Teknologji

mark-zuckerber-kutia-1280x709.jpg
nev ila11:17 | 29/04/2019

Mark Zuckerberg ka ndërtuar së fundmi një kuti me ngjyra të ndezura, që i vjen në ndihmë gruas së tij, Priscilla, të flejë më mirë gjatë natës ndërsa kujdeset për dy fëmijët e tyre.

CEO i Facebook, ka njoftuar në faqen e tij zyrtare të Facebook dhe Instagram, shpikjen e tij të fundit.

“Kutia e gjumit” lëshon një dritë shumë të zbehur, mes orës 6 dhe 7 të mëngjesit, kur zakonisht zgjohen vajzat e tyre të vogla.

Kutia nuk tregon orën, gjë që do të shkaktonte stres për gruan e tij, Priscilla, dhe do të prishte gjumin e saj, ka thënë sipërmarrësi miliarder i teknologjisë, në një post të Instagram & Facebook.

Ai shpjegoi se:

Meqë “gjeniu” nuk tregon kohën, nëse ajo zgjohet në mes të natës, ajo e di që mund të kthehet përsëri të flejë pa u shqetësuar për orën, deri tani, kjo ka funksionuar më mirë seç e prisja dhe Priscilla tani mund të flejë gjatë natës”.

Mark Zuckerberg e quajti pajisjen “Genius” dhe bëri me dije se, miqtë e tij e kanë mbështetur këtë shpikje të tij.

Më tej ai shkruan se në rast se ndonjë sipërmarrës dëshiron të hedhë në treg “Gjeniun” e tij, ai është i gatshëm të bashkëpunojë./abcnews.al

iqos.jpg
G. P.09:26 | 26/04/2019

Philip Morris lançoi pajisjen inovatore IQOS në Shqipëri, një pajisje novatore, e cila përfaqëson një alternativë teknologjike, pa tym ndaj cigareve tradicionale. IQOS zhvilloi një event ekskluziv prezantimi, i cili u mbajt në mjediset e Oborrit Mbretëror në Tiranë, ku të pranishëm ishin partnerët e biznesit dhe të ftuar të kompanisë.

Philip Morris lançoi IQOS në Shqipëri, një pajisje novatore e cila përfaqëson një alternativë teknologjike, pa tym ndaj cigareve tradicionale. Për të shënuar daljen e IQOS në tregun shqiptar, një event ekskluziv u mbajt në mjediset e Oborrit Mbretëror në Tiranë, për partnerët e biznesit dhe të ftuar të kompanisë.

Pjesëmarrësit në eventin e mbajtur në kryeqytet u njohën me këtë zhvillim shkencor nga Philip Morris, një nga kompanitë më të mëdha të prodhimit të duhanit, e cila synon ta transformojë këtë industri drejt një bote pa tym.

Kompania ka investuar mbi 6 miliardë dollarë në fjalën e fundit të teknologjisë, e zhvilluar nga më shumë se 400 shkencëtarë.

IQOS është një pajisje elektronike e cila e ngroh por nuk e djeg duhanin. IQOS krijon ngrohje aq sa duhet për të çliruar nikotinë dhe shije, por pa tym, katran, hi apo erë të pakëndshme.

Andrea Ciuti, Drejtor Komercial për Vendet e Europës Juglindore, gjatë ceremonisë së lançimit të produktit të ri, tha se më shumë se 7.3 milionë duhanpirës në botë kanë kaluar tërësisht nga tymosja e cigareve tek IQOS.

Andrea Ciuti: Pas më shumë se 40 vendesh, IQOS ka mbërritur më në fund edhe këtu. Ky është rezultati i dëshirës dhe përkushtimit të ekipit tonë, për të dëshmuar dhe provuar se Shqipëria është pjesë e botës moderne, se aspiratat dhe qëllimet tona janë të njëjtat në këtë vend ashtu si kudo, për të garantuar një të ardhme më të mirë për konsumatorët tanë të sofistikuar dhe ambientin e tyre. Philip Morris është i vendosur në angazhimin e tij për të krijuar një të ardhme pa tym duhani.

IQOS do të jetë i pranishëm në tregun shqiptar nga data 25 Prill dhe mund të gjendet në disa vendndodhje specifike në Tiranë. Shumë shpejt IQOS do të gjendet edhe në pika të përzgjedhura në qytete të tjera të Shqipërisë./abcnews.al

facebook.jpg
ent ela14:20 | 25/04/2019

Deri në 5 miliard dollarë rrezikohet të jetë gjoba ndaj rrjetit social Facebook për shkak të shkeljes së privatësisë së përdoruesve. Agjencia qeveritare amerikane, komisioni federal i tregtisë ka nisur hetimet për të konfirmuar nëse një shkelje e tillë ka ndodhur.

Facebook rrezikon një gjobë deri në 5 miliardë dollarë nga ana e Komisionit Federal të tregtisë. Agjencia qeveritare amerikane po heton për një shkelje të mundshme të një marrëveshjeje të 2011-ës. Kjo marrëveshje garanton privatësinë e përdoruesve pas skandalit të Kembrixh Analitika, e cila pati mundësinë të hynte në të dhënat e 87 milionë përdoruesve, pa lejen e tyre. Për këtë arsye kompania ka regjistruar minus 3 miliardë dollarë në buxhet, në pritje të përfundimit të hetimeve.

Shuma ka një impakt negativ në rezultatet e tremujorit të parë, edhe pse  të ardhurat janë shtuar me 26% rreth 15.8 miliardë dollarë, duke rrëzuar mesataren e analistëve që kishin parashikuar një shumë prej 14.98 miliard dollarësh. Rritja e të ardhurave u ndihmua nga rritja e Instagram si dhe reklamat e shumta.

Por fitimet bruto kanë rënë në 2.43 miliardë dollarë. Përdoruesit janë rritur çdo muaj me nga 8%, kjo do të thotë se Facebook vazhdon të përfitojë përdorues të rinj duke mbetur një platformë joshëse për aksionistët. /abcnews.al

 

mooon-1280x790.jpg
G. P.08:37 | 18/04/2019

Gjysmë shekulli pas zbritjes së parë të amerikanëve në Hënë duket se është duke u bërë sërish garë për satelitët rreth tokës. SHBA do që të jetë e para. Po Rusia?

Në ligën jozyrtare të fuqive kryesore të hapësirës desh u fut së fundi edhe Izraeli. Por ky vend nuk arriti të kthehej në një nga vendet e tjera që kanë zbritur në Hënë pas SHBA, Bashkimit Sovjetik dhe Kinës. Anija kozmike “Beresheet” u rrëzua për shkak të problemeve me motorin. Por, siç thonë disa vëzhgues tentativa izraelite tregon se ekziston “një garë e re për Hënën”.Garën e parë të zhvilluar gjysmë shekulli më parë e fitoi SHBA, kur në korrik 1969 austronautët e parë amerikanë zbritën në Hënë. SHBA kërkon tani të bëjë sërish një zbritje në Hënë, dhe kërkon ta bëjë sa më shpejt. Në fillim të muajit mars, zëvendëspresidenti Mike Pence, i dha si detyrë autoriteteve amerikane të hapësirës, NASA, që brenda pesë vjetëve të dërgojnë sërish amerikanë në Hënë. Nëse NASA nuk do të jetë në gjendje ta bëjë këtë qeveria amerikane do të ngarkojë me këtë detyrë sipërmarrjet private, paralajmëroi Pence. Ai tha se SHBA ndodhet në garë që në vitet gjashtëdhjetë. Se me kë, ai nuk e tha.

Konkurrencë me Kinën dhe Elon Musk

Ramon Lugo, drejtor i Institutit Hapësinor të Floridës (FSI) nga Universiteti i Orlandos, mendon se Pence kishte parasysh rivalitetin mes SHBA dhe Kinës. Eksperti thotë, se është e qartë se Kina ka një program për Hënën. Përveç kësaj midis SHBA dhe Kinës ekziston “një garë në shumë sektorë teknologjie”, thotë Lugo. Në muajin janar të këtij viti kinezët arritën të dërgonin me sukses një anije kozmike në anën tjetër të Hënës.

Lugo, i cili ka punuar për një kohë të gjatë për NASA-n, mendon se nuk është e mundur, që Rusia të jetë rivale me SHBA për marrjen e Hënës, megjithë fluturimet e bëra me sukses në stacionin ndërkombëtar të hapësirës (ISS). Sipas tij, me “Garën për Hënën”, SHBA i bën në njëfarë mënyre konkurencë vetvetes. Sepse ekziston ndërkohë një garë midis NASA-s dhe firmave private, si SpaceX dhe Elon Musk.

Planet e Pence-s, që të fluturohet sërish në Hënë deri më 2024, Lugo i vlerëson si tepër optimiste. Ai thotë se në pesë vitet e ardhshme ekziston mundësia e fluturimit të astronautëve në orbitën e Hënës, por një zbritje tek satelitët rreth tokës do të jetë e mundur vetëm në vitin 2030. Kjo gjë mund të ndodhë më shpejt në kohë, nëse NASA përdor raketat e firmës private Elon Musk, që janë krijuar për fluturim në Mars. Por kushtet e Hënës dhe të Marsit janë të ndryshme, thotë eksperti.

A merr pjesë Rusia në garë?

Andrej Ionin nga Akademia ruse e kozmonautikës mendon se nuk ekziston “Gara për Hënën”. Deklarata e Pence është “e motivuar nga politika e brendshme”. Sfondi ka të bëjë me përgatitjet e kandidaturës për president për vitin 2024, megjithëse Pence nuk i ka shprehur zyrtarisht ambiciet për këtë post. Megjithatë, eksperti rus nuk e përjashton mundësinë e zbritjes në Hënë pesë vjetët e ardhshme, si një “projekt unik”. Por as Rusia as Kina nuk do të merrnin pjesë në “Garën për Hënën” të thirrur nga SHBA. Moska nuk është në gjendje financiare dhe nuk ka as teknologjinë e duhur për ta bërë këtë, thotë Ionin.

Megjithatë studimet e Hënës vazhdojnë në Rusi. Që nga mesi i muajit mars, në Rusi është duke u zhvilluar një eksperiment katër mujor, Sirius -19, për simulimin e fluturimit në Hënë. Në të marrin pjesë kryesisht shkencëtarë rus. Dhe në vitin 2021, organizata ruse e hapësirës “Roskosmos”, do të dërgojë në Hënë si në kohën e Bashkimit Sovjetik, një seri stacionesh automatike. Zbritja e kozmonautëve është planifikuar të paktën për 2030. Presupozohet se fluturimet për atje do të bëhen me anijen kozmike të papërfunduar ende “Federazija”, e cila do të ndihmohet nga raketa shumë e rëndë “Jenisej”, e sapo ndërtuar dhe  që pritet të lëshohet më 2028.

Europa pret sinjale të qarta

Thomas Jarzombek, deputet i Parlamentit gjerman dhe koordinator i qeverisë gjermane për fluturimet në hapësirë në ministrinë e Ekonomisë dhe energjisë, po ashtu nuk do të fliste për “Garë për Hënën”. “Amerikanët nuk duan që ta bëjnë këtë gjë të vetëm, por me një bashkëpunim të madh si në rastin e ISS, me Kanadanë, Europën dhe Japoninë,” shpjegon ai në një intervistë me DW. Ai shton: “Ne duam nga SHBA që të na thotë si do shkojnë punët”.

Ai nuk e përmend zëvendëspresidentin amerikan Pence. Megjithatë BE do patjetër të marrë pjesë në një projekt ndërkombëtar të NASA-s, projektin “Gateway”, për ndërtimin e stacionit hapësinor në Hënë. Ky projekt ndodhet aktualisht në planifikim. Edhe Rusia ka treguar interes. Por në fund të vitit të kaluar, shefi i “Roskosmos”, Dmitrij Rogosin, tha se Federata Ruse nuk do që të marrë pjesë në këtë projekt “në një rol të dorës së dytë”.

Pas përfundimit të programit Space Shuttle, SHBA ka dhjetë vjetë që nuk ka më mundësi të dërgojë astronautë tek ISS. Amerikanët janë të varur për këtë nga raketat ruse Sojus. Por amerikanët janë duke punuar për anijen kozmike me qëllime studimore “Orion”, me të cilën NASA ka lidhur planet e veta për Hënën. Fluturimi i parë provë është bërë më 2014. Stacioni hapësinor europian (ESA), ka krijuar për “Orion-in” një modul shërbimi për të furnizuar anijen kozmike me karburant dhe austronautët me ujë dhe oksigjen. Ajo u zhvillua kryesisht në Gjermani. “Për ne është sukses i madh, që të furnizojmë për herë të parë amerikanët me komponentë kritikë,” thotë Jarzombek./DW

bien.jpg
G. P.17:00 | 14/04/2019

Rrjetet sociale Facebook, Instagram dhe shërbimi i mesazheve WhatsApp dolën përkohësisht jashtë funksionit ditën e diel, duke bllokuar përdoruesit për më shumë se 3 orë. Disa mijëra abonentë në mbarë globin u ankuan për keqfunksionimin e të tre rrjeteve, që zotërohen nga kompania Facebook. Gjithçka nisi paradite, kur shumë përdorues të Facebook postuan mesazhin “Diçka nuk shkon!”. Vetëm rreth orës 14 e 50 stafi i konsorciumit të rrjeteve sociale bëri të ditur se e ka zgjidhur problemin. Një zëdhënës i kompanisë kërkoi ndjesë për çdo incident të krijuar, por nuk sqaroi se cilat ishin shkaqet e problemit, ose sa përdorues u prekën prej tij. Në Mars Facebook përjetoi një nga shkëputjet më të gjata në histori, me përdorues të shumtë në mbarë botën që nuk ishin në gjendje të hynin në faqe për 24 orë e po ashtu edhe në Instagram e WhatsApp./abcnews.al

karikim.jpg
G. P.10:43 | 30/03/2019

Apple ka hequr nga një produkt që ishte parashikuar për të karikuar pajisjet elektronike, si iPhone, iPad vetëm duke i lidhur me wireless, pa nevojën për të qenë të lidhur me kabuj.

Produkti i quajtur AirPower i prezantuar në vitin 2017 nuk do të dalë në shitje, sepse Apple njoftoi se nuk mund ta bënte këtë pajisje të funksiononte në mënyrën e duhur. Inxhinerët besohet se e kanë pasur të pamundur për të bërë këtë pajisje që të mos tejnxehej nga përdorimi, shkruan BBC.

“Pas shumë përpjekjesh, kemi dalë në përfundimin se AirPower nuk do të përmbushë standardet tona të larta dhe për këtë arsye kemi anuluar projektin”, njoftoi Apple. Kompania nuk ka dhënë arsye të tjera.

Ky produkt ishte paralajmëruar se do të dilte në treg në 2018-ën, por në fund të vitit nisën thashethemet për këtë produkt, ku aludohej pikërisht se inxhinierët nuk po arrinin të mbanin nën kontroll rritjen e temperaturës së baterisë kur kjo pajisje përdorej së tepërmi.

Rivalët e Apple, Samsung dhe Huawei, kanë nxjerrë tashmë produkte që mundëson karikimin e pajisjeve të tyre me wireless. /tvklan.al

A051F6F0-E400-4264-A7AB-2572F4F7A8DE_w1023_r1_s.jpg
ent ela09:59 | 28/03/2019

Rrjeti social Facebook vendosi të ndalojë publikimin e çdo materiali që promovon nacionalizmin e bardhë. Përmbajtjet supremaciste do të fshihen nga të gjitha platformat përfshirë dhe Instagramin

Pas masakrës në xhamitë e Zelandës së re, autori i së cilës kishte postuar në Twitter dhe në mediat e tjera sociale një manifest supremacist, duke filmuar live dhe masakrën në Facebook. Rrjeti social i Mark Zukerberg vendosi të ndalojë të gjitha materialet që i referohen nacionalizmit të bardhë dhe grupeve të supremacistëve të bardhë. Postime të tilla do të fshihen nga të gjitha paltformat, përfshirë dhe nga Instagrami.

Sipas mediave amerikane në një deklaratë për mediat, Facebook bën të ditur se ka ende shumë punë për të bërë dhe se përpjekjet për të luftuar urrejtjen nuk ndalojnë këtu. Ndër të tjera, të gjithë përdoruesit e rrjeteve sociale të cilët postojnë, pëlqejnë apo shpërndajnë materiale të tilla, do të drejtohen në një organizatë të themeluar nga ish ekstremistë të dhunshëm. Organizata në fjalë “Një jetë pas Urrejtjes” ofron seance dëgjimi dhe këshillimi për  ata që janë të prirur drejt ekstremizmit./abcnews.al

 

 

groe-933x445.jpg
ent ela08:46 | 28/03/2019

Sipas një studimi të ri të NASA-s, një akullnajë e madhe e Groenlandës me tkurrjen më të shpejtë në Tokë, po zgjerohet përsëri. Por ky jo domosdo është një lajm i mirë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Kevin Enoch sjellë hollësitë. Studimi i ri i NASA-s zbuloi se akullnaja Jakobchavn në Groenlandë jo vetëm nuk po shkrihet, por masa e saj është duke u zgjeruar.

“Mes viteve 2016 dhe 2017 nga dy misione të veçanta të NASA-s, ne mësuam se afër pjesës së përparme trashësia e akullnajës u rrit deri në 30 metra. Ndërsa mes viteve 2017 dhe 2018 trashësia e saj u rrit përsëri, këtë radhë me 30.5 metra”, thotë studiuesi i NASA-s, Ala Khazendar.

Është e habitshme sepse që nga viti 2012, akullnaja vazhdimisht po tkurrej me rreth 2.9 kilometra në vit për shkak të ndryshimeve klimatike. Por në dy vitet e fundit ajo ka filluar të zgjerohet me të njëjtin ritëm.

Cila është arsyeja? Shkencëtarët e NASA-s thonë se kjo është bërë e mundur nga një ftohje e përkohshme në Disko Bay, në bregun perëndimor të Groenlandës, ku akullnaja takon oqeanin. Këto ujëra më të ftohta po e bëjnë të mundur zgjerimin e akullnajës.

“Matjet që kemi bërë në fjordet e akullnajës kanë treguar se tkurrja e saj ka ndodhur kur uji i oqeanit që e ushqente atë ishte i ngrohtë, ndërsa kur trashësia e akullnajës filloi të rritej uji ishte më i ftohtë. Kjo nuk do të thotë se oqeanet nuk po ngrohen, por vetëm se transferimi i nxehtësisë nga oqeani në trupin e akullnajës është ndalur”, thotë Martin Siegert i Kolegjit Imperial të Londrës.

Shkencëtarët e përfshirë në studim theksojnë se kjo nuk do të thotë se klima nuk po ndryshon, pra ndryshimi i klimës po ndodh. Shtresa e akullit të Groenlandës në përgjithësi ende po shkrihet me ritme rekord.

Por studimi nxjerr se ujërat e oqeanit që thithin shumicën e nxehtësisë së tepërt të tokës, po luajnë një rol më të madh në shkrirjen e akullnajave sesa është menduar më parë.

“Në planin afatgjatë është një lajm i keq, sepse ky studim tregon se sa e ndjeshme është kjo akullnajë dhe ndoshta edhe të tjerat në Groenlandë, ndaj ndryshimit të temperaturës së ujit të oqeanit”, thotë Ala Khazendar i NASA-s.

Ndërkaq studimet tregojnë se temperaturat e oqeanit në përgjithësi kanë qenë në rritje të vazhdueshme që nga viti 1960./VOA

11484574-6852553-image-a-1_1553618787534-933x445-1.jpg
ent ela09:13 | 27/03/2019

Ford Fiesta është një nga modelet më të shitura në Europë, dhe më e shitura në Britani të Madhe prej të paktën 1 dekade. Ford ka vendosur që ky model të funksionojë edhe me elektricitet. Një ditë më parë kompania njoftoi se do të nxjerrë modelet e reja të Ford Fiesta dhe Ford Focus me versionin “hybrid”.

Ato nuk do të jenë plotësisht elektrike, por do të ulin konsumin e karburantit dhe do të kenë më shumë fuqi, thonë prodhuesit. Këto modele të reja do të kenë një motor elektrik që do të ndihmojë për t’i dhënë fuqi automjetit, së bashku me një motor benzine.

Por ndryshe nga një makinë tërësisht hibride, sikurse është Toyota Prius, bateria në modelet Fiesta dhe Focus nuk do të jetë në gjendje që të mbajë e vetme në funksionim motorin, madje as për distanca të shkurtra. Për këtë arsye, këto makina do të quhen “hibrid i butë”.

Aktualisht, vetëm Ford Mondeo është i vetmi model i kësaj kompanie që ka motor hibrid. Fiesta e re dhe Focus EcoBoost Hybrid do të prezantohen vitin e ardhshëm. /tvklan.al

47752656_303.jpg
G. P.09:45 | 25/03/2019

Komuniteti i internetit në Gjermani është duke vënë në lëvizje politikën. Demostratat kundër reformimit të së drejtës së autorit i kanë kthyer debatet për filtrat e shkarkimit dhe censurën në rrjet në debate politike.

Një mbrëmje e ftohtë marsi në Berlin. Rreth 2000 demostrues janë mbedhur para selisë së partisë kristiandemokrate, CDU. Shumë prej tyre janë të rinj dhe dalin për herë të parë në demonstratë. Motoja: “Kurrë më CDU”, ka javë që qarkullon si hashtag në mediat sociale. Për partinë në pushtet protesta është shenjë alarmi në mes të vitit zgjedhor.

Demonstruesit kanë frikë, se rregullat e reja që vijnë nga Brukseli do të kufizojnë lirinë e tyre në internet. Prej vitesh punonjësit dhe politikanët janë duke punuar për të përshtatur të drejtat e autorit me kohën digjitale. Veprat e artistëve dhe njerëzit kreativë duhet të mbrohen më mirë në internet.

Në gjithë Gjermaninë kundërshtarët e ligjeve të reja për të drejtat e autorit kanë dalë nëpër rrugë dhe demostrata më e madhe pritet të mbahet më 23 mars. Heronjtë e oborreve të shkollave gjermane janë mobilizuar në twitter dhe youtube. Figurat si “Rezo”, që herë të tjera e kemi parë në rrjet që të këndojë, “HerrNewstimme” me kanalin e lajmeve ose “Br4mm3en” që hedh në rrjet lojëra kompjuterke. Në politikë ata nuk luajnë ndonjë rol, por në internet kanë tre deri pesë milionë ndjekës

Youtubësit – zgjohet gjigandi i fjetur

“Br4mm3n” quhet faktikisht Dennis Brammen. Ai ka krijuar me shokët e tij kanalin e lojërave Pietsmiet. 31 vjeçari “Gamer”, e quan veten fytçjerrës, megjithatë thirrjet kundër reformimit të së drejtës së autorit ai i sheh si jo tipike. Në ditën e demostratës para CDU ai lëshoi në twitter: “Nëse do më kishin pyetur vite më parë a do të angazhohem politikisht, atëherë përgjigja ime do të kishte qenë: “What the fuck, ik prej këndej!”

Brammen beson se politikanëve u duhet bërë presion, sepse ata nuk e kanë të qartë efektin e kësaj teme. Ai i bën thirrje deputetëve dhe i sqaron se janë duke ngritur “makina censure” në internet. Edhe ndjekësit e tij në Youtube, ai i këshillon të marrin në telefon politikanët.

Jenna Behrends nuk ka nevojë të merret në telefon. Behrends është politikane e CDU, por në çështjen e të drejtave të autorit ajo ndodhet në anën e demonstruesve. 28 vjeçarja ka frikë se partia e saj do të bëhet “e pazgjedhshme” për një brez të tërë. Ajo mendon se shumë kolegë më të moshuar e kanë nënvleftësuar temën. Komuniteti në rrjet bën “diskutime të mëdha”, por që të dëgjohet duhet të dalë në rrugë. “Unë jam shumë e trishtuar për këtë”, thotë Behrends.

Në Gjermani diskutimet kanë të bëjnë kryesisht me nenin 13 të ligjit për të drejtat e autorit. Neni thotë se BE do të bëjë në të ardhmen përgjegjëse platformat Youtube dhe Facebook që të respektojnë të drejtat e autorit. Deri tani përdoruesit që shkarkojnë diçka e mbajnë vetë këtë përgjegjësi. Nëse ligjet e reja aprovohen atëherë Youtube nuk do të lerë të dalin në faqen e tij këngë dhe video, për të cilat nuk i ka të drejtat.

Fjala më e rëndësishme filtri i shkarkimit

Meqenëse Youtube tërheq çdo minutë rreth 450 orë material video, kontrolli për licencën mund të bëhet vetëm teknikisht, pavarësisht nëse Dennis Brammen flet për “makinë censure”, për software apo për filtër shkarkimi. Platformat mund t’i blejnë të drejtat për të gjitha materialet, por meqenëse jo të gjithë duan të shesin, është e nevojshme të ekzistojë filtri.

Dennis Brammen mbështet të drejtat më të mëdha të autorit, por ai është kundër që makina të vendosë për gjithçka.Ai ka parasysh për shembull kitaristin Alexander Dommisch, i cili do që të fitojë edhe para me këngët e tij. Prandaj ai e mbështet reformën. Platformat e vogla nuk preken dhe platformat e mëdha filtrojnë sepse “përndryshe youtube do mbushej me pornografi dhe filma netflixi”.

Youtube i shtin frikën përdoruesve

Shefja e Youtube, Susan Wojcicki është duke rekrutuar, “Creators”, pra Youtuber, për fushatën ndërkombëtare “shpëtoni internetin”. Ligji i ri për të drejtat e autorit përbën “rrezik të qartë për mundësitë tuaja që të dëgjoheni në të gjithë botën,” shpjegon ajo në një letër.

Për përkrahësin e reformës Fred Breinersdorfer paralajmërimi i Wojcickit është “hile”. Autori mendon se platformat e mëdha i nxisin të vegjlit për interesat e veta ekonomike duke shpërndarë frikë.

Dennis Brammen nuk e pranon që “ata dalin në rrugë si ushtri e Facebook, Google dhe Co.”. Krejt e kundërta, ata luftojnë për firmat e vogla që nuk bëjnë dot bisedime për licencat dhe duhet të blejnë filtrat e shtrenjta të shkarkimit nga google dhe facebook. Ky pozicion dëgjohet ndërkohë edhe nga përfaqësuesit e qeverisë.

Brammen dhe kundërshtarët e tjerë të nenit 13 e kanë transferuar debatin në qendrën e politikës së Berlinit. Tani ata shpresojnë që Parlamenti Europian të thotë Jo, javën e ardhshme. Ky do të ishte demonstrim force nga brezi Youtube./DW


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono