë të Vlorës. U shkollova, bëra 8-vjeçaren. Kam qenë shtëpiake herë pas here. Punova ca kohë në pyjore. U njoha me njërin, isha 20 vjeç. Ishte dashuria e parë e jetës time. Nuk funksionoi nga mentaliteti atje në Selenicë. Nuk ma deshën njerëzit e mi. Nuk e dinin se si isha unë. Mbeta shtatzënë. Ai quhej Tomor, ka vdekur. Pas lindjes time nuk u pamë më. Ishim bashkëmoshatar. Pastaj më thanë që ka vdekur duke ikur në një sebep. Unë ika, kisha ca njerëzit e mi në Orikum të Vlorës. Dhe vajzës ia vura emrin Oriklinda. Pastaj e çova në shtëpinë e fëmijës pas 2 muajsh në Vlorë. Pas 1 muaj e gjysmë që linda, u martova me lajmësi. Atje në fshat nuk e merrte vajzën. Megjithatë, unë bëra dhe dy vajza me të. Një e quajnë Klementina, një e quajnë Marinela. Oriklinda ka lindur në 23 Mars 1984. Pas vdekjes së burrit të dytë pas 5 vitesh martesë, nuk u martova prapë. Pas 1 viti, ngaqë nuk i kishim kushtet, edhe dy vajzat e tjera i çova në shtëpinë e fëmijës. U njohën me Oriklindën. I prezantova që atje që ishin të vogla. E madhja ishte 3 vjeç, kurse e vogla 2 vjeç. Nuk i lashë shumë atje. Në ’99 erdhëm këtu në Vlorë. I mora vajzat të dyja. Të madhen më thanë që u adoptua dhe ka ikur nga Shqipëria, më ra pika, se nuk më thanë gjë. Nuk më thanë që këtë vajzë do ta adoptojmë. Se unë i shkoja gjithmonë, fshehurazi nga fshati se atëherë ishte kohë e vështirë. Me kalimin e kohës, çupat e mia e kërkonin në Google, interesoheshin. Papritur, vjet në 2 Tetor më vjen i plotfuqishmi i lagjes. Më thotë mua që si e ke emrin. Thëllëza Meminaj i thashë, mbiemrin e burrit. Më tha të kërkon një nga jashtë shtetit. Unë kujtova se mos më kërkonte çupa e madhe, se e kam martuar në Itali me italian, në Vicenza. Mendova kush do më kërkonte. Se me vajzën unë flisja natë për natë. Jam interesuar shumë për vajzën. Dhe para dy viteve, vajta në konsullatën italiane në Vlorë. U interesova, nuk ma treguan. Nuk e gjeja dot. Vajza e vogël do marrim një ditë pushime, do vemi të dyja në ambasadën italiane në Tiranë. Rastisi, ishalla të jetë mrekulli për mua.

Zonja Thëllëzë vjen në studio dhe në ekran shfaqen fillimisht dy motrat, Klea dhe Marinela. Kjo e fundit i thotë të ëmës që i ka bërë surprizë dhe ka sjellë nga Italia Klean, meqënëse ka dy vite pa e takuar. Bashkë me Klean, thotë Marinela, ka ardhur edhe shoqja e saj nga Vicenza.

Marinela: Ne të bëmë një surprizë, meqë unë për një javë kam ditëlindjen e djalit. Dhe motrën kishe 2 vjet pa e parë, doja ta bëja të madhe ditëlindjen e djalit. Kështu që solla dhe motrën që dhe ju të gëzoheshin edhe djali im të lumturohej. Unë kam Vicenza nuk kam marrë vetëm një, por kam sjellë dy. Kam sjellë dhe një tjetër. Kjo është një shoqe e ngushtë e Kleas.

Por, zemra e nënës nuk gabon. Zonja Thëllëzë e kupton shakanë e Kleas dhe ndjen që vajza tjetër është Oriklinda, ajo e cila është adoptuar nga prindër italianë.

Ardit Gjebrea: Kush është ajo vajzë? Ajo është shoqe e Kleas?

Thëllëza: S’ma ha mendja të jetë shoqe e Kleas.

Ardit Gjebrea: Si e ka emrin ajo vajzë?

Thëllëza: Oriklinda!

Ardit Gjebrea: Ajo është Oriklinda.

Oriklinda shkon të takojë e përqafojë nënën e saj biologjike. Atyre u bashkohen edhe dy motrat e tjera, Klea dhe Marinela. Dhe kështu, familja u bashkua pas 30 vitesh. Oriklinda tani do të ketë mundësinë të njohë nga afër nënën biologjike dhe dy motrat e saj, të cilat i kishte njohur në shtëpinë e fëmijës në Vlorë. /tvklan.al

oriklinda-933x445.jpg
G. P.22:45 | 16/06/2019

Emocione të forta në puntatën e sotme të rubrikës “Ka një mesazh për ty” në emisionin “E Diela Shqiptare” në Tv Klan. Oriklinda Paiusco është një vajzë 35-vjeçare, shtetase italiane, por me origjinë shqiptare. Ajo jeton në Vicenza prej 28 vitesh dhe së shpejti do të bëhet nënë.

Që në moshë të vogël është birësuar nga një çift italian në shtëpinë e fëmijës në Vlorë. Oriklinda ka ardhur në “E Diela Shqiptare” për të zbuluar familjarët e saj, nënën biologjike dhe dy motra më të vogla. I ati biologjik i ka vdekur, ndërsa nëna e saj u martua sërish me të cilin ka dy vajzat e tjera, që në fakt janë motrat e Oriklindës.

Në studio fillimisht vjen Marinela, njëra nga motrat, e cila jeton në Vlorë ku dhe punon. Ardit Gjebrea ka menduar për një surprizë dhe e ul Marinelën tek publiku. Ndërsa motrat tjetër, Klea, në fakt jeton në Vicenza, në të njëjtin qytet si dhe Oriklinda. Por kjo e fundit nuk e di këtë gjë, madje nuk di as emrat e motrave, por vetëm të mamasë biologjike, që quhet Thëllëza.

Oriklinda na tregon historinë e saj kur jetonte në shtëpinë e fëmijës në Vlorë deri në moshën 7-vjeçare, kur dhe u birësua nga prindër italianë dhe që prej atëherë jeton në Vicenza të Italisë. Linda aktualisht është në pritje të ëmbël dhe ka thënë se nuk do që të bëhet nënë pa njohur më parë nënën e saj biologjike.

Oriklinda Paiusco: Unë doja të njihja origjinën time, sepse unë jam me origjinë shqiptare. Kam lindur në Vlorë. Jam birësuar 28 vjet më parë, por do të më pëlqente të njihja gjithsesi prejardhjen time. Prandaj kërkova ndihmën tuaj. Unë jam Oriklinda Paiusco, jam 35 vjeç. Kam lindur në Orikum, në Vlorë, dhe në vitin 1991 jam birësuar nga prindërit e mi italianë.

Ardit Gjebrea: Sa vjeç ishe asokohe?

Oriklinda Paiusco: 7 vjeç.

Ardit Gjebrea: Pra, ke humbur edhe gjuhën shqipe?

Oriklinda Paiusco: Krejtësisht. Për fat të keq.

Ardit Gjebrea: Por deri në moshën 7-vjeçare ti flisje vetëm shqip dhe kur shkove në Itali nuk dije as edhe një fjalë.

Oriklinda Paiusco: As edhe një të vetme. Asnjë. Pra, ishte mjaft e vështirë që të komunikoja me prindërit e mi, sepse ata flisnin vetëm italisht ndërsa unë vetëm shqip.

Ardit Gjebrea: Atëherë, gjatë kohës që ke qëndruar në Shqipëri, përpara se të shkoje në Itali, si ishte jeta jote dhe ku rrije?

Oriklinda Paiusco: Unë në fakt kam jetuar gjithmonë në shtëpinë e fëmijës. Nga mosha 0-3 vjeç u rrita në shtëpinë e fëmijës. Pastaj nga mosha 3-7 vjeç kam jetuar në shtëpinë e fëmijës në Vlorë.

Ardit Gjebrea: Gjatë kësaj periudhe, ç’të thonin rreth prejardhjes tënde?

Oriklinda Paiusco: Asgjë. Unë nuk mora vesh asgjë deri para 3 vjetësh kur ritakova edukatoren time, Viktorian, dhe falë asaj, e sidomos një mikeje shqiptare e cila bëri rolin e përkthyeses, zbulova se kisha prejardhje shqiptare. Unë e dija, por nuk dija si kam qenë e vogël. Pra më tregoi historinë dhe më tregoi edhe që kisha dy motra.

Ardit Gjebrea: E si janë këto dy motra?

Oriklinda Paiusco: Nuk e di. Unë di vetëm që edhe këto dy motra kanë jetuar në shtëpinë e fëmijës. Këto janë informacionet që kam marrë. Dhe asokohe ishin bionde. Pra, tani nuk e kam idenë fare. Kureshtja ime për t’i njohur, se do të më pëlqente, më solli deri këtu.

Ardit Gjebrea: Ti e di emrin e nënës?

Oriklinda Paiusco: Po, nëna quhet Thëllëza. Babai im Tomorr. Mbiemrat në fakt nuk i di.

Ardit Gjebrea: Është e çuditshme sepse një vajzë 7 vjeç mund të kujtojë diçka. Sepse ti u largove nga Shqipëria kur ishe 7 vjeç apo jo.

 Oriklinda Paiusco: Po, unë kujtoj jetën që bëja tek shtëpia e fëmijës, por nuk kujtoj shumë. Jeta në shtëpinë e fëmijës ishte mjaft e vështirë. Në kuptimin që edukimi ishte shumë i rreptë.

Ardit Gjebrea: Doja të pyesja nëse nëna vinte të të takonte në shtëpinë e fëmijës?

Oriklinda Paiusco: Jo, nëna nuk vinte, unë di që vinte gjyshja nga ana e mamit, por vinte të takonte motrat. Të paktën kështu më kanë treguar. Nuk vinte të më takonte mua. Më kujtohet kjo zonja që vinte takonte dy vajzat bionde binjake, por nuk më kujtohet me saktësi kush ishte dhe mbi të gjitha s’e dija që ishte gjyshja nga ana e mamit. Për mua ishte një zonjë, një zonjë e thjeshtë.

Ardit Gjebrea: A mund të të ketë takuar ndonjë zonjë pa të treguar se ishte mamaja jote?

Oriklinda Paiusco: Sinqerisht s’kam as idenë më të vogël. Nuk e di. Po nisem nga hamendësimi se unë e dija që isha jetime deri 3 vite më parë. Faktin që nëna biologjike, Thëllëza është gjallë dhe shëndoshë e mirë dhe jeton akoma në Vlorë, e mora vesh 3 vjet më parë.

Ardit Gjebrea: Kush ta tha?

Oriklinda Paiusco: Edukatorja ime.

Ardit Gjebrea: Si e takove?

Oriklinda Paiusco: Ishte një aventurë në kuptimin që para tre vjetësh unë dhe i dashuri im u nisëm nga Italia me qëllimin për të gjetur edukatoren. Kjo ishte dëshira ime, sepse ajo, kur unë isha e vogël, për mua ishte mamaja ime. Dëshira ime më e madhe ishte ta ritakoja dhe të rishikoja shtëpinë e fëmijës ku kisha jetuar. Dhe brenda një dite arritëm të gjenim si shtëpinë e foshnjes ashtu dhe edukatoren.

Ardit Gjebrea: Prindërit e tu nuk ta kishin thënë kurrë një gjë të tillë? Që ti vije nga Shqipëria e gjëra të tilla?

Oriklinda Paiusco: Po. Duhet të keni parasysh që kur isha rreth moshës 10-vjeçare ata më treguan gjithçka. Më parë natyrisht që ekzistonte problemi i gjuhës. Brenda 3 muajve unë arrita të flisja, të mësoja italishten, por dalëngadalë ata arritën të kuptonin se si të silleshin me mua dhe më thanë gjithçka. Më thanë që isha me prejardhje shqiptare, që isha birësuar, sepse isha jetime. Dhe ata dëshironin shumë të kishin një vajzë, që isha unë. Mamaja më ka thënë se isha një fëmijë i terrorizuar. Unë deri në moshn 12-vjeçare isha e terrorizuar. Sepse kisha frikë mos më rrihnin. Sepse në shtëpinë e fëmijës, edhe mund t’i kuptoj, na trajtonin mjaft ashpër. E kështu, që kur duhej bërtitur apo rrahur, të rrihnin. Unë kisha shumë frikë nga kjo gjë. Në fund të fundit unë nuk e kisha pasur kurrë një figurë atërore dhe amësore. Të shihja mamin dhe babin bashkë me vëllain, se prindërit e mi kishin edhe një djalë, që më trajtonin mirë, që më donin dhe vazhdojnë të më duan edhe sot, ishte diçka e mrekullueshme. Por, gjithsesi në adoleshencën time kam qenë gjithmonë pak e tërhequr. Kisha pak frikë. Pastaj e lëshova veten dhe jetova e po vazhdoj të jetoj një jetë fantastike.

Ardit Gjebrea: Kur është momenti i parë që të shkrepi në mendje të kërkoje origjinën tënde?

Oriklinda Paiusco: Shumë vonë në fakt. Mendoj se ndoshta 3 vjet më parë doja të njihja me këmbëngulje origjinën time. Më parë kisha frikë. Sepse kisha njëfarë zemërimi të brendshëm. Ndoshta nuk doja më t’ia dija për Shqipërinë. Dhe madje nuk doja më as të kthehesha në Shqipëri. Në fakt, për herë të parë u ktheva në Vlorë pas 25 vjetësh. Kaluan shumë vite para se të përballesha me të. Kujtoja shtëpinë e fëmijës, detin. Kujtoja që na dërgonin në plazh. Kujtoja copëza nga ajo jetë që kam kaluar në shtëpinë e fëmijës. Kujtime të bukura dhe të këqija.

Ardit Gjebrea: Pas shumë vitesh erdhe në Shqipëri të kërkoje familjen tëndë.

Oriklinda Paiusco: Dëshira ime në fakt, ishte të ritakoja edukatoren time. Sepse duke mos e ditur që kisha motra apo vëllezër, duke mos ditur që kisha një nënë biologjike që jeton ende, dëshira ime ishte të takoja edukatoren time. Mbi të gjitha doja të më tregonte historinë time. Kush isha. Sepse ajo më ka rritur në njëfarë mënyrë nga mosha 3 deri në 7 vjeç. Kishte ndjenjur me mua për 4 vite. Të bukura dhe me intensitet. Prandaj, kur më thanë se në fakt nuk isha e vetme dhe kisha këto motrat binjake, m’u hap një botë e tërë. I thashë vetes që kërkimi im nuk mund të ndalej këtu, por do të vazhdonte. E deri në fund duhet t’i gjej. Prandaj jam këtu.

Ardit Gjebrea: Si na gjete?

Oriklinda Paiusco: Edhe unë jam pak investiguese. Kam folur me një zotëri shqiptar që jeton në Itali prej 20 vitesh. Miku im Xhoni. I shpjegova se çfarë do të më pëlqente të gjeja. Dhe ai më tha, mos u shqetëso jam unë këtu. Dhe prej andej, i biri kontaktoi me gazetarin që më pas kontaktoi me mua. Dhe aty filluan historitë. I tregova dokumente të ndryshme. I rrëfeva gjithçka që unë dija.

Ardit Gjebrea: Tani ti je në pritje të ëmbël.

Oriklinda Paiusco: Po, dhe ky moment është i mrekullueshëm në fakt. Është një emocion fantastik, sepse sipas meje, fakti që po bëhem nënë më bën të kuptoj shumë gjëra të tjera. Nuk dua të gjykoj askënd, por dua të kuptoj.

Ardit Gjebreda fton në studio një zonjë që quhet Klea. Ajo është mikesha e Xhonit, mikut të Oriklindës. Klea ulet pranë Oriklindës dhe thotë se kujton kur kanë qenë në shtëpinë e fëmijës në Vlorë. Emocionet janë të forta.

Klea: Oriklinda për mua është një person që 30 vite më përpara e kam njohur në një institucion.

Ardit Gjebrea: Jeni dy motra pranë njëra-tjetrës.

Oriklinda Paiusco: Ti je motra ime? Atëherë jetojmë në Vicenza që të trija. O Zot çfarë ankthi.

Klea: Më kujtohet kur rrinim në shtëpinë e fëmijës në Vlorë .

Nga publiku, Arditi pyet Klean, e cila është motra tjetër dhe që ndiqte në distancë të gjithë historinë e Oriklindës.

Ardit Gjebrea pyet Marinelën (e ulur te publiku): Çfarë janë ato të dyja për ty?

Marinela: Motra!

Oriklinda Paiusco: Në fakt unë e realizova ëndrrën time.

Ardit Gjebrea: Janë më të vogla se ty.

Oriklinda Paiusco: Unë jam plaka e radhës atëherë.

Dhe kështu u realizua ëndrra e Oriklindës, të tre motrat u bënë bashkë. Por, mbetet takimi me nënën, Thëllëzën. A do të vijë në studio zonja Thëllëza dhe a do ta njohë vajzën e saj Oriklindën, të cilën ka 30 vite pa e takuar? Historia vijon në pjesën e dytë të “Ka një mesazh për ty”. /tvklan.al

rama-pustec.jpg
G. P.22:04 | 16/06/2019

Kryeministri Edi Rama nga  Pusteci, bashkia minoritare maqedonase lexoi mesazhin e mbështetjes së Maqedonisë së Veriut nga homologu Zoran Zaev për rrugëtimin e përbashkët të dy vendeve drejt BE-së.

“Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë dy partnerë të ngushtë. Ne punojmë sëbashku për të mirën e qytetarëve tanë. Shumë shpejtë do të jemi aleatë në NATO dhe e ardhmja jonë e përbashkët është në Bashkimin Europian”, tha Rama.

Rama sqaroi se edhe presidenti i Maqedonisë së Veriut  Stevo Pendarovski është në të njëjtën linjë, por kryeministri shqiptar theksoi faktin se presidenti i Shqipërisë Ilir Meta nuk ka dhënë mbështetjen e tij për anëtarësimin në BE.

“Unë dje bëra një prononcim për një tjetër mik të mirë, që është presidenti i Maqedonisë së Veriut, lidhur me një deklaratë të bërë prej tij, ku lexova në një mënyrë të nënkuptuar që problemet në Shqipëri, nuk duhet të jenë pengesë për Maqedoninë e Veriut dhe se nënkuptimi shkonte që mund të ndahen në trajtimin e tyre. Në fakt, Presidenti më shkruajti edhe u sqaruam lidhur me këtë deklaratë, por e vërteta është që ka një dallim të rëndë, një dallim për të ardhur keq për ne. Presidenti i Maqedonisë së Veriut është pjesë e përpjekjes së popullit, të shtetit, të qeverisë së tij për të bindur vendet anëtare, për të bindur Këshillin Europian se duhen çelur negociatat. Presidenti i Shqipërisë është pjesë e përpjekjes për të kundërtën. Është pjesë e përpjekjes për të krijuar deri në fund, një dyshim që të kthehet në bindje tek disa nga vendet apo tek ata që ne duhet t’i bindim sëbashku se Shqipëria nuk meriton çeljen e negociatave”, tha Rama.

Vendimi  i Ilir Metës për anulimin e zgjedhjeve  sipas Ramës si i vetmi justifikim i  aktit të tij është filxhani dhe parashikimet e Monika Kryemadhit.

“Shqipëria nuk ia ka borxh Ilir Metës, i cili sot duhet të ishte avokat kryesor për meritën e Shqipërisë për të çelur negociatat. I cili sot nuk duhej të merrej me filxhanin e fallxhores, por duhej të merrej me përpjekjet për të takuar homologë, për të udhëtuar në kryeqytetet europiane, për të folur për rëndësinë e çeljes së negociatave dhe nga ana tjetër duhej të merrej me qetësimin e fallxhores dhe të ndalonte kafen turke në shtëpi, deri në ditën 30 qershor”, tha Rama.

Kreu i qeverisë Edi Rama tha se lajmi se mund të përsëritet një ’97 e dytë përhapen nga ata që i tremben zgjedhjeve. Ndërkohë që edhe gjatë këtij rrugëtimi elektoral të Ramës, mbështetës të PD dhe LSI protestuan kundër tij. Ata u mblodhën në Grabovicë, në aksin Korçë-Pogradec./ABC News Albania 24/7

artistet.jpg
G. P.21:58 | 16/06/2019

Sopranoja Marina Kurti dhe pianistja Ardita Bufaj bashkuan energjitë në një koncert me muzikë dhome në skenën e re të liceut artistik “Tonin Harapi”. Artistët sollën romancat  e kompozitorëve shqiptare ndërthurur me kompozitorë të huaj

Muzika shqiptare zuri peshën kryesore në koncertin me muzikë dhome. Sopranoja Marina Kurti dhe pianistja Ardita Bufaj e përqendruan koncertin tek romancat shqiptare, të cilat nuk interpretohen shpesh në skenat tona.  Gjithçka nis me “Tonin Harapin”.

Sopranoja e re, e cila ka jetësuar disa role kryesore në Teatrin e Operas dhe Baletit dhe prej 2 vitesh ndan jetën mes Italisë dhe Shqipërisë, thotë se muzika shqiptare i jep një ndjesi të veçantë në interpretim.

Megjithëse skena e re ju duket mjaft komode pianistja parashtron një problem me pianon. Ndërkohë që ëndrra e sopranos Marina Kurti është të qenit pjesë e një skene evropiane.

Në mbyllje të koncertit sopranoja solli edhe dy arie të muzikës botërore, të cilat u mirëpriten nga spektatori./ABC News Albania 24/7

Edi-Rama-11.jpg
G. P.19:46 | 16/06/2019

Kryeministri Edi Rama reagoi këtë të diel pas masës së sigurisë që dha gjykata e Elbasanit ndaj dy zyrtarëve dhe dy aktivistëve të PD-së pasi bllokuan eskortën e tij në qytetin e Librazhdit. Sipas kreut të qeverisë ata janë njerëz të hedhur mish për top nga liderët e opozitës.

“Morën dënimin me burg. Nuk i nxorri atje as babai, as mamaja, as halli i familjes, por i nxorrën ata të cilët vazhdojnë flenë në shtëpitë e tyre. Pashë këtë, profesorin tim të dashur, Spahon. Profesor Spaho kishte dalë dhe thoshte këta janë të burgosur politik. Profesor Spaho vajti atje që i nxorri në rrugë. Profesor Spaho i nxorri në rrugë, kurse për vete kthehet në shtëpi sot kurse ata në shtëpi nuk shkojnë dot sepse i kapi neni i pengimit të zgjedhjeve. 1 deri në 5 vjet burg. Bëhet burg për profesor Spahon? Seriozisht se ju e keni pasur deputet këtej nga liqenasi, Pusteci.

A shkohet në burg për një grup njerëzish që mbasi i morën popullit mandatin, i dogjën mandatet dhe thanë ne jemi populli, do bëhemi populli dhe në fakt ça bënë: u futën mes turmës, gjetën ku i kishin më budallenjtë, ose më të sinqertët dhe i hodhën si mish për top. I hodhën mish për top dhe janë me dhjetëra që janë burgjeve sepse kanë shkelur ligjin. Për llogari të kujt? Për llogari të Saliut, të Ilirit, të Lulzimit, fallxhores. Këta që sot janë nëpër burgje ose këta që hyjnë nëpër burgje për çështje të zgjedhjeve mirë që do rrijnë brenda, por këta kur të dalin nga brenda nuk do dalin do jashtë. KËta nuk do shkojnë dot më as deri në Shkup”, tha kryeministri Rama gjatë takimit elektoral që pati me qytetarët në qytetin e Pogradecit./abcnews.al

lulzim-basha-2.jpg
G. P.19:29 | 16/06/2019

Lulzim Basha e ka cilësuar vendim burracak atë të Prokurorisë dhe Gjykatës së Elbasanit që mbajti në burg  4 prej 7 të arrestuarve. Kryedemokrati Basha akuzoi  kryeministrin Rama se ai ka urdhëruar procesin gjyqësor duke u premtuar gjykatësve dhe prokurorëve se do t’u kalojë Vettingun.

“Edi Rama mund t’ju ketë premtuar se do ta kaloni vetingun. Kurse unë dua t’ju premtoj se shpejt do ta shoqëroni Edi Ramën përpara drejtësisë. Prokurori dhe gjykatësi i korruptuar është funksionari më i rrezikshëm në shoqëri. As njerëzit dhe as unë nuk do ta harrojnë dhe tolerojmë krimin dhe korrupsionin tuaj”, tha Basha.

Kreu i opozitës tha se kryeministri  Rama po nxit urrejtje dhe përplasje mes militantëve të partive.

“Edi Rama tani po kërkon të nxisë dhunë masive në Shqipëri, ai po kërkon të nxisë përplasje mes qytetarëve, po kërkon të nxisë luftë mes militantëve të ndryshëm politikë, po kërkon të nxisë vëllavrasjen mes shqiptarëve. Për këtë qëllim, ai po përdor policinë, prokurorinë, gjykatat dhe mercenarët e tij në media, për të krijuar ngjarje që provokojnë, që ndezin emocionet, që nxisin revoltim dhe reagime publike”.

Në mbyllje të deklaratës, Lulzim Basha ftoi qytetarët që t’i bashkohen protestës së 21 Qershorit në moton për Shqipërinë si gjithë Europa!/ABC News Albania 24/7

Edi-Rama-10.jpg
G. P.18:59 | 16/06/2019

Gjatë takimit elektoral në qytetin e Pogradecit, kryeministri Edi Rama ritheksoi se zgjedhjet do të mbahen më 30 Qershor. Ai deklaroi se konkurrentët, të cilët sipastij duhet të ishin përballë, kanë dalë në çeta për të frenuar drejtësinë.

“Dua t’ju them se kjo është një fushatë që në një aspekt është shumë e thjeshtë sepse është një fushatë zgjedhjesh vendore dhe si e tillë për ne kudo ku shkojmë, aty ku kemi qeverisur katër vjet nuk kemi nevojë të themi shumë fjalë se janë punët që flasin më shumë se të gjitha fjalët. Ndërkohë aty ku shkojmë ku të tjerët kanë qeverisur si këtu në Pogradec është vetë realiteti që flet për nevojën e madhe të ndryshimit që ju dhe të gjithë pogradecarët e pogradecaret do të sillni më 30 Qershor duke votuar Ilir Xhakollin.

Kjo zgjedhje do kishte qenë më e mira të ishin zgjedhje vendore dhe garë mes konkurrentësh, por ne konkurrentët s’i kemi. Madje i kemi, ishin rrugës kur po vinim këtu, një çetë e vogël atje, grupe të shpërndara nëpër rrugë që dalin në rrugë dhe të kujtojnë ato grupet e dëshpëruara të enveristëve në vitin 1990 dhe në fillim të 91-shin, kur dilnin për të frenuar të pafrenueshmen, demokracinë. Sot ata dalin për të frenuar të pafrenueshmen, drejtësinë. Nuk kanë për ta frenuar dot. Aq sa e frenuan ata atëherë, aq mund ta frenojnë dhe këta sot.

Unë dua që t’jua them shumë thjeshtë pse jemi në këtë situatë dhe pse ne nga ana jonë nuk lëshuam asnjë milimetër fill për ta dhe pse këmbëngulëm se zgjedhjet do të bëhen në 30 Qershor dhe nuk i luan as topi, as burri i fallxhores”, tha Rama.

Më tej, kryetari i Partisë Socialiste nënvizoi arsyen pse nuk shtyhet data e zgjedhjeve.

“Shumë njerëz fillimisht thoshin “pse të mos shtyhen zgjedhjet? Pse tani të hyjmë në një histori me një kokëçarje të madhe, sherr shamata, ne tani kemi gjithë këtë mundësi me turizmin. Duam qetësi”. Pastaj, “U lodhëm me këtë histori, merruni vesh edhe kaq”. Në fakt po ta marrësh nga ana ime meqë jam unë ai që jam vënë në shënjestër si arsyeja kryesore e këmbënguljes në të kundërt, vendosuni për një moment në pozicionin tim. Çfarë arsyeje do kisha unë po të ishte thjesht dhe vetëm personale për rehatin tim dhe për qetësinë time që të mos i shtyja zgjedhjet. Unë jam kryeministër, qeverinë e kemi, shumicën e kemi shumë solide, mbështetjen nga parlamenti e kemi të palëkundur, në nivelin vendor kemi 75% të territorit që i qeverisim ne socialistët, kemi thuajse të gjitha bashkitë kryesore, atëherë çfarë problemi ka për ne? Këtë pyetje mund ta bësh vetëm kur s’ke parë filmin.

Se ky nuk është film i ri, ky është një film që ne e kemi parë. Kjo është një seri e re. Dy vite më parë po këta, bënë po këtë, ikën nga parlamenti, ngritën një bunker plasmasi përpara dritares sime, vinte Luli dhe këndonte himnin dhe thoshte “jo kurrë, asnjëherë, me këtë qeveri, me këtë kryeministër nuk hyj në zgjedhje. S’do ketë zgjedhje”. Ndërkohë Shqipëria, prisnin votën për Vettingun. Ikën sepse nuk donin të votonin Vettingun. Sigurisht ikën për të krijuar një mundësi rrëmuje, një mundësi konfuzioni, një mundësi paqartësie dhe për të na lëkundur që në t’u hapnim rrugë atyre”, tha Rama./abcnews.al

erion-veliaj-4-1280x854.jpg
G. P.18:10 | 16/06/2019

Gjatë takimit elektoral me banorët e Zall-Bastarit, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, theksoi se PS mendon për të ardhmen, ndërsa opozita mblidhet në pishina duke qenë se është vapë dhe mendojnë për të kaluarën për shkak se kanë humbur besimin në popull. Kandidati socialist u shpreh se opozita aktuale ndonëse 6 vite më parë e kishte pushtetin, nuk bëri asgjë për ndërtimin e Rrugës së Arbrit dhe për zhvillimin e këtyre zonave, të cilat i la në varfëri.

“Jemi duke menduar për të ardhmen, kurse ata te Gjiri i Lalëzit, që si ditë me vapë që është, sot janë mbledhur me këmbët te pishina, duke menduar për të kaluarën, se kanë hall të asaj që po humbasin. Kanë hall të një popull që s’po i beson më. Kanë hall të njerëzve që i kanë gënjyer dhe s’i shohin dot në sy. Ju kujtohet kur erdhi dhëndri, kishte kapur 4 a 5 të komunës, këtu e kishin, pse nuk e bënë? Sot ka filluar të bëhet qendra e komunës, e bën vetëm PS dhe çunat e gocat që shërbejnë këtu. E kishte vjehrri i dhëndrit 8 vjet, s’e bëri Rrugën e Arbrit. Aty ishte. S’është gjë e re. Projekti ka qenë aty gjithmonë, por kur vjen Edi Rama, kur vjen PS, kur bashkohet skuadra jonë, mund t’i mbarojmë punët, mund të mbajmë fjalën, mund të realizojmë ëndrrat”, theksoi Veliaj, teksa shtoi se pavarësisht pengesave të opozitës, Tirana dhe gjithë njësitë e saj administrative do të vijojnë të ecin përpara.

“Na penguat te lodrat, do na pengoni që të bëjmë sheshin, siç na penguat për sheshin “Skëndërbej”, do na pengojnë që të bëjmë këtë tregun e ri agro-ushqimor, që duam ta bëjmë publik siç na penguan me Pazarin e Ri. Siç nuk ia dolën me rrugën me sheshin dhe me Pazarin në Tiranë, nuk do ia dalin me rrugën, me sheshin, me pazarin në Zall-Bastar: Kaq e thjeshtë është”, tha kandidati socialist.

Velia tha se banorët e Zall-Bastarit nuk duhet të shqetësohen më për tregtimin e produkteve të tyre bujqësore apo për të ardhur në Tiranë. Falë investimit të qeverisë shqiptare për ndërtimin e Rrugës së Arbrit dhe të Bashkisë së Tiranës për rrugët lidhëse, udhëtimi i qytetarëve shkurtohet ndjeshëm.

Gjatë takimit elektoral me banorët e Zall-Bastarit, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj theksoi se vëmendja e mazhorancës është zgjidhja e shqetësimeve reale që kanë qytetarët.

“Ne këtu kemi halle që duhet t’i zgjidhim; nëse u bë gjysma e rrugës, duhet të bëjmë edhe gjysmën tjetër, që të lidhet përfundimisht me Rrugën e Arbrit. Me këtë investim do të shkohet në Tiranë për 12 minuta. Zall-Bastari tingëllon larg, jo se është larg, por se duhen dy orë të vish këtu. Nëse largësia shkurtohet në 12 minuta, do të thotë se një student do të shkojë për 12 minuta në Universitet; një produkt bujqësor për 12 minuta do kapë tregun; nëse ka një lindje të vështirë, për 12 minuta arrin në spital. Kemi edhe 12 ditë punë, që të jemi 12 minuta më afër. Kjo është diferenca”, tha Veliaj./abcnews.al

maqedonia-e-veriut.jpg
G. P.18:05 | 16/06/2019

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka mbledhur këshillin qendror të LSDM-së, në të cilin do të diskutohet për dorëzimin e mandatit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme.

Partia më e madhe në pushtet LSDM sot në Ohër po mban Këshillin Qendror të kësaj partie ku pritet të dikustohen për vendimet që do të pasojnë pas njoftimit se data për negociata me BE-në mund të ndahet në Tetor. Pritet që gjatë ditës së sotme kryeministri Zoran Zaev të diskutoj rreth asaj se a do të dorëzoj mandatin, do të ketë zgjedhje të parakohshme apo rikonstruktim të qeverisë.

Është paralajmëruar për ndryshime-lëvizje edhe në ekipin përfaqësues të Bashkimit Demokratik për Integrim ku flitet për të paktën dy ndryshime në postet ministrore ndërkohë që do të ketë lvëzje edhe në disa drejtori që menaxhohen nga integristet. Fshesa e cila u paralajmërua nga kryeministri Zoran Zaev pas përfundimit të zgjedhjeve presidenciale, filloi pikërisht në partinë e tij.

Të 78 kryetarët e organizatave komunale u larguan nga pozita. U shkarkua i gjithë Bordi ekzekutiv i LSDM-së, të gjithë gjashtë nënkryetarët e partisë, Sekretari i përgjithshëm, organizativ dhe ndërkombëtar si dhe koordinatorja e Forumit të grave në seancën e Komitetit Qendror muajin e kaluar./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono